Redakcja Programów Katolickich

"Pokój temu domowi". Dziś Narodowe Czytanie Pisma Świętego

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2022 10:15
- Weź na serio jedno zdanie z Ewangelii, o którym sumienie powie Ci, że jest do Ciebie. Zacznij według niego decydować, wybierać, postępować, a zobaczysz, że Ewangelia działa, sprawdza się i inspiruje - zaprasza w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl przewodniczący Dzieła Biblijnego ks. prof. Henryk Witczyk.
Dzień Narodowego Czytania Pisma Świętego to początek Ogólnopolskiego Tygodnia Biblijnego.
Dzień Narodowego Czytania Pisma Świętego to początek Ogólnopolskiego Tygodnia Biblijnego.Foto: Keep Smiling Photography/ Shutterstock

We wszystkich kościołach 1 maja 2022 r. przeżywane jest VI Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Swoim hasłem nawiązuje ono do trzyletniego programu duszpasterskiego, który poświęcony jest sakramentowi Eucharystii ("Eucharystia daje życie": 2019-2022). Obecny rok kościelny i duszpasterski przebiega pod hasłem: "Posłani w pokoju Chrystusa". Kościół w Polsce skupia swą tegoroczną medytację eucharystyczną na trzech darach zmartwychwstałego Chrystusa, którymi są: pokój, posłannictwo, świadectwo. W ramach Narodowego Czytania Pisma Świętego wybrano fragmenty Ewangelii według św. Łukasza, aby w jej świetle lepiej odkryć wielkość tych trzech darów, ich rolę w życiu Kościoła i w dziejach zbawienia świata.

Niedziela Biblijna rozpoczyna cały Tydzień Biblijny, przeżywany w dniach 1-7 maja 2022 r. Ma on inspirować do częstszego sięgania po Pismo Święte. - Poprzez intronizację Biblii, konferencje, celebracje oraz spotkania kręgów biblijnych chcemy ukazać fundamentalne znaczenie Słowa Bożego w życiu chrześcijanina i parafii - mówią organizatorzy. Tematem Tygodnia Biblijnego są słowa: "Posłani z darem pokoju Jezusa zmartwychwstałego", by podziękować za sakrament Eucharystii i wynikające z niego posłannictwo do dawania świadectwa o zmartwychwstaniu Chrystusa.

Wspólne świętowanie

Uroczystości zaplanowano w Łagiewnikach, na Jasnej Górze i w Warszawie. W stolicy główne obchody Narodowego Czytania Pisma Świętego odbędą się w kościele pw. Najczystszego Serca Maryi. Mszę św. o godz. 11.00 odprawi ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej bp Romuald Kamiński, a godz. 12.30 w ogrodzie przy domu parafialnym artyści, ludzie kultury i rodziny będą odczytywać wybrane fragmenty z Ewangelii św. Łukasza i dzielić się nimi. Zaplanowano również rodzinne grillowanie i zabawy.

Przemysław Goławski

Czytaj również:

Czytaj także

Wielkanoc w cieniu wojny. Prymas Polski: Bóg chce nam coś powiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2022 23:12
- Kolejny rok święta mają inny charakter niż zazwyczaj, teraz zmartwychwstanie Chrystusa odbywa się w cieniu wojny - przypomniał w trakcie liturgii Wigilii Paschalnej prymas Polski abp Wojciech Polak i zaapelował, aby mówić o tym, że "to jest naprawdę czas naszego Boga, że On zwyciężył śmierć".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dagadana: Wielkanoc niech będzie codziennie, niech się śmierć przeobraża w życie

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2022 06:30
- Ta Wielkanoc i Wielki Post są wyjątkowe. Jeszcze nigdy takiego postu nie miałam w swoim życiu i mam nadzieję, że więcej nie będę mieć - mówi Dana Vynnytska z zespołu Dagadana, w rozmowie z Portalem PolskieRadio24.pl. Dodaje równocześnie, że mądrość ludowych pieśni i siła przetrwania natury dodają wiary. Zespół Dagadana poprzez muzykę łączy Polskę i Ukrainę od 2008 r.
rozwiń zwiń