Teatr Polskiego Radia

"Jonycz" Czechowa. Premiera w radiowej Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2012 16:00
Zapraszamy na słuchowisko według opowiadania Antona Czechowa pt. "Jonycz". Adaptacja radiowa Piotra Cieńskiego, reżyseria Henryka Rozena. W roli tytułowej usłyszymy Stanisława Elsnera-Załuskiego.

Autor:
Anton Czechow

Adaptacja:

Piotr Cieński

Reżyser:

Henryk Rozen

Realizator:

Paweł Szaliński

Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski

Obsada:
Stanisław Elsner-Załuski (Jonycz), Wiktoria Gorodeckaja (Jekaterina), Jan Prochyra (Turkin), Joanna Trzepiecińska (Wiera), Jerzy Zelnik (Anton Pawłowicz), Zbigniew Zamachowski (Wierszynin), Patrycja Volny (Nina Zarieczna), Michał Podsiadło (Pawa)

 

Do gubernialnego miasteczka przybywa nowy lekarz – Dymitr Jonycz Starcew. Bywając w domu Turkinów – „najbardziej wykształconych i bogatych w talenty” mieszkańców, zakochuje się w młodziutkiej Jekatierinie. Ambitna dziewczyna pragnie jednak wyjechać do Moskwy, ukończyć konserwatorium i zostać sławną pianistką. Gorzkie doświadczenia sprawiają, że pomimo sukcesów finansowych, pełen energii i nadziei lekarz zmienia się na przestrzeni lat w zgorzkniałego alkoholika.

Piotr Cieński zaadaptował dla radia mało znane opowiadanie Antoniego Czechowa pt. „Jonycz”. W słuchowisku oprócz bohaterów występujących w noweli, pojawiają się postaci znane ze sztuk Czechowa: aspirująca do bycia aktorką Nina Zarieczna („Mewa”) oraz nieustannie filozofujący pułkownik Wierszynin („Trzy siostry”). Autor adaptacji wprowadził także postać samego Antona Pawłowicza Czechowa, który spotykając się i dyskutując z Jonyczem, pełni rolę komentatora i obserwatora toczących się wydarzeń.

Jak na Czechowa przystało, przedstawione wydarzenia są jedynie punktem wyjścia do sportretowania człowieczych charakterów oraz ukazania uniwersalnych mechanizmów rządzących międzyludzkimi relacjami.