Teatr Polskiego Radia

Trzy widoki na Tokio

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 08:00
10 czerwca w czwartek o godz. 21: 00 zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko na podstawie opowiadań Osamu Dazaia pt. "Trzy widoki na Tokio" w adaptacji Tomasza Lerskiego i reżyserii Kamila Banasiaka.
Marek Barbasiewicz
Marek BarbasiewiczFoto: Polskie Radio

Słuchowisko "Trzy widoki na Tokio", to adaptacja trzech opowiadań autorstwa Osamu Dazaia, japońskiego pisarza, zmarłego w roku 1948, ale cieszącego się do tej pory dużą popularnością, i to nie tylko w Japonii. Opowiadania te pochodzą ze zbioru wydanego w Polsce pod tytułem "Owoce wiśni", a ukazały się w tłumaczeniu Katarzyny Sonnenberg-Musiał. Ich akcja rozgrywa się w Japonii w okresie II wojny światowej oraz tuż po jej zakończeniu, a więc w rzeczywistości kraju, będącego najpierw agresorem, a potem przegranym w największym konflikcie zbrojnym świata. Atmosfera tych wydarzeń stanowi tło dla pokazania losów zwykłych Japończyków, znoszących udrękę wojny, a potem upokorzenie klęski ich kraju. Słuchowisko przedstawia nie tylko ten aspekt historii Japonii, ale przede wszystkim ukazuje inną mentalność, obyczaje, postawy. Ich koloryt, ponadto pewna egzotyka realiów, niebanalny nastrój są z pewnością atutem adaptacji, przygotowanej przez Tomasza Lerskiego. Autor opowiadań był nie tylko jednym wysoko cenionych przez krytykę pisarzy, a także najpoczytniejszym autorem dla kilku generacji czytelników XX stulecia. W swych opowiadaniach korzystał z elementów własnej biografii.


Osamu Dazai "Trzy widoki na Tokio"

Przekład: Katarzyna Sonnenberg - Musiał

Adaptacja: Tomasz Lerski

Reżyseria: Kamil Maria Banasiak

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Opracowanie muzyczne: Kamil Maria Banasiak


Obsada: 

Justyna Ducka, Anna Grycewicz, Ewa Kania, Anna Pijanowska, Hanna Skarga, Katarzyna Skarżanka, Alicja Warchocka, Marek Barbasiewicz, Grzegorz Kwiecień, Tomasz Lipiński, Paweł Szczesny, Kamil Maria Banasiak,

 

Na słuchowisko "Trzy widoki na Tokio" zapraszamy w czwartek (10.06) tuż po godz. 21.00.