Redakcja Programów Katolickich

Papież: życie konsekrowane musi być proste, a nie wygodne i światowe

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2019 19:12
Papież Franciszek podczas mszy w uroczystość Matki Bożej Gromnicznej przestrzegał w sobotę przedstawicieli zakonów, zgromadzeń i stowarzyszeń życia apostolskiego przed pokusą wygody i "światowego życia". - Życie konsekrowane musi być proste - dodał.
Audio
  • Papież: życie konsekrowane jest wezwaniem do wiernego posłuszeństwa Bogu. Relacja Piotra Kowalczuka (IAR)
  • Biskup Piotr Jarecki: największy problem mamy z przełożeniem wiary na styl chrystusowy (IAR)
  • Biskup Piotr Jarecki: życie konsekrowane to życie dla Boga i innych (IAR)
Papież Franciszek podczas mszy w uroczystość Matki Bożej Gromnicznej
Papież Franciszek podczas mszy w uroczystość Matki Bożej GromnicznejFoto: PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Uroczystość Matki Bożej Gromnicznej (Ofiarowania Pańskiego) obchodzona jest po raz 23. jako Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Ustanowił go św. Jan Paweł II. Ma on zwrócić uwagę na szczególną misję osób konsekrowanych, które są dla Kościoła niezwykłym darem. Co roku jest obchodzony w święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego. W homilii Franciszek mówił, że podążanie za Jezusem nie jest decyzją podjętą raz na zawsze, ale codziennym wyborem.

- Pana nie spotykamy wirtualnie, lecz bezpośrednio, spotykając Go w życiu. W przeciwnym razie Jezus staje się tylko pięknym wspomnieniem z przeszłości - dodał. - Z Jezusem znajdujemy odwagę, by iść naprzód i siłę, by niezłomnie trwać - podkreślił. Papież wskazywał, że życie konsekrowane "rodzi się i rozkwita w Kościele", a "jeśli się izoluje - obumiera"; "przeżywa stagnację, gdy idziemy samotnie, gdy pozostajemy skoncentrowani na przeszłości lub pędzimy naprzód, aby spróbować przeżyć" - dodał.

Przypomniał zakonnikom i zakonnicom o potrzebie wierności codziennej modlitwie, mszy, spowiedzi, codziennemu spotkaniu ze Słowem Bożym oraz o obowiązku posłuszeństwa wobec przełożonego i reguł. Papież zwrócił też uwagę na to, że życie konsekrowane musi być "proste". Jak wyjaśnił, znaczy to, że "Pana ma się przed oczyma i w rękach, i nic więcej nie jest potrzebne". Musi, jak zaznaczył, towarzyszyć mu następujące myślenie: "Bóg wystarcza, reszta przemija".

Franciszek przestrzegał przed pokusą dostosowania się do "życia wygodnego i światowego, narzekania, niezadowolenia i użalania się nad sobą", a także "robienia tyle, ile się da". Mszę w bazylice watykańskiej poprzedziła procesja ze świecami przy wygaszonych światłach.

Msza w archikatedrze warszawskiej

Biskup Piotr Jarecki przewodniczył w sobotę w archikatedrze warszawskiej mszy św. w święto Ofiarowania Pańskiego, podczas którego obchodzony jest Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Wzięło w niej udział ponad 500 sióstr i braci zakonnych.

Duchowny we wprowadzeniu do uroczystości podkreślił, że "życie konsekrowane jest darem i należy do istoty wiary oraz należy do istoty i kultu życia chrześcijańskiego". Dodał, że życie konsekrowane "ma charakter służebny wobec konsekracji chrzścielnej wszystkich wiernych". - Zgromadzeni przez Ducha Świętego dążmy na spotkanie z Chrystusem - zaapelował bp Piotr Jarecki. Zaznaczył jednocześnie, że "znajdziemy Go przy łamaniu Chleba Eucharystycznego, a kiedyś spotkamy się w Jego chwale". 


W homilii o. Szymon Janowski (kapucyn) zwracając się do zgromadzonych osób konsekrowanych w archikatedrze warszawskiej powiedział, że "Pan Bóg wezwał nas do tego, żeby pójść za Nim i Jego śladami". Papież Jan Paweł II nazwał to wezwanie "Pójdź za Mną powołaniem do konsekracji, jeszcze większym związaniem osoby powołanej przez Chrystusa chrztem świętym".

