Redakcja Programów Katolickich

Papież Franciszek: żądza posiadania i ludzka sława to iluzja sukcesu i szczęścia

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2019 15:28
Papież Franciszek przestrzegł wiernych w niedzielę przed trzema pokusami: żądzą posiadania, ludzką sławą i instrumentalnym wykorzystywaniem Boga. - Proponuje je zawsze świat, obiecując wielkie sukcesy i chcąc nas oszukać – mówił.
Papież Franciszek
Papież FranciszekFoto: Annett_Klingner / pixabay

Podczas spotkania na południowej modlitwie Anioł Pański w Watykanie papież nawiązał do fragmentu Ewangelii o kuszeniu Jezusa na pustyni.

Podkreślił, że chciwość jest "podstępną logiką diabła". - Wychodzi ona od naturalnej i słusznej potrzeby odżywiania, życia, realizowania się i szczęścia, popychając nas do wiary w to, że to wszystko jest możliwe bez Boga, a wręcz przeciwko niemu – dodał Franciszek.

Mówiąc o pokusie ludzkiej chwały, papież ostrzegł: w ten sposób "można stracić wszelką osobistą godność, pozwala się skorumpować przez bożki pieniądza, sukcesu i władzy, byle by tylko osiągnąć samopotwierdzenie". A to – jak wskazał – jest "pusta chwała, która szybko znika".

Trzecią pokusę Franciszek opisał jako chęć "przeciągnięcia Boga na naszą stronę" po to, by "zaspokoić naszą dumę". - To są drogi, które stawia się przed nami jako iluzję osiągnięcia sukcesu i szczęścia. W rzeczywistości jednak są one całkowicie obce temu, jak działa Bóg, a faktycznie oddzielają nas od niego, gdyż są dziełem Szatana – powiedział.

- Z diabłem nie prowadzi się dialogu, odpowiada mu się słowem Bożym – zaznaczył papież.

Na zakończenie spotkania mówił o tym, że w niedzielę wraz ze swymi współpracownikami z kurii rzymskiej wyjeżdża na rekolekcje wielkopostne. Do piątku Franciszek wraz z kardynałami i biskupami przebywać będzie w domu kościelnym w miasteczku Ariccia pod Rzymem. Na ten czas zawieszone zostają wszystkie papieskie audiencje i spotkania. Na rekolekcjach papież spędzi w środę szóstą rocznicę swego wyboru.

dn