Teatr Polskiego Radia

Ktoś na panią czeka

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 08:00
24 stycznia o godz. 21:00 zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Marty Rebzdy "Ktoś na panią czeka" w reżyserii Waldemara Modestowicza.
Twórcy słuchowiska Ktoś na panią czeka
Twórcy słuchowiska "Ktoś na panią czeka"Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Henryk poznał Genię na początku 1944 roku, który wraz z grupą stu więźniów, tzw. fachowców-metalowców został przeniesiony z obozu płaszowskiego do obozu pracy Emalia na Zabłociu. Cały jego dobytek składał się wówczas z chlebaka wypełnionego… książkami. Więźniowie przekazywali je sobie z rąk do rąk. Któregoś dnia podeszła do niego Eugenia Wohlfeiler, najładniejsza dziewczyna w fabryce Schindlera. Wypożyczyła od Henryka wiersze Juliana Tuwima. Kila miesięcy później zaręczyli się. Złożyli sobie tego dnia obietnicę, że jeśli przeżyją wojnę, spotkają się w Palestynie w domu ciotki Henryka, i wezmą ślub. Mieli szczęście. Oboje znaleźli się na tzw. liście Schindlera, dzięki której trafili do fabryki w Brünnlitz na Morawach. Tam doczekali końca wojny. Po kilku latach spełnili dane sobie przyrzeczenie. Tydzień temu świętowali siedemdziesiątą pierwszą rocznicę ślubu.

W materiałach dokumentalnych usłyszymy Genię i Henryka Manorów, których autorka nagrała w ich domu w Beer Schewie. Słuchowisko powstało w związku z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.


Marta Rebzda "Ktoś na panią czeka"

Reżyseria: Waldemar Modestowicz

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Muzyka: Jarosław Gawlik


Obsada: 

Marta Masza Wągrocka, Jakub Kordas, Ewa Konstancja Bułhak, Maria Ciunelis, Piotr Grabowski oraz Jędrzej Hycnar


Na słuchowisko "Ktoś na panią czeka" zapraszamy w niedzielę (24.01) tuż po godz. 21.00.