Kaznodzieja na postawione przez siebie pytanie, "gdzie jest nasz klasztor, gdzie jest nasza reguła zakonna, gdzie są nasze konstytucje", odpowiedział, że "to wszystko jest w Chrystusie". - Nasz klasztor, nasza reguła zakonna jest w Chrystusie, bo On mówi "Pójdź za Mną", a wiec odbił w swoim życiu moje życie - podkreśliłi. Dodał, że osoby konsekrowane są wezwane do tego, aby "w naszym życiu ludzie widzieli życie Chrystusa". 

Zdaniem o. Szymona Janowskiego, nie jest to jakaś "pobożna regułka, pobożna zachcianka, wyniosłość wobec reszty Kościoła, że to my osoby konsekrowane jesteśmy w jakiś sposób szczególny uprzywilejowani". - Każdy chrześcijanin z tego powodu, że jest ochrzczony jest wezwany do tego, aby stawać się coraz bardziej podobnym do Chrystusa. Natomiast my, jako osoby konsekrowane mamy jeszcze głębiej realizować, ale realizować we właściwych sobie charyzmatach, we właściwej sobie duchowości - mówił w homilii o. Janowski. 

Na zakończenie homilii, o. Janowski zwrócił się do osób konsekrowanych, by "z wiarą odnowili swoje śluby zakonne (czystości, ubóstwa i posłuszeństwa) i pragnienie pójścia za Chrystusem, pragnąc w pełni oddać swoje życie dla Chrystusa". 

Odnowione śluby

Podczas Eucharystii zakonnicy i zakonnice odnowiły swoje śluby i przyrzeczenia zakonne, modlono się także o to, jeszcze bardziej mogli "w sposób autentyczny kroczyć drogą którą wyznaczył Jezus". Obchody Światowego Dnia Życia Osób Konsekrowanych poprzedziła procesja osób konsekrowanych z kościoła seminaryjnego, gdzie została odmówiona Koronka do Miłosierdzia Bożego do archikatedry warszawskiej św. Jana Chrzciciela. 

W archidiecezji warszawskiej posługuje ponad 1,8. tys. sióstr zakonnych i ok. 500 zakonników. Są też członkowie instytutów świeckich, dziewice i wdowy konsekrowane. 18807 sióstr zakonnych oraz 11613 zakonników posługuje w Polsce i za granicą w takich obszarach życia kościelnego i społecznego jak praca wychowawcza i nauczanie, różne formy opieki nad młodzieżą, katechizacja i inne formy ewangelizacji, pomoc o charakterze duchowym i materialnym.

Zgromadzenia męskie o największej liczbie członków to franciszkanie (1273), salezjanie (1043) i franciszkanie konwentualni (931). Największą zaś liczbą powołań cieszą się franciszkanie konwentualni, franciszkanie i oblaci Maryi Niepokalanej.

Liczba sióstr zakonnych w Polsce wynosi ogółem 18807, z czego 1254 to mniszki żyjące w klasztorach kontemplacyjnych. W Polsce istnieje 105 żeńskich zakonów czynnych, które posiadają 2150 domów.

Siostry prowadzą aktualnie 501 instytucji edukacyjnych (żłobki, przedszkola, szkoły wszystkich stopni) i pracują w 106 prowadzonych przez innych. Obejmują tą pracą ok. 51 tys. dzieci i młodzieży. Pracują też na 22 uczelniach wyższych. Prowadzą internaty, bursy, stancje i akademiki dla ok. 2200 młodzieży. W katechezie pracuje 2025 sióstr, obejmując nauczaniem ponad 375 tys. osób, w tym młodzież akademicką.

W Polsce są również 34 instytuty świeckie życia konsekrowanego, które zrzeszają ponad 1250 osób. Do najliczniejszych należą Świecki Instytut Maryi Służebnicy Pańskiej – wywodzący się z Ruchu Rodzin Nazaretańskich, „Elianum” – instytut świecki o duchowości karmelitańskiej, oraz żeński Instytut Świecki Chrystusa Króla. Instytut Niepokalanej Matki Kościoła (INMK) należy do jednych z liczniejszych.

Ponadto w Polsce jest 292 dziewic konsekrowanych i 329 wdów konsekrowanych.

msze

Czytaj także

Papież: aborcja nie może być prawem człowieka, obrona życia to absolutny obowiązek

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2019 17:35
Aborcja nie może być "prawem człowieka" - powiedział papież Franciszek w sobotę podczas spotkania z delegacją włoskiego Ruchu dla Życia. Podkreślał, że obrona życia jest "absolutnym obowiązkiem".
rozwiń zwiń