Teatr Polskiego Radia

Stara Kowalczukowa widzi

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2023 08:00
W najbliższą niedzielę, 22 października, zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko pt.„Stara Kowalczukowa widzi” na podstawie opowiadania Wojciecha Kudyby "Niech im świeci"  w adaptacji i reżyserii Piotra Gralaka.
Twórcy słuchowiska Stara Kowalczukowa widzi
Twórcy słuchowiska "Stara Kowalczukowa widzi"Foto: Krzysztof Świeżak/PR

Główny bohater, ochroniarz Jerzy, obserwuje w trakcie mszy pogrzebowej modlącą się starą Kowalczukową. Ona o tym wie i nawiązuje z nim zagadkową, bo niewypowiedzianą rozmowę, dialog myśli. Ten intrygujący kontakt rozszerza się na innych, którzy zebrali się, by pożegnać zmarłego. Ale dla kogo rodzina Jerzego zebrała się w tym kościele? Odpowiedź na to pytanie okaże się najważniejsza w jego życiu.

Słuchowisko zrealizowane jest na podstawie prozy Wojciecha Kudyby, laureata Nagrody im. Marka Nowakowskiego. To pisarz, który ze współczuciem przeniknął umysły swoich postaci, dzięki czemu stworzył wstrząsający obraz współczesnych relacji międzyludzkich. Autor stawia je, w opowiadaniu „Niech im świeci”, wobec perspektywy śmierci. Oprawa muzyczna Renaty Baszun i realizacja dźwiękowa Macieja Kubery, koi tę refleksję, wprowadzając w nastrój na Dzień Zaduszny.


Wojciech Kudyba "Stara Kowalczukowa widzi"   

Adaptacja: Piotr Gralak

Reżyseria: Piotr Gralak

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Opracowanie muzyczne: Renata Baszun

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska

Obsada:

Grażyna Barszczewska, Krzysztof Wakuliński, Stanisław Brudny, Michał Jarmicki, Arkadiusz Janiczek, Anna Grycewicz, Sławomir Orzechowski, Gizela Bortel, Ksawery Szlenkier, Michał Barczak


Na słuchowisko "Stara Kowalczukowa widzi" zapraszamy w niedzielę (22.10.) tuż po godz. 21.00. Program 1 PR