X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Programów Katolickich

Notre Dame. Niemy świadek historii Francji. 10 wydarzeń z historii, których tłem była katedra

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 16:00
Widziała cesarzy i aktorki przebrane za boginie. Niszczyli ją ludzie i czas, jednak nigdy nie doświadczyła zniszczeń na taką skalę, jak podczas pożaru 15 kwietnia 2019 roku. 
26 sierpnia 1944, alianckie wojsko przed katedrą Notre-Dame w Paryżu
26 sierpnia 1944, alianckie wojsko przed katedrą Notre-Dame w ParyżuFoto: Wikimedia Commons/dp

1. 180 lat budowy

Notre Dame/Wikimedia Commons/dp Notre Dame/Wikimedia Commons/dp

Katedrę wzniesiono na wyspie Île de la Cité, na miejscu dwóch mniejszych świątyń. Jej budowa trwała 180 lat – od 1163 do 1345. Decyzję o wzniesieniu monumentu podjął Maurice de Sully, biskup Paryża. Wmurowanie kamienia węgielnego przebiegało w obecności króla Ludwika VII Młodego i papieża Aleksandra III. 

2. Proces Joanny d'Arc

Joanna d'Arc, obraz Françoisa Chifflarta/Wikimedia Commons/dp Joanna d'Arc, obraz Françoisa Chifflarta/Wikimedia Commons/dp

7 listopada 1455, po 24 latach od spalenia, w katedrze Notre-Dame w Paryżu rozpoczął się proces rehabilitacyjny Joanny d’Arc. Papież Kalikst VI całkowicie oczyścił ją z zarzutów. Na beatyfikację czekała aż do XX w. Za świętą uznano ją w 1920 roku. Dziś jest jedną z patronek Francji.

3. Napaść hugenotów 

W 1548 roku do katedry wtargnęli protestanccy hugenoci i zniszczyli część obrazów i rzeźb świętych, które uznawali za bałwochwalcze.

4. Ślub, który miał dać pokój 

Noc św. Bartłomieja/ Wikimedia Commons/dp Noc św. Bartłomieja/ Wikimedia Commons/dp

Notre Dame było jednym z miejsc, w których rozegrały się wydarzenia związane z tzw. nocą św. Bartłomieja. To tutaj odbył się ślub protestanckiego króla Nawarry Henryka Burbona z księżniczką Małgorzatą de Valois. Związek miał doprowadzić do pojednania francuskich hugenotów z katolikami. Stało się jednak inaczej. Matka panny młodej – katolicka Małgorzata Medycejska – wykorzystała pobyt hugenotów w Paryżu i zorganizowała kilka dni po ślubie rzeź protestantów.

5. Klasycystyczna renowacja

W czasach Ludwika XV i Ludwika XVI (druga połowa XVIII wieku) katedra została zmodyfikowana w stylu klasycystycznym. Usunięto z niej m.in. słynne dwunastowieczne witraże, które zamieniono na białe szkło. Witraże powróciły dopiero podczas remontu w drugiej połowie XIX wieku.

6. Świątynia Rozumu

Kult rozumu w Notre Dame/Wikimedia Commons/dp Kult rozumu w Notre Dame/Wikimedia Commons/dp

W czasie Rewolucji Francuskiej istniała groźba rozbiórki katedry. Zamiast tego, przemianowano ją na Świątynię Rozumu, w której część oddawano Najwyższej Istocie i przywódcom rewolucji – Muratowi i Robespierre’owi. Odbywały się w niej uroczystości związane z nowym, państwowym kultem. M.in. ukoronowano tutaj jedną z francuskich aktorek na "boginię rozumu".

7. Miejsce koronacji Cesarza Francuzów 

Napoleon koronuje Józefinę na Cesarzową w Notre Dame/ Jacques Louis-David/Wikimedia Commons/dp Napoleon koronuje Józefinę na Cesarzową w Notre Dame/ Jacques Louis-David/Wikimedia Commons/dp

2 grudnia 1804 roku Napoleon Bonaparte koronował się na Cesarza Francuzów. Bonaparte zerwał z tradycją w dwójnasób. Po pierwsze sam włożył sobie koronę, co symbolizowało ludową, narodową legitymizację jego władzy. Po drugie, zerwał z tradycją koronacji królów francuskich w katedrze w Reims. Miejscem jego koronacji była Notre Dame.

8. Uratował ją Hugo

Ilustracja do "Dzwonnika z Notre Dame" Victora Hugo/ Wikimedia Commons/dp Ilustracja do "Dzwonnika z Notre Dame" Victora Hugo/ Wikimedia Commons/dp

W latach 1854-1864 Notre Dame została poddana gruntownej renowacji. Świątynia znajdowała się wcześniej w opłakanym stanie. Uratował ją Victor Hugo, który uczynił z niej miejsce akcji swojej powieści "Dzwonnik z Notre Dame". Popularność dzieła i zawarty w nim apel o uratowanie zabytku spowodowały, że władze zdecydowały się na renowację świątyni.

9. Celebrowanie zwycięstwa

26 sierpnia 1944, alianckie wojsko przed katedrą Notre-Dame w Paryżu/Wikimedia Commons/dp
26 sierpnia 1944, alianckie wojsko przed katedrą Notre-Dame w Paryżu/Wikimedia Commons/dp

26 sierpnia 1944 w Notre Dame celebrowano mszę dziękczynną za wyzwolenie Paryża spod niemieckiej okupacji. W uroczystościach brał udział Charles De Gaulle. Katedra na szczęście nie uległa uszkodzeniom podczas powstania w Paryżu.

10. Pogrzeby głów państa

De Gaulle’a, Georges Pompidou i  François Mitterrand – uroczystości pogrzebowe tych trzech kolejnych prezydentów V Republiki Francuskiej odbywały się właśnie w Notre Dame.

bm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak