Redakcja Programów Katolickich Audycje
Section06
Audycje

Familijna Jedynka

Poranna niedzielna propozycja dla całych rodzin. Na dobry początek dnia i początek tygodnia - zaproszenie do dobrego spożytkowania czasu wolnego - zwolnionego z powszedniej krzątaniny i pośpiechu, ale nie zwolnionego od refleksji i dobrych pomysłów. Coś dla starszych i dla dzieci, dla tych, którzy chcą poznawać historię i ciekawe miejsca, ale także chcą z pewnej perspektywy spojrzeć na bieżące wydarzenia. W duchu chrześcijańskiego odczytania niedzieli - jako dnia odpoczynku, ale także - Dnia Pańskiego - coś dla ciała oraz coś dla ducha.

Felietony

Na antenie Polskiego Radia mogą Państwo słuchać codziennie felietonów przygotowywanych przez naszą Redakcję o tematyce związanej z życiem codziennym, nawiązujące do ważnych wydarzeń czy tekstów liturgicznych oraz felietonów poruszających kwestie teologiczne i moralne. Zachęcamy do słuchania i czytania.

Homilie

HOMILIA (od gr. homilein -mówić z kimś jak równy z równym, rozmawiać z kimś po ludzku) jest to inne określenie kazania. Głoszący kazanie podczas Liturgii Eucharystii ma za zadanie zwiastować wiernym Dobrą Nowinę, pomóc im ją zrozumieć i dodać im odwagi do poznania i przełożenia wniosków płynących z właśnie usłyszanego słowa do swojego życia. W czasie Mszy Świętej głoszenie kazania zarezerwowane jest jedynie dla kapłana lub diakona, jednakże mogą je głosić również chrześcijanie świeccy (za YOUCAT PL).Prezentowane homilie są wygłaszane w Kościele św. Krzyża w Warszawie podczas transmisji Mszy św. radiowej w niedzielę o godz. 9.00, Abyś dzień święty święcił - Program I, Familijna Jedynka 6.55.

Muzyka Dobrego Słowa

Muzyka Dobrego Słowa to spotkania z muzykami, którzy tworząc chcą szukać tego co nieuchwytne i dotykające ducha. Na audycje zapraszają Małgorzata Bartas-Witan i Przemysław Goławski. Godz. 22:00 w niedziele w Czwórce.

Lumen

Magazyn Lumen - światło wiary i kultury, poświęcony jest aktualnym wydarzeniom kulturalnym takim jak sesje i sympozja naukowe, premiery teatralne i filmowe, wystawy a zwłaszcza nowości wydawnicze z zakresu historii Kościoła, teologii i filozofii. Stanowią one punkt wyjścia do rozmów, których celem jest przybliżenie słuchaczowi duchowego i intelektualnego dziedzictwa chrześcijaństwa. Poznanie tradycji i zawiłych dróg, na jakich się ona kształtowała, pozwala z jednej strony na pełniejsze zrozumienie nauczania dzisiejszego Kościoła, a także stanowiska – często kontrowersyjnego – jakie zajmuje w wielu palących kwestiach: z drugiej zaś strony otwiera na uważniejsze poszukiwanie punktów wspólnych między chrześcijaństwem a współczesnym światem. Audycję tworzą: Jan Pniewski lub Małgorzata Glabisz - Pniewska. Niedziela, godz. 6.30, Program 2

Myśli na dobry dzień

Każdy rozpoczynający się dzień to kolejny początek – nowych wyzwań, radości i trosk. To, jak nam przyjdzie im sprostać, w dużej mierze zależy od porannego nastawienia i nastroju. Chcąc jak najlepiej przysposobić Państwa do zmierzenia się z wyzwaniami, których zapowiedzią jest budzący się dzień, mamy dla Państwa poranne "Myśli na dobry dzień" - garść refleksji, podpowiedzi, opowiastek przygotowywanych przez zaproszonych przez nas felietonistów – m.in. Elżbietę Nowak, Barbarę Sułek-Kowalską, o. Krzysztofa Ołdakowskiego. Zapraszamy od poniedziałku do soboty o godz. 4.55. w radiowej Jedynce.

Muzyczne rozmowy

Godzinna audycja słowno-muzyczna, której można posłuchać w radiowej Trójce, w niedzielę w godz. od 6. do 8. Wszystkim, którzy interesują się muzyką tworzoną przez artystów chrześcijańskich i takim słuchaczom, którzy po prostu chcą miło rozpocząć niedzielny poranek, proponujemy utwory z najróżniejszych gatunków muzycznych. Śledzimy nowe, młode wydarzenia na tzw. scenie chrześcijańskiej, ponieważ wychodzimy z założenia , że o ile jest to muzyka oryginalna, ciekawa i dobrze zagrana - młodym należy dawać szansę. Zapraszamy również artystów znanych i lubianych przez słuchaczy, którzy opowiadają nam o swoich nowych projektach, koncertach i różnego rodzaju pomysłach artystycznych związanych z muzyką.

