Redakcja Programów Katolickich

Papież przed wizytą w Emiratach: wiara w Boga oddala nienawiść

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 11:37
Papież powiedział, że w czasie swojej pielgrzymki do Zjednoczonych Emiratów Arabskich chciałby zapisać nową kartę w historii relacji międzyreligijnych.
Papież Franciszek
Papież FranciszekFoto: Antoine Y. Mekary / Shutterstock

Franciszek udaje się do tego kraju 3 lutego, wizyta ma trwać do 5 lutego. - Jestem szczęśliwy, że mogę w waszym drogim kraju zapisać nową kartę w relacjach między religiami i potwierdzić, że mimo różnic jesteśmy braćmi - powiedział papież w nagraniu wideo, skierowanym do Emiratczyków, opublikowanym dziś przez Watykan.

Przesłanie Franciszek wygłosił w języku włoskim, zostało ono przetłumaczone na arabski. Papież powiedział, że wierzy, iż spotkania wyznawców różnych religii odzwierciedlają "odwagę i chęć potwierdzenia, że wiara Boga łączy, a nie dzieli, zbliża do siebie ludzi, mimo różnic, oddala nienawiść i niechęć". Franciszek dodał, że Zjednoczone Emiraty Arabskie to kraj, który stara się być wzorem współistnienia, braterstwa między ludźmi, spotkania różnych kultur i cywilizacji, gdzie wielu znajduje bezpieczne miejsce do życia i pracy, w poszanowaniu różnorodności". Papież podziękował następcy trony, księciu Muhammadowi ibn Zajid Al Nahajjanowi za zaproszenie do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. 

W planie pielgrzymki papieża jest spotkanie z miejscowymi chrześcijanami, władzami Zjednoczonych Emiratów Arabskich i księciem, który 3 lutego przywita Franciszka na lotnisku. Kolejnego dnia w południe zaplanowano spotkanie w pałacu prezydenckim. Następnie papież odwiedzi wielki meczet, w którym spotka się z Muzułmańską Radą Starszych oraz weźmie udział w spotkaniu międzyreligijnym. 5 lutego Franciszek odprawi mszę świętą na stadionie.

Udział zapowiedziało wielu pielgrzymów z zagranicy. Pierwszy kościół katolicki w Zjednoczonych Emiratach Arabskich został otwarty w 1965 roku. Stosunki dyplomatyczne z Watykanem kraj ten nawiązał dwanaście lat temu. Szacuje się, że w Zjednoczonych Emiratach Arabskich żyje milion katolików.

msze