Teatr Polskiego Radia

"Błyski". Spotkanie z poezją Julii Hartwig

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2018 03:10
Zapraszamy Państwa na wieczór poetycki z Julią Hartwig, tłumaczką, eseistką, poetką zmarłą w ubiegłym roku. Wybrane wiersze czytać będą: Maja Komorowska, Danuta Stenka, Katarzyna Herman i Julia Kijowska. Pomysł, scenariusz i reżyseria Katarzyny Michałkiewicz. Zapraszamy do radiowej Jedynki niedzielę 11 marca ok. godz. 21.o5. Premiera w Teatrze PR.
Julia Hartwig
Julia HartwigFoto: Rafał Guz/PAP

Słuchowisko „Błyski” zostało zrealizowane na podstawie wierszy zmarłej w ubiegłym roku wybitnej poetki, tłumaczki, eseistki – Julii Hartwig (1921-2017). Autorka scenariusza i reżyserka Katatrzyna Michałkiewicz sięgnęła do całości twórczości poetyckiej Julii Hartwig, starając się wybrać takie wiersze, poprzez które ujawnia się niezwykle złożony, precyzyjny, skupiony i nascony obraz myśli, zachwytów i poruszeń wyobraźni poetki. Słuchacz zostanie poprowadzony od młodości autorki poprzez dojrzałość do momentu, w którym mówi „jedyna sztuka, jakiej się uczysz, to sztuka pożegnania”.

Walorem słuchowiska jest wnikliwa interpretacja tej poezji w wykonaniu znakomitych aktorek: Julii Kijowskiej, Katarzyny Herman, Danuty Stenki oraz Mai Komorowskiej. Obraz słów zostaje dopełniony muzyką Ignacego Zalewskiego i kwartetami Haydna, jednego z ulubionych kompozytorów Julii Hartwig i przestrzeniami natury.

Błyski

(na podstawie wierszy Julii Hartwig)

Scenariusz i reżyseria: Katarzyna Michałkiewicz

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Muzyka: Ignacy Zalewski

Obsada:

Julia Kijowska – Kobieta 1

Katarzyna Herman – Kobieta 2

Danuta Stenka – Kobieta 3

Maja Komorowska – Kobieta 4

***

jd

Zobacz więcej na temat: Polecamy Julia Hartwig