Nocne czaty

Audycja "na żywo" głównie przeznaczona dla młodych słuchaczy, ale nie tylko. Poruszamy w niej zazwyczaj trudne tematy, w szczególności z pogranicza psychologii i wiary. Do udziału w audycji zapraszamy specjalistów odpowiednich dziedzin, często reprezentujących odmienny punkt widzenia. Zachęcamy do rozmowy również i Was, drodzy Słuchacze. Macie możliwość dzielenia się z nami swoimi obserwacjami i doświadczeniami, zadawania gościom trudnych pytań, dyskutowania, pytania o radę i pomoc. Po dyskusji, w drugiej części audycji, zawsze konkurs z nagrodami! Audycję prowadzą: Sylwia Sułkowska, Mikołaj Foks i Mariusz Pieśniewski Niedziela, godz. 23.00 - 24:00. Radiowa Czwórka

Słowo na dzień

"Na początku było Słowo" tętniące życiem, stwarzające i przemieniające. Słowo karmi i rozbudza pragnienie. Słowo buduje, rozpala, ale może także gasić i niszczyć... Idąc za tym przykładem Słowa, które jest wzorem wszystkich dobrych słów, zapraszamy Państwa na początku każdego powszedniego dnia na "Słowo na dzień" – felietony, które przygotowują dla Państwa sprawdzeni siewcy i miłośnicy Słowa - m.in. ks. Jan Sochoń, o. Wacław Oszajca, Jan Grosfeld. Zapraszamy od poniedziałku do piątku o godz. 6.15, i w sobotę o 6.55 w Radiowej Dwójce.

Ślady na piasku

"Patrz, co zostało, Popatrz, jak mało, Jakiś kwiat, jakiś list, W piasku ślad...” (fragm. piosenki Budki Suflera). Tekst piosenki Budki Suflera nie był bezpośrednią inspiracją przy tworzeniu audycji, ale po części oddaje to, o czym chcemy mówić. Opowiadamy o "śladach na piasku”, które trzeba zachować od zapomnienia lub o takich, które warto odszukać. Audycja inspirowana wydarzeniami, osobowościami oraz dziełami sztuki, które pozostawiły znaczący ślad w historii i nadal wpływają na życie Kościoła lokalnego i powszechnego. Program I Polskiego Radia, soboty, godz. 16:30

Ważne sprawy

Cotygodniowe rozmowy koncentrujące się na tematach istotnych z chrześcijańskiego punktu widzenia. Autorzy wraz zaproszonymi gośćmi komentują wydarzenia związane z codziennym życiem Kościoła oraz z jego funkcjonowaniem w przestrzeni publicznej. Z tego też względu wiele uwagi poświęca się w nich ważkim, szeroko dyskutowanym problemom społecznym oraz dylematom moralnym, z jakimi zmaga się dzisiejszy człowiek. Kwestie te ukazywane zostają w świetle tradycji i współczesnej myśli chrześcijańskiej, a przede wszystkim w kontekście pytań i sprzeciwów, jakie budzą proponowane przez Kościół rozwiązania. Rozmówcami prowadzących są przedstawiciele hierarchicznego Kościoła, osoby duchowne, a także osoby świeckie reprezentujące różne dyscypliny nauki i obszary aktywności społecznej i politycznej.

W dobrych zawodach

W programie o ludziach, którzy swoją wiarę traktują "na serio" i jak święty Paweł wchodzą w rzeczywistość swoich środowisk z odwagą i nadzieją, zapałem i głębokim przekonaniem o wartości wiary i dzielenia się swoimi umiejętnościami, czasem, pracą. Na tle bieżących wydarzeń, przedstawiamy różnorodne formy działalności młodych ludzi, należących do duszpasterstw, wspólnot, fundacji i stowarzyszeń. Opowiedzą oni o tym, dlaczego i w jakim celu angażują się w te działania, a także o tym, co im daje dzielenie się wiarą. Zapraszamy w każdy sobotni poranek do Czwórki, od 7. do 8.

Z życia Kościoła

Magazyn informacyjny poruszający bieżące tematy związane z Kościołem w Polsce i na świecie. Audycja omawiająca najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia z wykorzystaniem korespondencji zarówno krajowych, jak i zagranicznych, odnosi się także do ekumenicznych wymiarów życia Kościoła. Tematyka magazynu obejmuje zarówno problemy społeczne, polityczne, jak i kulturowe prezentowane przez pryzmat wiary i religii. Magazynowy charakter audycji przedstawia w sposób skrótowy najbardziej istotne zagadnienia dotyczące różnych sfer życia, w których głos Kościoła katolickiego odgrywał zawsze ważną i trwałą rolę.
Section07
Section13