Redakcja Programów Katolickich

"Cuda, cuda ogłaszają". 1,3 mln ludzi przeszło w Orszakach Trzech Króli w polskich miastach

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2020 20:46
W całej Polsce odbyły się uroczystości związane ze świętem Objawienia Pańskiego, popularnie nazywanym świętem Trzech Króli. Orszaki przeszły łącznie w 872 miejscowościach w Polsce i 21 poza granicami kraju. Hasłem tegorocznego pochodu były słowa kolędy "Cuda, cuda ogłaszają".
Audio
  • Przemysław Goławski i ks. Łukasz Patoń CM o święcie Trzech Króli ("Temat Dnia/Gość PR24")
  • Rzecznik Orszaku Trzech Króli: marsze zgromadziły 1,3 miliona uczestników (IAR)
Orszak w Toruniu
Orszak w ToruniuFoto: PAP/Tytus Żmijewski

W Polsce udział w pochodach wzięło 1,3 mln osób, o 100 tysięcy więcej niż w roku poprzednim - informuje rzecznik Orszaku Trzech Króli Jolanta Stachacz. 

PAP Andrzej Duda 1200.jpg
Prezydent: Orszak Trzech Króli w Warszawie stał się tradycją ogólnopolską

Największy z pochodów - warszawski - zgromadził około 90 tysięcy osób. Udział w nim wzięli przedstawiciele władz państwowych - prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, a także premier Mateusz Morawiecki.

Uroczystość otworzył modlitwą Anioł Pański metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz. Pochód przeszedł z Placu Zamkowego na Plac Piłsudskiego, gdzie Program 1 Polskiego Radia zorganizował wspólne kolędowanie.

Orszaki, kwesty, występy

49 Orszaków zorganizowano w województwie warmińsko-mazurskim. Największy przeszedł po raz siódmy ulicami Olsztyna. W olsztyńskim Orszaku Trzech Króli wzięło udział ponad 50 aktorów-amatorów, 400 rycerzy, dwórek i heroldów oraz około 150 wolontariuszy, którzy dbali o porządek.

orszak 1200 pap.jpg
Premier na Orszaku Trzech Króli: łączymy pięknie tradycje i idziemy ku przyszłości

Świętowano w każdym większym mieście. W Krakowie pochody były trzy - każdy prowadzony przez jednego z Królów: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Połączyły się na Rynku Głównym, gdzie oddano pokłon Świętej Rodzinie.

Na krakowskim Orszaku Trzech Króli przeprowadzono również kwestę na rzecz mieszkań wspieranych działających w ramach Dzieła Pomocy św.Ojca Pio. To miejsca, które pozwalają wyjść z bezdomności.

Na wybrzeżu wierni przeszli między innymi ulicami Koszalina, czy Gdańska. Liczny pochód odbył się we Wrocławiu. Wspólne świętowanie, które rozpoczęło się na Ostrowie Tumskim, zgromadziło około 30 tysięcy osób. Na Rynku Starego Miasta we Wrocławiu odbył się również koncert zespołu Arka Noego. W stolicy Dolnego Śląska również kwestowano na rzecz dzieci-podopiecznych Caritasu.

W Tarnowskich Górach czwarty król

W województwie śląskim największy Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Katowic. Pochód ruszył spod katowickiej katedry po mszy świętej pontyfikalnej. Podczas nabożeństwa metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc świętował 22. rocznicę święceń biskupich.

W Tarnowskich Górach w pochodzie udział wzięło czterech królów - oprócz Kacpra, Melchiora i Baltazara także Jan III Sobieski.

Polski władca w dniach od 20 do 22 sierpnia 1683 roku przebywał w mieście w drodze pod Wiedeń, gdzie stoczył zwycięską bitwę z Turkami. Według przekazów Jan III Sobieski zatrzymał się w Kamienicy na tarnogórskim rynku, gdzie obecnie znajduje się muzeum. Orszaki przeszły także ulicami Radomia i Łodzi.

kmb 1200.jpg
Święto Trzech Króli: jakie litery napisać na drzwiach? Są dwie możliwości

Korony i śpiewniki dla uczestników

W województwie łódzkim pochody zorganizowano również między innymi w Łowiczu, Piotrkowie Trybunalskim, Zgierzu i Wieruszowie.

Orszak Trzech Króli w Białymstoku także zgromadził wiele osób. W uroczystościach udział wzięło 1500 statystów. Pochód ruszył spod Pałacu Branickich, a został zakończony koncertem kolęd.

Świętowano również w Lublinie, gdzie pochód ruszył z Placu Zamkowego. Organizatorzy zapewnili uczestnikom papierowe korony i śpiewniki.

Orszaki też za granicą

Święto Objawienia Pańskiego obchodzili również Polacy za granicą. Orszaki Trzech Króli zorganizowano między innymi na ulicach Wilna, Kamieńca Podolskiego, Żytomierza, Mościsk czy Chicago.

Święto Objawienia Pańskiego to jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich. Wierni z kościołów przynoszą wtedy do domów poświęconą kredę. Oznaczają nią drzwi: "K+M+B" lub "C+M+B". Oznacza to imiona trzech mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara, a także łacińskie "Christus mansionem benedicat" - "Niech Chrystus błogosławi temu domowi".

12 lat orszaków

Ks. Bogdan Bartołd 1200.jpg
Ks. Bogdan Bartołd o święcie Trzech Króli

Ulicami polskich miast Orszaki Trzech Króli przechodzą od 12 lat. Są to publiczne jasełka, w których często biorą udział całe rodziny, dając wyraz przywiązania do życia zgodnego z zasadami wiary i wartościami chrześcijańskimi. Według tradycji Królowie, to mędrcy z różnych stron świata którzy mieli podążać za Gwiazdą Betlejemską, przybyć do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa, oddać Mu pokłon i przekazać dary - złoto, kadzidło i mirrę.

- Z jednej strony Orszak Trzech Króli jest młodą inicjatywą, ale możemy ją już nazwać tradycją. Dociera do nas wiele sygnałów, że ludzie nie wyobrażają sobie szóstego stycznia bez tego wydarzenia" - powiedziała rzecznik Orszaku Trzech Króli Jolanta Stachacz.

- Bardzo cieszymy się z tego, że przybywa nam miejscowości. Tylko w tym roku Orszak Trzech Króli odbył się w kolejnych 120 miejscowościach w Polsce. Tym samym przybywa ludzi, którzy szóstego stycznia spotykają się na ulicach, wspólnie świętują i kolędują - dodała.

fc

Czytaj także

Jolanta Stochacz: Orszak Trzech Króli jest zawsze inicjatywą oddolną

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2019 15:41
- Nigdy nie prowadziliśmy kampanii reklamowej. Ważne, by to ludzie chcieli zrobić orszak u siebie, dla siebie i dla swojej społeczności - mówiła w Polskim Radiu 24 Jolanta Stochacz z fundacji "Orszak Trzech Króli". W audycji wzięli również udział grafik Wojciech Korkuć i publicysta Miłosz Lodowski.
rozwiń zwiń