X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Programów Katolickich

Spotkanie Braci w wierze

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2016 15:00
Rozpoczął się Tydzień modlitw o jedność chrześcijan. Uroczystości zbiegają się z 50. rocznicą publikacji deklaracji Soboru Watykańskiego II „Nostra aetate” o stosunku do Żydówi innych religii niechrześcijańskich.
Audio
Papież Franciszek odwiedził rzymską synagogę w dniu 17 stycznia. Jest trzecim papieżem w dziejach, który wykonał taki gest. Pierwszy uczynił to Jan Paweł II przed 30 laty, a w 2010 roku, powtórzył to także Benedykt XVI.
Papież Franciszek odwiedził rzymską synagogę w dniu 17 stycznia. Jest trzecim papieżem w dziejach, który wykonał taki gest. Pierwszy uczynił to Jan Paweł II przed 30 laty, a w 2010 roku, powtórzył to także Benedykt XVI.Foto: PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Jest to Tydzień powszechny, obchodzony w całym Kościele. Został zaproponowany w 1908 r. przez ks. Paula Wattsona, pioniera ruchu ekumenicznego z USA, założyciela wspólnoty Franciszkanów Pojednania. Tydzień Ekumeniczny został zatwierdzony w 1968 roku i od tego czasu jest obchodzony w kościołach chrześcijańskich. Przez 8 dni, o jedność, wspólnie modlić się będą katolicy, prawosławni, a także ewangelicy, w świątyniach tych trzech wyznań.

W tym roku materiały do ekumenicznych modlitw przygotowali chrześcijanie z Łotwy. Hasło tegorocznego tygodnia to słowa z pierwszego listu świętego Piotra: "Wezwani, aby ogłaszać wielkie dzieła Pana".

Sens modlitwy, którego upatrujemy na tych wspólnych nabożeństwach, to zadatek przyszłej jedności, której oczekujemy. Wiemy, że wiele nas dzieli, ale to jest element drogi, którą wszyscy staramy się podążać – powiedział ks. Emil Parafiniuk, ekumenista i duszpasterz młodzieży z diecezji warszawsko praskiej.

W Warszawie centralne nabożeństwo z okazji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odbędą się w niedzielę, 24 stycznia o godz. 18.00 w świątyni Kościoła ewangelicko-reformowanego przy al. Solidarności 76.

17 stycznia obchodzono zaś XIX Dzień Judaizmu w Kościele katolickim. Centralne uroczystości tego dnia odbywały się w Toruniu, pod hasłem „Co ty tu robisz, Eliaszu”. Celem tego święta jest rozwój dialogu międzyreligijnego. Ma również pomóc w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa oraz pogłębianiu świadomości, że religia żydowska nie jest wobec chrześcijaństwa rzeczywistością zewnętrzną, lecz czymś bliskim – powiedział Przemysław Goławski.

Dzień Judaizmu w polskim Kościele katolickim został ustanowiony przez KEP w 1997 r. Oprócz uroczystości o charakterze religijnym, zaplanowano w Toruniu szereg imprez związanych z kulturą żydowską i historią współistnienia w Polsce dwóch wyznań. Towarzyszą im spotkania, dyskusje, imprezy kulturalne, a także wspólna modlitwa. W spotkaniach wzięli udział m.in.: Naczelny Rabin Rzymu - Riccardo di Segni, Naczelny Rabin Polski - Michael Schudrich oraz Ambasador Izraela w Polsce Anna Azari.

- Dzień judaizmu napotykał na początku pewne opory, niektórym wydawało się, że jest to judaizowanie chrześcijaństwa – przypomniał Przemysław Goławski. - Jak podkreślał jednak abp Stanisław Gądecki, inicjator wydarzenia, chodziło o to, żeby krzewić idee łączności, jaka istnieje pomiędzy Starym i Nowym Testamentem.

– Decyzja o ustanowieniu tego dnia, jest bardzo dojrzała. Nie wynika z poprawności politycznej, ale świadomości znaczenia naszych żydowskich korzeni. Ten dzień jest dla ludzi Kościoła, żeby zacząć rozumieć, co znaczy że jesteśmy chrześcijanami – wyjaśnił prof. Jan Grosfeld, członek Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. dialogu z Judaizmem. - Musimy nieustanie poddawać naszą mentalność weryfikacji, ponieważ w wymiarze powszechnym nauczanie Kościoła, w sprawie relacji do Żydów, ciągle nie przebiło się do świadomości proboszczów, a tym bardziej do katolików - dodał.

Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski podkreśla, że Dzień Judaizmu jest potrzebny zarówno chrześcijanom jak i Żydom. Jego zdaniem, dzień ma charakter wyjątkowy, świąteczny i pokazuje jak powinny wyglądać relacje pomiędzy katolikami i wyznawcami judaizmu – nasz związek zawsze będzie wyjątkowy, ponieważ to jedyny taki przykład w historii, kiedy jedna religia ma korzenie w drugiej – podkreślił Rabin.

Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają Małgorzata Bartas - Witan i Przemysław Goławski.

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Małgorzata Bartas - Witan i Przemysław Goławski

Data emisji: 17.01.2016 r.

Godzina emisji: 06.00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Watykan: dotychczas ponad milion osób na uroczystościach Roku Świętego

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2016 19:30
Pielgrzymi z całego świata codziennie od rana do popołudnia zmierzają do Watykanu, by w Roku Miłosierdzia dokonać symbolicznego aktu przejścia przez Drzwi Święte. Należy jednak przygotować się na skrupulatne kontrole.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chrześcijaństwo bez judaizmu uschnie"

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2016 17:00
- Dialog z judaizmem wzbogaca naszą chrześcijańską tożsamość, spotkanie z judaizmem pomaga nam zrozumieć samych siebie - mówił w Dwójce ojciec Wiesław Dawidowski.
rozwiń zwiń