Teatr Polskiego Radia

Głosy we mgle

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 08:00
29 kwietnia w czwartek o godz. 21: 00 zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Jarosława Banasia  "Głosy we mgle" w reżyserii Marka Głuszczaka.
Anna Seniuk, Krzysztof Szczepaniak
Anna Seniuk, Krzysztof SzczepaniakFoto: W. Kusiński

To metaforyczna opowieść o spotkaniu dwóch osób: niemieckiej pisarki pogrążonej w depresji i polskiego żołnierza tęskniącego za ukochaną. Autor słuchowiska stwarza przestrzeń do rozmowy postaciom, które nie mogłyby się spotkać w rzeczywistości. Bohaterowie "Głosów we mgle" obcują z obrazami walk o "nadmorskie miasteczko" w których nadal giną ludzie, choć wynik bitwy jest już dawno przesądzony.

W onirycznej wędrówce przez "lęk człowieka", bohaterowie poruszają się po "cienkiej, patetycznej linii, która zakreśla nieskończoną i nieznaną ciszę. W tej ciszy i w wyobraźni, rodzą się opowieści”. Prowadzi ich cytat z wiersza i przekonanie, że istniejemy tak długo, dopóki trwają opowieści. Czy świat realny różni się od snu na jawie? I jaki wpływ mają na nas doświadczenia ludzkości, które przechowujemy w naszej pamięci? Wszystko istnieje, tylko my tego nie dostrzegamy - odpowiadają bohaterowie słuchowiska "Głosy we mgle".

Utwór powstał dla teatru radiowego z inspiracji utworem „Källans återuppståndelse” Anny von Hausswolff , wierszem Waltera Ljungquista i muzyką Dmitrija Szostakowicza.


Jarosław Banaś "Głosy we mgle"

Reżyseria: Marek Głuszczak

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Opracowanie muzyczne: Jarosław Banaś


Obsada: 

Anna Seniuk, Krzysztof Szczepaniak, Dorota Landowska, Marcin Troński, Jakub Zając, Mariusz Bonaszewski, Waldemar Barwiński, Jakub Kamieński, Lesław Żurek, Antonina Żbikowska, Jakub Lasota, Mateusz Grydlik, Milena Staszuk

 

Na słuchowisko "Głosy we mgle" zapraszamy w czwartek (29.04) tuż po godz. 21.00.