Redakcja Programów Katolickich

"Za niesienie pomocy w czasie wojny i pokoju". Znamy laureatów jednego z najstarszych niepaństwowych wyróżnień

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2022 12:15
- Katolicki miesięcznik "Rycerz Niepokalanej", Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie działający przy Konferencji Episkopatu Polski i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej — to laureaci tegorocznej nagrody Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" im. Włodzimierza Pietrzaka.
Polacy od początku wojny solidaryzują się z Ukrainą, niosąc pomoc przez różne organizacje charytatywne, wśród nich Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie.
Polacy od początku wojny solidaryzują się z Ukrainą, niosąc pomoc przez różne organizacje charytatywne, wśród nich Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie.Foto: PAP/Maciej Kulczyński

Nagroda im. Włodzimierza Pietrzaka przyznawana jest nieprzerwanie od 1948 r., za "wybitną twórczość naukową, artystyczną, literacką oraz za doniosłe osiągnięcia w działalności formacyjnej, kulturalnej i społecznej, będące świadectwem uniwersalnych wartości ludzkich i chrześcijańskich oraz postaw i dokonań je wyrażających w życiu narodu".

"Ofiarna pomoc duchowa i materialna w czasie wojny i pokoju"

Laureatami 75. edycji nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka, jednego z najstarszych niepaństwowych wyróżnień, są w tym roku: miesięcznik "Rycerz Niepokalanej" w 100-lecie powstania pisma — "za apostolskie prowadzenie ludzi ku wartościom chrześcijańskim w duchu założyciela, św. o. Maksymiliana Marii Kolbego i w zawierzeniu Niepokalanej"; Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie działający przy Konferencji Episkopacie Polski — "za ofiarną pomoc duchową i materialną potrzebującym za wschodnią granicą Polski w czasach pokoju i wojny"; Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej — "za pielęgnowanie pamięci historycznej i dbałość o przyszłość zgodnie z patriotycznym i chrześcijańskim etosem Armii Krajowej".

Gala wręczenia nagród odbędzie się 14 czerwca w Pałacu Prymasowskim w Warszawie.

Patronem działacz społeczny

Wśród dotychczasowych laureatów tego wyróżnienia znaleźli m.in.: Roman Brandstaetter, Paweł Jasienica, Zofia Kossak-Szczucka, Ernest Bryll, ks. Jan Twardowski, Henryk Mikołaj Górecki, abp Ignacy Tokarczuk, abp Kazimierz Majdański, kard. Stanisław Dziwisz i instytucje, m.in.: Centrum Myśli Jana Pawła II, Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Muzeum Powstania Warszawskiego.

Patronem nagrody jest Włodzimierz Pietrzak (1913-1944) – prawnik, pisarz i krytyk literacki, teoretyk kultury oraz publicysta, ale także działacz społeczny i polityczny oraz żołnierz powstania warszawskiego. Zginął trafiony odłamkiem granatu w sierpniu 1944 r.

Czytaj również:

pg

Czytaj także

"Nie chodzi o pokój za wszelką cenę ani o święty spokój". Jezuita o poświęceniu Rosji i Ukrainy Maryi

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2022 16:15
- Jest wielu komentatorów, którzy uważają, że papież Franciszek powinien inaczej mówić o konflikcie, albo dlaczego Najświętszemu Sercu Maryi poświęca Rosję i Ukrainę. W tym też jest jakiś "palec Boży", modlitwa za nieprzyjaciół i o to, by twarde serce zmiękło – mówi w rozmowie z Portalem PolskieRadio24.pl o. dr hab. Marek Blaza, jezuita, znawca liturgii bizantyjskiej, duszpasterz grekokatolików.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Potrzebna współpraca, ona stoi za ogromnym wysiłkiem dobra". Ks. prof. Cisło o pomocy uchodźcom

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 12:50
- W parafiach organizują się grupy wsparcia. To dobry kierunek – mówi ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
rozwiń zwiń