Teatr Polskiego Radia

Zatracenie

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 08:00
30 stycznia o godz. 21: 00 zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Osamu Dazai  "Zatracenie" w adaptacji Tomasza Lerskiego i reżyserii Kamila Marii Banasiaka.
Twórcy słuchowiska Zatracenie
Twórcy słuchowiska "Zatracenie"Foto: W. Kusiński

Yozo, bohater główny słuchowiska "Zatracenie", którego akcja rozgrywa się w latach trzydziestych oraz po II wojnie światowej w Japonii, to postać autentyczna. Jest nim sam autor powieści "Zatracenie", która posłużyła Tomaszowi Lerskiemu do przygotowania adaptacji radiowej. Japoński pisarz, urodzony w 1909 roku, nazywał się Osamu Dazai, i był jednym z najwybitniejszych twórców literatury japońskiej XX stulecia. "Zatracenie" stanowi jego rozrachunek z całym życiem, które było dla Dazai'ego ciężarem nie do udźwignięcia. Nie rozumiany przez otoczenie od wczesnego dzieciństwa, targany przeróżnymi lękami i kompleksami, uzależniony od nocnego życia i przebywania w nieodpowiednim towarzystwie, w końcu odizolowany, odnajdywał się wyłącznie w pisarstwie. Niemniej na krótko przed wydaniem książkowym jego powieści, która zyskała później wielki rozgłos, popełnił samobójstwo. Życie Osamy Dazai'ego, balansujące na krawędzi choroby umysłowej, było jednak źródłem dla pisania prozy, uznawanej przez krytyków za najwybitniejszą w japońskiej literaturze współczesnej. Warto dodać, że autorem znakomitego przekładu powieści Dazai'ego jest Henryk Lipszyc, były ambasador RP w Japonii.


Osamu Dazai "Zatracenie"

Tłumaczenie: Henryk Lipszyc

Adaptacja: Tomasz Lerski

Reżyseria: Kamil Maria Banasiak

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne: Kamil Maria Banasiak


Obsada: 

Marta Dylewska, Joanna Halinowska, Katarzyna Pośpiech, Stefan Knothe, Fabian Kocięcki, Filip Kowalczyk, Adam Machalica, Szymon Roszak, Mateusz Weber, Kim Grygierzec,

Na słuchowisko "Zatracenie" zapraszamy w sobotę (30.01) tuż po godz. 21.00.