Redakcja Programów Katolickich

Orędzie papieża na Boże Narodzenie. "Istnieją ciemności, ale większe jest światło Chrystusa"

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2019 12:41
W orędziu na Boże Narodzenie papież Franciszek zaapelował o pokój w Syrii i na Ukrainie oraz o przezwyciężenie kryzysu w Iraku. Mówił o panujących na świecie konfliktach gospodarczych, geopolitycznych i ekologicznych.
Audio
  • Papież: niech Chrystus wstrząśnie sumieniami ludzi dobrej woli - Piotr Kowalczuk (IAR)
Papież Franciszek w czasie błogosławieństwa Urbi et Orbi
Papież Franciszek w czasie błogosławieństwa Urbi et OrbiFoto: AP/Associated Press/East News

W przesłaniu do świata odczytanym w Boże Narodzenie na balkonie bazyliki Świętego Piotra papież przytoczył słowa proroka Izajasza: "Naród kroczący w ciemnościach ujrzał światłość wielką".

papiez_pasterka1200.jpg
Papież: Bóg poprzez Jezusa Chrystusa okazał ludziom łaskę i miłość

- To prawda, w ludzkich sercach istnieją ciemności, ale większe jest światło Chrystusa. Są ciemności w relacjach osobistych, rodzinnych i społecznych, ale większe jest światło Chrystusa. Istnieją ciemności w konfliktach gospodarczych, geopolitycznych i ekologicznych, ale większe jest światło Chrystusa - mówił Franciszek.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Świętujemy Boże Narodzenie. Pierwsze uroczystości już w IV wieku

Bliski Wschód i Ukraina

Następnie wyraził pragnienie, aby Chrystus był światłem dla wielu dzieci, które cierpią z powodu wojen i konfliktów na Bliskim Wschodzie i w różnych krajach.

- Niech będzie pocieszeniem dla umiłowanego narodu syryjskiego, który wciąż nie widzi końca działań wojennych, rozdzierających ten kraj w minionej dekadzie. Niech wstrząśnie sumieniami ludzi dobrej woli, zainspiruje rządzących i wspólnotę międzynarodową do znalezienia rozwiązań, które zapewniłyby bezpieczeństwo i pokojowe współżycie ludów tego regionu i położyłyby kres ich cierpieniom - wzywał papież.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Rodzina jest najważniejszym skarbem ludzkości >>>

Apelował o pokój w Ziemi Świętej i w Jemenie, o przezwyciężenie kryzysu w Iraku oraz na Ukrainie. - Niech Odkupiciel świata stanie się światłem dla ukochanej Ukrainy, która pragnie konkretnych rozwiązań na rzecz trwałego pokoju - podkreślił Franciszek.

Ameryka i Afryka

Prosił o błogosławieństwo Dzieciątka Jezus dla wszystkich tych, którzy "czynią to, co w ich mocy na rzecz krzewienia sprawiedliwości i pojednania oraz dążą do przezwyciężenia różnych kryzysów i licznych form ubóstwa, obrażających godność każdej osoby".

prymas-pap-1200.jpg
Prymas: Boże Narodzenie to wydarzenie, a nie wzruszająca historia z kronik

Franciszek nawiązał do wstrząsów społecznych i politycznych na kontynencie amerykańskim. Apelował o pomoc dla ludności Wenezueli, pogrążonej w kryzysie. Przywołał także sytuację w Afryce, która zmusza wielu mieszkańców tego kontynentu do emigracji. Przypomniał, że trwają tam konflikty, a ludzie cierpią z powodu klęsk żywiołowych.

Modlił się o to, by Jezus był umocnieniem dla osób prześladowanych z powodu swej wiary, szczególnie dla uprowadzonych misjonarzy i wiernych, a także tych, którzy padają ofiarami ataków grup ekstremistycznych w Burkina Faso, Mali, Nigrze i Nigerii.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Abp Stanisław Gądecki: Boże Narodzenie to ponowienie nadziei >>>

- Niech Syn Boży, który zstąpił z Nieba na ziemię, będzie obroną i wsparciem dla osób, które z powodu tych i innych niesprawiedliwości muszą emigrować, mając nadzieję na bezpieczne życie - wzywał Franciszek.

Wyzysk, niewolnictwo i tortury

Podkreślił, że to niesprawiedliwość zmusza migrantów "do przemierzania pustyń i mórz, przekształconych w cmentarze". To niesprawiedliwość "zmusza ich do znoszenia niewypowiedzianego wyzysku, wszelkiego rodzaju niewolnictwa i tortur w nieludzkich obozach, w których są przetrzymywani", "to niesprawiedliwość wypycha ich z miejsc, w których mogliby mieć nadzieję na godne życie, i sprawia, że znajdują mury obojętności" - wskazał papież.

Modlił się za - jak to ujął - "poranioną ludzkość", zwłaszcza za ubogich, głodnych i chorych. Niech Syn Boży "będzie blisko osób starszych, jak i samotnych, migrantów i usuniętych na margines" - dodał.

Po wygłoszeniu orędzia Franciszek udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi, czyli miastu i światu. W loggii bazyliki towarzyszyli mu kardynał Renato Raffaele Martino, niegdyś przewodniczący Papieskiej Rady Sprawiedliwość i Pokój oraz papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski. Na koniec papież złożył życzenia dziesiątkom tysięcy osób obecnych na placu i również słuchającym go za pośrednictwem mediów.

pg

Czytaj także

Papież: święta to szansa, by okazać solidarność potrzebującym

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2019 13:05
Papież powiedział, że święta Bożego Narodzenia to okazja, by okazać solidarność potrzebującym. Franciszek spotkał się z wiernymi na południowej modlitwie Anioł Pański na placu świętego Piotra.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież: Bóg poprzez Jezusa Chrystusa okazał ludziom łaskę i miłość

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2019 22:40
Papież Franciszek odprawił pasterkę w Bazylice Watykańskiej. W homilii powiedział, że Bóg poprzez Jezusa Chrystusa okazał nam łaskę i bezinteresowną, czułą miłość.
rozwiń zwiń