Teatr Polskiego Radia

Szpital przemienienia

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 08:00
27 marca o godz. 21: 00 zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Stanisława Lema  "Szpital przemienienia" w adaptacji i reżyserii Piotra Skotnickiego.
Stanisław Lem podczas Kongresu Lemologicznego w 2005 roku
Stanisław Lem podczas Kongresu Lemologicznego w 2005 rokuFoto: Tomasz RYTYCH/East News

W roku Lemowskim, Teatr Polskiego Radia zaprasza na pierwszą radiową adaptację debiutanckiej powieści Stanisława Lema „Szpital Przemienienia” ukończonej w 1948 roku. Dzieło to cechuje wyjątkowy realizm w odróżnieniu od późniejszej twórczości pisarza, związanej przede wszystkim z nurtem Fantastyki Naukowej. Akcja słuchowiska rozgrywa się w szpitalu psychiatrycznym w początkach niemieckiej okupacji roku 1939. Głównym bohaterem jest młody lekarz, który rozpoczynając praktykę z miejsca trafia w świat dziwny, niepokojący, jakby oderwany od wojennej zawieruchy. To jednak tylko pozory. Wojna nie ominie również i tego miejsca. Tymczasem bohater uczestniczy w dyskursie o istocie człowieczeństwa, kondycji europejskiej kultury, czy powinnościach medycyny. Próbuje on bronić swego humanitaryzmu pośród nihilizmu, a także wypranego z etyki racjonalizmu. Czy wierność zasadom uchroni go przed zagładą? Czy dokona się w nim przemiana? A może stanie się ona udziałem innych? Tego dowiecie się państwo ze słuchowiska „Szpital przemienienia” w adaptacji i reżyserii Piotra Skotnickiego.


Stanisław Lem "Szpital przemienienia"

Adaptacja: Piotr Skotnicki

Reżyseria: Piotr Skotnicki

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Muzyka: Piotr Skotnicki


Obsada: 

Damian Kulec, Ewelina Szostkowa, Krzysztof Gosztyła, Adam Ferency, Kazimierz Kaczor, Włodzimierz Press, Krzysztof Szczepaniak, Stanisław Brudny, Mariusz Bonaszewski, Ewa Kania, Andrzej Mastalerz, Zbigniew Konopka, Angelika Kurowska, Barbara Skotnicka, Karolina Michalik, Aleksander Pietrzak

 

Na słuchowisko "Szpital przemienienia" zapraszamy w sobotę (27.03) tuż po godz. 21.00.