Teatr Polskiego Radia

Teatr Polskiego Radia po raz 30. wręczy swoje nagrody, czyli Splendory

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2017 11:53
Tradycyjnie w pierwszy poniedziałek grudnia Teatr Polskiego Radia wręczy - w tym roku już po raz 30. - swoje najważniejsze wyróżnienia, czyli nagrody Wielkiego Splendora. Ta wyjątkowa uroczystość corocznie skupia osobistości środowiska aktorskiego, znanych reżyserów, kompozytorów i scenarzystów. Nie inaczej będzie tym razem.
Statuetki Wielkiego Splendora
Statuetki Wielkiego SplendoraFoto: Wojciech Kusiński/PR

Wielki Splendor to nagroda Teatru Polskiego Radia wręczana od 1988 roku za wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce. Przyznaje ją zespół artystyczny Teatru Polskiego Radia.
Wśród dotychczasowych laureatów Wielkiego Splendora są m.in. Zbigniew Zapasiewicz, Gustaw Holoubek, Krzysztof Kowalewski, Irena Kwiatkowska, Franciszek Pieczka, Stanisława Celińska, Danuta Stenka, Marian Opania, Krzysztof Kolberger, Henryk Talar, Magdalena Zawadzka, Teresa Budzisz-Krzyżanowska i Wiktor Zborowski. W ubiegłym roku statuetki od Janusza Kukuły - dyrektora Teatru Polskiego Radia odebrali Ewa Wiśniewska i Andrzej Ferenc.

Od 2006 r. przyznawana jest również nagroda specjalna - Splendor Splendorów im. Krzysztofa Zaleskiego dla wybitnych postaci kultury.

Od 2010 roku wręczany jest także Tele-Splendor im. Włodzimierza Ławniczaka, nagroda ustanowiona dla wyróżnienia twórców swobodnie poruszających się w świecie słuchowisk i w świecie spektakli telewizyjnych.

Tegoroczna gala odbędzie się w poniedziałek 4 grudnia o godzinie 14.30 w Studiu S-2 Polskiego Radia w Warszawie przy ul. Modzelewskiego 59. Uroczystość uświetnią swoimi występami: Katarzyna Dąbrowska, Małgorzata Kozłowska, Jagoda Stach, Marcin Januszkiewicz oraz Marcin Partyka i Marian Szałkowski.

O nagrodzonych w tym roku zapytamy dyrektora teatru Polskiego Radia Janusza Kukułę. Początek rozmowy o godz. 7.40.

***

Do słuchania  "Sygnałów dnia" w poniedziałek (4.12) w godz. 6.00 - 9.00 zapraszają  Katarzyna Gójska-Hejke i Wiesław Molak.

ag/mg