Redakcja Programów Katolickich

25 marca to Dzień Świętości Życia. Kościół zaprasza do modlitwy za dzieci zagrożone aborcją

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 09:30
W uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 25 marca, Kościół w Polsce obchodzi Dzień Świętości Życia. Od lat jest on połączony z duchową adopcją dziecka poczętego – poinformował rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.
Audio
  • Ks. Karol Godlewski: duszpasterze zachęcają nie tylko do modlitwy w intencji nienarodzonych dzieci, zagrożonych aborcją (IAR)
  • Ks. Bogdan Bartołd o Uroczystości Zwiastowania Pańskiego: Bóg nigdy nie pozostawia człowieka samego (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Dodał, że duchowa adopcja to modlitwa zainicjowana przez ojców paulinów ponad 30 lat temu w warszawskim kościele pw. Świętego Ducha, który jest obecnie sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia.

Duchowa adopcja

papiez-modlitwa-apel-pap-1200.jpg
W południe dzwony będą wzywać do modlitwy. Episkopat odpowiada na prośbę papieża ws. koronawirusa

"Istotą duchowej adopcji jest codzienna modlitwa za dziecko w łonie matki, trwająca przez dziewięć miesięcy. Polega ona na codziennym odmawianiu jednej tajemnicy (dziesiątki) różańca świętego oraz specjalnej, krótkiej modlitwy za dziecko, którego życie jest zagrożone" – zaznaczył ks. Rytel-Andrianik.

Przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego składane będą podczas Mszy świętej o godzinie 13.30 i 20.00. Włączenie się i podjęcie Duchowej Adopcji będzie możliwe za pośrednictwem transmisji telewizyjnej - w TVP 3 o g. 20.00, lub za pośrednictwem kanału Jasnej Góry na youtube oraz strony internetowej jasnagora.pl. Przyrzeczenie można złożyć też indywidualnie w domu.

Wzajemna modlitwa

"Przeżywany teraz czas realnego zagrożenia własnego życia mobilizuje do szukania sposobów jego chronienia, ale także pobudza do wzajemnej modlitwy. Jest szansą otwarcia oczu i serca – nowego spojrzenia – na najbardziej bezbronne i samotne wobec zagrożenia zagładą – życie dzieci nienarodzonych" – podkreślają paulini.

Szczegółowe informacje o dziele adopcji dziecka poczętego można znaleźć na stronach: centrumzawierzenia.jasnagora.pl, www.duchowaadopcja.pl oraz paulini.com.pl/duchowa-adopcja. Aby ułatwić codzienne zobowiązanie modlitewne, można też skorzystać z aplikacji na telefon "Adoptuj życie", stworzonej przez Fundację Małych Stópek. Dzięki aplikacji można zobaczyć, jak dziecko codziennie rośnie, są również zdjęcia USG, które towarzyszą w każdym dniu modlitwy.

Dzień Świętości Życia

25 marca w Kościele katolickim to uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Ewangelia tego dnia opisuje, jak archanioł Gabriel objawia się Maryi, by zapowiedzieć, że urodzi Syna Bożego.

Na ten dzień został ustanowiony w Kościele w Polsce w 1998 r. Dzień Świętości Życia. To odpowiedź na apel św. Jana Pawła II zawarty w encyklice "Evangelium vitae", ogłoszonej 25 lat temu, 25 marca 1995 r.

Papież napisał w niej m.in., że "Człowiek i jego życie jawią się nam jako jeden z najwspanialszych cudów stworzenia". Dzień Świętości Życia przypada dziewięć miesięcy przed Bożym Narodzeniem. Jego celem jest budzenie wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia na każdym jego etapie oraz zwrócenie uwagi na potrzebę szczególnej troski o nie.

pg

Czytaj także

Całkowita depenalizacja aborcji. Nowa Zelandia zmienia prawo

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2020 12:11
Nowozelandzka ustawa o aborcji przeszła trzecie czytanie w parlamencie. Tym samym, jak podkreślają organizacje pro-life, posłowie z Nowej Zelandii wprowadzili najmniej restrykcyjne prawo aborcyjne na świecie. Przepisy zezwalają m.in. na aborcję w celu selekcji płci dziecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co jest możliwe w czasach koronawirusowych?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2020 22:00
W związku ze stanem zagrożenia epidemicznego temat zdrowia, bezpieczeństwa i ochrony przed koronawirusem zdominował przestrzeń medialną. Dotknęło to również życia Kościoła. W Nocnych Czatach porozmawiamy o tym, co na świecie i w Kościele jest możliwe w czasach post koronawirusowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W południe dzwony będą wzywać do modlitwy. Episkopat odpowiada na prośbę papieża ws. koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 10:44
O modlitwę w południe w środę 25 marca w intencji ustania epidemii, za chorych, za służby medyczne i za zmarłych prosi przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. Jest to odpowiedź na prośbę papieża Franciszka, który w minioną niedzielę apelował o modlitwę w południe tego dnia.
rozwiń zwiń