Teatr Polskiego Radia

Dwa teatry cz. 2

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 08:00
W najbliższą niedzielę 24 października  zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe  słuchowisko Jerzego Szaniawskiego "Dwa Teatry cz. 2" w reżyserii Janusza Kukuły.
Jerzy Szaniawski (1956 r.)
Jerzy Szaniawski (1956 r.)Foto: PAP

Jerzy Szaniawski (1886 - 1970) – polski dramaturg, felietonista i pisarz, członek Polskiej Akademii Literatury. Sławę przyniosła mu m.in. seria opowiadań o profesorze Tutce.

Był twórcą wielu dramatów, a jego najsłynniejszym dziełem stały się wydane zaraz po II wojnie "Dwa teatry".

Sztuka z kanonu polskiej dramaturgii współczesnej, zarazem najżywiej dyskutowany utwór w dorobku autora „Żeglarza”, „Mostu”, niezapomnianego „Profesora Tutki i innych opowiadań”. „Dwa teatry” Jerzego Szaniawskiego, napisane tuż po wojnie, wystawione po raz pierwszy w 1946 r. w krakowskim Teatrze Powszechnym, zinterpretowane z dzisiejszego punktu widzenia tracą wymiar literackiego świadectwa chwili, przywołującego bliskie realia historyczne. Stają się natomiast opowieścią o przemijaniu, o potrzebie metafizyki – w życiu i w  sztuce.

Dramat jest głosem w dwudziestowiecznej dyskusji o realizmie. Akt pierwszy jest przedstawieniem działalności realistycznego teatru Małe Zwierciadło. W drugim akcie czytelnik jest świadkiem wystawienia dwu sztuk jednoaktowych: Matki i Powodzi. Trzeci akt ukazuje klęskę teatru Małe Zwierciadło – na czas drugiej wojny światowej działalność instytucji została zawieszona, a artyści w większości zginęli.

Postacie Dyrektora Teatru Małego Zwierciadła i Dyrektora Teatru Snów reprezentują zwolenników teatru realistycznego i wizyjnego. Nie są jednak postaciami jednowymiarowymi, np. dyrektor opowiadający się za teatrem realistycznym jest jednocześnie zwolennikiem psychoanalizy i Zygmunta Freuda. Sztuka Szaniawskiego była głosem w toczonej ówcześnie dyskusji o realiźmie, nie opowiadała się jednak bezwarunkowo po żadnej ze stron.

 

Jerzy Szaniawski "Dwa teatry" cz. 2

Reżyseria: Janusz Kukuła

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Muzyka: Piotr Salaber

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska


Obsada: 

Krzysztof Gosztyła (Dyrektor Teatru), Danuta Stenka (Lizelotta), Wiktoria Gorodeckaja (Laura), Szymon Kuśmider (Woźny), Krzysztof Szczepaniak (Chłopiec z deszczu), Marcin Troński (Montek), Grażyna Barszczewska (Matka), Marta Żmuda  - Trzebiatowska (Pani), Andrzej Ferenc (Leśniczy), Anna Cieślak (Żona), Mariusz Bonaszewski (Dyrektor II)

 

Na słuchowisko "Dwa teatry" cz. 2 zapraszamy w niedzielę (24.10) tuż po godz. 21.00.