Redakcja Programów Katolickich

Media w Mozambiku: papież przywiózł nadzieję na pokój. W piątek główne spotkanie z mieszkańcami

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 21:22
Papieska pielgryzmka może przyczynić się do nasilenia procesu dialogu politycznego i trwałego pokoju w tym kraju - wskazują media w Mozambiku, w którym od środowego wieczora przebywa z wizytą papież Franciszek.
Papież Franciszek składa wizytę w Mozambiku
Papież Franciszek składa wizytę w MozambikuFoto: PAP/EPA/YESHIEL PANCHIA

Relacjonująca podróż apostolską mozambicka telewizja STV podkreśla, że nieprzypadkowo papież rozpoczął wizytę w tym afrykańskim kraju od spotkania z prezydentem Filipe Nyusim. Odnotowują, że w czwartek rano w pałacu prezydenckim Franciszek zaapelował "o męstwo pokoju" i o pozbawione fanatyzmu działania na rzecz "pokojowej przyszłości" w tej byłej portugalskiej kolonii.

Mozambicka stacja wiele miejsca poświęca międzyreligijnemu spotkaniu papieża z młodzieżą, które zakończyło się w czwartek po południu. STV odnotowuje, że część obecnych na tym wydarzeniu osób skandowała hasło "Pojednanie!".

- Wszyscy, łącznie z mozambicką młodzieżą chcą usłyszeć podczas tej wizyty przesłanie pokoju oraz pojednania. Oczekujemy też, że Franciszek wezwie nasze władze do działań na rzecz zachowania pokoju w kraju - powiedział komentujący dla STV wizytę Franciszka ksiądz Jose Pinto.

"Duchowni muszą opuścić dostojne i ważne miejsca"

Franciszek w drugim dniu wizyty w Mozambiku spotkał się z duchowieństwem w katedrze Niepokalanego Poczęcia w Maputo. Papież powiedział, że duchowni, zakonnice i katecheci muszą stawiać czoło i dopasować się do zmieniającej się rzeczywistości.

- Wielu ludzi Kościoła nie potrafiąc zrozumieć zachodzących wokół zmian tęskni za przeszłością, co grozi, że zamienią się w kamień niezdolny do głoszenia Ewangelii, poruszania i oświecania serc - mówił papież. Potem Franciszek rozważał jak stawić czoło kryzysowi tożsamości kapłańskiej. - Być może musimy opuścić miejsca ważne i dostojne? Musimy wrócić do miejsc powołania, gdzie było oczywiste, że inicjatywa i moc pochodziły od Boga - mówił Ojciec Święty.

Papież przestrzegł duchownych przed popadaniem w rutynę obrzędów i korzystaniem z zaszczytów. Dodał, że ludzie Kościoła "nie mogą uganiać się za tym, co przekłada się na osobiste korzyści". Zaznaczył, że powinni szczerze dzielić radości i nieszczęścia swoich wiernych.

Późnym popołudniem papież bez udziału mediów udał się z prywatną wizytą do prowadzonego przez wolontariuszy ośrodka pomocy biednym, chorym i narkomanom.

Najważniejszy pokój

Internetowy dziennik "Noticias" z Maputo odnotowuje, że początek wizyty Franciszka zbiega się z deklaracjami Narodowego Ruchu Oporu Mozambiku (RENAMO), największej opozycyjnej partii tego kraju, o przyspieszeniu likwidacji swoich magazynów broni.

Pomimo istniejącego od 2014 r. układu pokojowego w ostatnich latach w niektórych częściach kraju dochodziło do starć pomiędzy sympatykami antykomunistycznego RENAMO a mozambickimi siłami zbrojnymi podległymi promarksistowskim władzom w Maputo. W latach 1977-1992 obie te siły rywalizowały ze sobą podczas wojny domowej. Po jej zakończeniu konflikt wielokrotnie się odnawiał. W sierpniu 2019 r. prezydent Filipe Nyusi i lider opozycji Ossufo Momade podpisali definitywne porozumienie o trwałym rozejmie, co wiązało się też z zapowiedzią papieskiej wizyty.

W czwartek dziennik "O Pais" w swoim internetowym wydaniu podsumowuje spotkanie Franciszka z młodzieżą w hali sportowej Maxaquene w Maputo, stolicy kraju. Gazeta ocenia, że wydarzenie to zostało bardzo dobrze poprowadzone przez papieża. "Ojciec Święty mówił w sposób bardzo bezpośredni, używając pomiędzy poszczególnymi zdaniami odniesień do sportu. Pozostawił młodzieży rozmaite przesłania, które mogą być inspirujące dla młodych ludzi" - podsumował "O Pais".

W czwartek w Maputo Franciszek wskazał młodzieży jako wzór do naśladowania dwie gwiazdy sportowe wywodzące się z Mozambiku: piłkarza Eusebio, a także biegaczkę Marię Mutolę. Zachęcał też młodych mieszkańców tego kraju, aby nie ulegali zniechęceniu. Mozambickie media nawiązując do wypowiedzi papieża o sporcie odnotowują, że "papież przywiózł szczęście" narodowej ekipie tego kraju, która w środę wieczorem wygrała w eliminacjach piłkarskich mistrzostw świata z Mauritiusem 1:0.

Po Mozambiku Madagaskar

W piątek papież odwiedzi szpital, który został otwarty dzięki staraniom rzymskiej Wspólnoty św. Idziego. W placówce tej leczeni są chorzy na AIDS. Po odprawieniu mszy na stadionie Franciszek odleci na Madagaskar. Przed zaplanowanym na wtorek powrotem do Rzymu papież odwiedzi jeszcze Mauritius.

W piątek przed 9 rano Franciszek odwiedzi otwarty w ubiegłym roku, wyposażony w nowoczesną aparaturę szpital w Zimpeto na peryferiach Maputo, w którym leczeni są innowacyjnymi metodami również chorzy na AIDS. Szpital sprawuje bezpłatną opiekę nad blisko 4 tysiącami pacjentów. Po spotkaniu z chorymi i krótkim przemówieniu papież przejedzie na położony w pobliżu stadion narodowy, gdzie odprawi mszę świętą, będącą centralnym punktem pielgrzymki do Mozambiku.

Papież Franciszek wizytę w Mozambiku ma zakończyć w piątek wczesnym popołudniem. Z Maputo odleci na Madagaskar, gdzie poza ceremonią powitania na lotnisko, program pielgrzymki nie przewiduje żadnych oficjalnych spotkań i przemówień. Samolot papieża spodziewany jest na lotnisku w Antananarywie o 15.30 czasu polskiego.

pg

Czytaj także

Lekarz informował pacjentki, że płód jest człowiekiem. Został zawieszony

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 07:02
Dr Jacques de Vos informował pacjentki o rozwoju prenatalnym dziecka i podkreślał, że jest ono istotą ludzką. Teraz wytoczono mu proces i stanie przed komisją Rady Zawodów Medycznych w RPA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Afrykańska pielgrzymka Franciszka. Tematami będą środowisko i sprawy społeczne

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 07:43
Papież Franciszek wyruszył w tygodniową pielgrzymkę do Afryki. Odwiedzi Mozambik, Madagaskar i Mauritius. Według watykanistów, będzie mówił głównie o środowisku i sprawach społecznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mozambik: papież apeluje o trwały pokój

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 14:00
Papież Franciszek, który składa wizytę w Mozambiku, zaapelował do władz tego kraju o "męstwo pokoju". Wyraził uznanie dla wysiłków podejmowanych na rzecz zakończenia działań zbrojnych i przestrzegał przed fanatyzmem.
rozwiń zwiń