X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Programów Katolickich

Orzeł i Krzyż

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2016 11:00
To nie jest zwykły teatr, to widowisko plenerowe zorganizowane z wielkim rozmachem, tak jak przystało na wielką rocznicę: 1050-lecie chrztu Polski.
Audio
Orzeł i Krzyż to największe historyczne widowisko w Polsce
"Orzeł i Krzyż" to największe historyczne widowisko w PolsceFoto: mat.pras.

W tym roku Polskie Radio, instytucje państwowe i kościelne angażują się w obchody 1050-lecia chrztu Polski. Widowisko plenerowe w Murowanej Goślinie pozwala w dwie godziny przeżyć ponad 1000 lat polskiej historii. Widowisko p.t.: „Orzeł i Krzyż” to Legenda o Lechu, Czechu i Rusie, chrzest Mieszka I, Zjazd Gnieźnieński, aż po pielgrzymki Jana Pawła II, a ponadto: kilkuset aktorów-wolontariuszy, olbrzymi teren przeznaczony na "scenę" i Stańczyk w roli narratora. Autorzy spektaklu wybrali najważniejsze wydarzenia w dziejach naszego kraju oraz najwybitniejsze dzieła rodzimych malarzy, które ukształtowały polską tożsamość, aby pokazać jak piękną historią możemy się pochwalić.

Stowarzyszenie „Dzieje”, rozpoczęło tym samym ósmy sezon widowisk. W tym roku zorganizowało jednak największe widowisko plenerowe. W czerwcu i lipcu błonia w Murowanej Goślinie po raz kolejny zamieniły się w scenę dla 400 aktorów-amatorów opowiadających polską historię od początku.

Za scenariusz spektaklu odpowiada poznański historyk sztuki i poeta dr hab. Jacek Kowalski, a reżyserię i napisanie muzyki powierzono Marcinowi Matuszewskiemu. Główną rolę w widowisku odegra Stańczyk, legendarny doradca króli, zatroskany losami Polski. To on będzie towarzyszył widzom podczas niezwykłej podróży – od czasów założenia państwa polskiego, przez chrzest i nadanie korony Bolesławowi Chrobremu, aż po triumfy husarii i przesłanie Jana Pawła II.

Jak twierdzi dr hab. Jacek Kowalski, mówimy o historii Polski poprzez krzyż, a nie odwrotnie, stąd taki tytuł i kolejność wyrazów. - Mówimy o dziejach Polski, państwa i narodu. To widowisko ma dwa wymiary: pierwsza to zabawa, ponieważ spektakl ma się podobać i przyciągnąć uwagę, z drugiej strony, ma on pokazać to co znamy i utrwalić w pamięci to, co chcielibyśmy zobaczyć w nowej formie - dodał scenarzysta.

Jacek Kowalski podkreślił dodatkowo, że ma to być pewien fresk historyczny, za którego pomocą odwołujemy się do widzów i ich „muzeum wyobraźni”, czyli obrazów które znamy.

- Każda forma jest dobra, aby dotrzeć do ludzi. Takie widowiska to subiektywna wizja reżysera, trzeba bowiem wybrać to, co najważniejsze z 1050 lat naszej historii – powiedział dr Radosław Lolo, mediewista z Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora. – Każdy człowiek, który zastanawia się skąd się wziął, chce wiedzieć gdzie jest jego początek, od którego momentu można powiedzieć że to My. Warto spojrzeć wstecz i wyznaczyć sobie taki moment – tłumaczył historyk.

Jerzy Zelnik, który w spektaklu użycza swojego głosu tłumaczył, że jego udział w przedstawieniu był dla niego istotny ponieważ tekst dotyczył historii naszej ojczyzny, w której jestem zakochany. – Treści te są mi bliskie i utożsamiam się z nimi. Chrześcijaństwo odegrało dużą rolę w historii Polski. To są nasze korzenie, których się wypiera Europa. Jeśli my będziemy to robić - uschniemy. Jeśli odwrócimy się od własnej historii, nie będziemy mieć poczucia dziedziczenia. Wiara zaś jest fundamentem naszej tożsamości narodowej, patriotyzm i umiłowanie historii to zobowiązanie wielu pokoleń - dodał aktor.

– Robimy ten spektakl własnymi siłami. Jestem Gośliniakiem, prowadzę teatr w Ośrodku Kultury – zaznaczył Marcin Matuszewski, reżyser i autor muzyki. - To co pokazujemy widzom to cała historia Polski od Lecha, Czecha i Rusa, do Solidarności i Jana Pawła II. To jest historia Polski w pigułce. Chcieliśmy uwzględnić najistotniejsze wydarzenia z historii Polski, z których najważniejszym filarem był chrzest Mieszka I i to jest najbardziej rozbudowana scena. Jak zauważył Marcin Matuszewski, chrześcijaństwo wpływa na to kim jesteśmy, co myślimy. To musi zrobić wrażenie, ponieważ spektakl jest o wszystkich Polakach.

Z roku na rok do Murowanej Gośliny przejeżdża coraz więcej miłośników historii. W 2013 było to 2 300 widzów, a minionego lata spektakl zatytułowany „Husaria pod Gnieznem” obejrzało blisko 7 tysięcy osób. W tym roku twórcy spektaklu chcą zaprosić do Murowanej Gośliny jeszcze więcej widzów.

Widowisko „Orzeł i Krzyż” będzie odbywać się na terenie Parku „Dzieje”, wzorowanym na jednej z największych atrakcji Francji – Puy du Fou. W Murowanej Goślinie powstaje park historyczny z obozowiskiem rycerskim, kuźnią, stanowiskiem archeologicznym, warsztatem tkackim i garncarskim. Ze wszystkich tych atrakcji będzie można skorzystać do końca lipca, bo choć premiera spektaklu odbyła się 30 czerwca, to  będzie on powtarzany przez cały bieżący miesiąc.


Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Mariola i Maciej Orłowscy.

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Mariola i Maciej Orłowscy

Data emisji: 3.07.2016 r.

Godzina emisji: 06.00


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak