X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Programów Katolickich

Media w Mozambiku: papież przywiózł nadzieję na pokój. W piątek główne spotkanie z mieszkańcami

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 21:22
Papieska pielgryzmka może przyczynić się do nasilenia procesu dialogu politycznego i trwałego pokoju w tym kraju - wskazują media w Mozambiku, w którym od środowego wieczora przebywa z wizytą papież Franciszek.
Papież Franciszek składa wizytę w Mozambiku
Papież Franciszek składa wizytę w MozambikuFoto: PAP/EPA/YESHIEL PANCHIA

Relacjonująca podróż apostolską mozambicka telewizja STV podkreśla, że nieprzypadkowo papież rozpoczął wizytę w tym afrykańskim kraju od spotkania z prezydentem Filipe Nyusim. Odnotowują, że w czwartek rano w pałacu prezydenckim Franciszek zaapelował "o męstwo pokoju" i o pozbawione fanatyzmu działania na rzecz "pokojowej przyszłości" w tej byłej portugalskiej kolonii.

Mozambicka stacja wiele miejsca poświęca międzyreligijnemu spotkaniu papieża z młodzieżą, które zakończyło się w czwartek po południu. STV odnotowuje, że część obecnych na tym wydarzeniu osób skandowała hasło "Pojednanie!".

- Wszyscy, łącznie z mozambicką młodzieżą chcą usłyszeć podczas tej wizyty przesłanie pokoju oraz pojednania. Oczekujemy też, że Franciszek wezwie nasze władze do działań na rzecz zachowania pokoju w kraju - powiedział komentujący dla STV wizytę Franciszka ksiądz Jose Pinto.

"Duchowni muszą opuścić dostojne i ważne miejsca"

Franciszek w drugim dniu wizyty w Mozambiku spotkał się z duchowieństwem w katedrze Niepokalanego Poczęcia w Maputo. Papież powiedział, że duchowni, zakonnice i katecheci muszą stawiać czoło i dopasować się do zmieniającej się rzeczywistości.

- Wielu ludzi Kościoła nie potrafiąc zrozumieć zachodzących wokół zmian tęskni za przeszłością, co grozi, że zamienią się w kamień niezdolny do głoszenia Ewangelii, poruszania i oświecania serc - mówił papież. Potem Franciszek rozważał jak stawić czoło kryzysowi tożsamości kapłańskiej. - Być może musimy opuścić miejsca ważne i dostojne? Musimy wrócić do miejsc powołania, gdzie było oczywiste, że inicjatywa i moc pochodziły od Boga - mówił Ojciec Święty.

Papież przestrzegł duchownych przed popadaniem w rutynę obrzędów i korzystaniem z zaszczytów. Dodał, że ludzie Kościoła "nie mogą uganiać się za tym, co przekłada się na osobiste korzyści". Zaznaczył, że powinni szczerze dzielić radości i nieszczęścia swoich wiernych.

Późnym popołudniem papież bez udziału mediów udał się z prywatną wizytą do prowadzonego przez wolontariuszy ośrodka pomocy biednym, chorym i narkomanom.

Najważniejszy pokój

Internetowy dziennik "Noticias" z Maputo odnotowuje, że początek wizyty Franciszka zbiega się z deklaracjami Narodowego Ruchu Oporu Mozambiku (RENAMO), największej opozycyjnej partii tego kraju, o przyspieszeniu likwidacji swoich magazynów broni.

Pomimo istniejącego od 2014 r. układu pokojowego w ostatnich latach w niektórych częściach kraju dochodziło do starć pomiędzy sympatykami antykomunistycznego RENAMO a mozambickimi siłami zbrojnymi podległymi promarksistowskim władzom w Maputo. W latach 1977-1992 obie te siły rywalizowały ze sobą podczas wojny domowej. Po jej zakończeniu konflikt wielokrotnie się odnawiał. W sierpniu 2019 r. prezydent Filipe Nyusi i lider opozycji Ossufo Momade podpisali definitywne porozumienie o trwałym rozejmie, co wiązało się też z zapowiedzią papieskiej wizyty.

W czwartek dziennik "O Pais" w swoim internetowym wydaniu podsumowuje spotkanie Franciszka z młodzieżą w hali sportowej Maxaquene w Maputo, stolicy kraju. Gazeta ocenia, że wydarzenie to zostało bardzo dobrze poprowadzone przez papieża. "Ojciec Święty mówił w sposób bardzo bezpośredni, używając pomiędzy poszczególnymi zdaniami odniesień do sportu. Pozostawił młodzieży rozmaite przesłania, które mogą być inspirujące dla młodych ludzi" - podsumował "O Pais".

W czwartek w Maputo Franciszek wskazał młodzieży jako wzór do naśladowania dwie gwiazdy sportowe wywodzące się z Mozambiku: piłkarza Eusebio, a także biegaczkę Marię Mutolę. Zachęcał też młodych mieszkańców tego kraju, aby nie ulegali zniechęceniu. Mozambickie media nawiązując do wypowiedzi papieża o sporcie odnotowują, że "papież przywiózł szczęście" narodowej ekipie tego kraju, która w środę wieczorem wygrała w eliminacjach piłkarskich mistrzostw świata z Mauritiusem 1:0.

Po Mozambiku Madagaskar

W piątek papież odwiedzi szpital, który został otwarty dzięki staraniom rzymskiej Wspólnoty św. Idziego. W placówce tej leczeni są chorzy na AIDS. Po odprawieniu mszy na stadionie Franciszek odleci na Madagaskar. Przed zaplanowanym na wtorek powrotem do Rzymu papież odwiedzi jeszcze Mauritius.

W piątek przed 9 rano Franciszek odwiedzi otwarty w ubiegłym roku, wyposażony w nowoczesną aparaturę szpital w Zimpeto na peryferiach Maputo, w którym leczeni są innowacyjnymi metodami również chorzy na AIDS. Szpital sprawuje bezpłatną opiekę nad blisko 4 tysiącami pacjentów. Po spotkaniu z chorymi i krótkim przemówieniu papież przejedzie na położony w pobliżu stadion narodowy, gdzie odprawi mszę świętą, będącą centralnym punktem pielgrzymki do Mozambiku.

Papież Franciszek wizytę w Mozambiku ma zakończyć w piątek wczesnym popołudniem. Z Maputo odleci na Madagaskar, gdzie poza ceremonią powitania na lotnisko, program pielgrzymki nie przewiduje żadnych oficjalnych spotkań i przemówień. Samolot papieża spodziewany jest na lotnisku w Antananarywie o 15.30 czasu polskiego.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lekarz informował pacjentki, że płód jest człowiekiem. Został zawieszony

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 07:02
Dr Jacques de Vos informował pacjentki o rozwoju prenatalnym dziecka i podkreślał, że jest ono istotą ludzką. Teraz wytoczono mu proces i stanie przed komisją Rady Zawodów Medycznych w RPA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Afrykańska pielgrzymka Franciszka. Tematami będą środowisko i sprawy społeczne

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 07:43
Papież Franciszek wyruszył w tygodniową pielgrzymkę do Afryki. Odwiedzi Mozambik, Madagaskar i Mauritius. Według watykanistów, będzie mówił głównie o środowisku i sprawach społecznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mozambik: papież apeluje o trwały pokój

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 14:00
Papież Franciszek, który składa wizytę w Mozambiku, zaapelował do władz tego kraju o "męstwo pokoju". Wyraził uznanie dla wysiłków podejmowanych na rzecz zakończenia działań zbrojnych i przestrzegał przed fanatyzmem.
rozwiń zwiń