Teatr Polskiego Radia

Mirabelka

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 08:00
27 grudnia o godz. 21: 00 zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Cezarego Harasimowicza "Mirabelka" w adaptacji i reżyserii Marii Marcinkiewicz - Górnej.
Teresa Lipowska
Teresa LipowskaFoto: Polskie Radio

Dawno, dawno temu, jeszcze przed II wojną światową na pewnym warszawskim podwórku rosła sobie mirabelka. Niby zwykłe drzewo owocowe, rodzące słodkie, żółte owoce, z których okoliczni mieszkańcy robili kompoty na zimę, a jednak niezwykłe. Muranowska mirabelka urosła bowiem do rangi symbolu. Przetrwała wiele: wojnę, powstanie w gettcie, stalinizm, komunizm, stan wojenny. Ale nie przetrwała starcia z kapitalizmem. Jej historię opisała Hanna Krall w opowiadaniu „Obecność” oraz Cezary Harasimowicz w książce dla dzieci - „Mirabelka”.

Słuchowisko na podstawie tej ostatniej dedykowane jest wszystkim dorosłym dzieciom z zaproszeniem do świata, którego fizycznie  już nie ma, ale który nie zniknął zupełnie. Bo został w nas, naszych emocjach, wspomnieniach, gestach. To historia o trwaniu i przetrwaniu. O sile pamięci i sile więzi między… No właśnie - bo czy możemy mówić o więzi człowieka z drzewem? W dodatku ‒ z mówiącym drzewem? W ten świąteczny czas dajmy się zabrać w niezwykłą podróż z czułością i uważnością na drugą istotę.


Cezary Harasimowicz  "Mirabelka"

Adaptacja: Maria Marcinkiewicz - Górna

Reżyseria: Maria Marcinkiewicz - Górna

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Muzyka: Piotr Skotnicki

Efekty dźwiękowe – Anna Szamotuła


Obsada: 

Teresa Lipowska, Anna Cieślak, Justyna Kowalska, Jędrzej Hycnar, Jerzy Szejbal, Andrzej Mastalerz, Włodzimierz Press, Danuta Stenka, Piotr Skotnicki, Elżbieta Nagel, Zuzanna Saporznikow, Aleksander Kaźmierczak, Piotr Bajtlik, Weronika Łukaszewska, Julia Szydłowska.


Wykonanie muzyki:

Paulina Synoradzka – skrzypce,

Ozi Jarczewska – śpiew,

Maciej Kubera – wiolonczela,

Piotr Skotnicki – fortepian, instrumenty klawiszowe, programowanie.

Na słuchowisko "Mirabelka" zapraszamy w niedzielę (27.12) tuż po godz. 21.00.