Redakcja Programów Katolickich

Orzeł i Krzyż

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2016 11:00
To nie jest zwykły teatr, to widowisko plenerowe zorganizowane z wielkim rozmachem, tak jak przystało na wielką rocznicę: 1050-lecie chrztu Polski.
Audio
Orzeł i Krzyż to największe historyczne widowisko w Polsce
"Orzeł i Krzyż" to największe historyczne widowisko w PolsceFoto: mat.pras.

W tym roku Polskie Radio, instytucje państwowe i kościelne angażują się w obchody 1050-lecia chrztu Polski. Widowisko plenerowe w Murowanej Goślinie pozwala w dwie godziny przeżyć ponad 1000 lat polskiej historii. Widowisko p.t.: „Orzeł i Krzyż” to Legenda o Lechu, Czechu i Rusie, chrzest Mieszka I, Zjazd Gnieźnieński, aż po pielgrzymki Jana Pawła II, a ponadto: kilkuset aktorów-wolontariuszy, olbrzymi teren przeznaczony na "scenę" i Stańczyk w roli narratora. Autorzy spektaklu wybrali najważniejsze wydarzenia w dziejach naszego kraju oraz najwybitniejsze dzieła rodzimych malarzy, które ukształtowały polską tożsamość, aby pokazać jak piękną historią możemy się pochwalić.

Stowarzyszenie „Dzieje”, rozpoczęło tym samym ósmy sezon widowisk. W tym roku zorganizowało jednak największe widowisko plenerowe. W czerwcu i lipcu błonia w Murowanej Goślinie po raz kolejny zamieniły się w scenę dla 400 aktorów-amatorów opowiadających polską historię od początku.

Za scenariusz spektaklu odpowiada poznański historyk sztuki i poeta dr hab. Jacek Kowalski, a reżyserię i napisanie muzyki powierzono Marcinowi Matuszewskiemu. Główną rolę w widowisku odegra Stańczyk, legendarny doradca króli, zatroskany losami Polski. To on będzie towarzyszył widzom podczas niezwykłej podróży – od czasów założenia państwa polskiego, przez chrzest i nadanie korony Bolesławowi Chrobremu, aż po triumfy husarii i przesłanie Jana Pawła II.

Jak twierdzi dr hab. Jacek Kowalski, mówimy o historii Polski poprzez krzyż, a nie odwrotnie, stąd taki tytuł i kolejność wyrazów. - Mówimy o dziejach Polski, państwa i narodu. To widowisko ma dwa wymiary: pierwsza to zabawa, ponieważ spektakl ma się podobać i przyciągnąć uwagę, z drugiej strony, ma on pokazać to co znamy i utrwalić w pamięci to, co chcielibyśmy zobaczyć w nowej formie - dodał scenarzysta.

Jacek Kowalski podkreślił dodatkowo, że ma to być pewien fresk historyczny, za którego pomocą odwołujemy się do widzów i ich „muzeum wyobraźni”, czyli obrazów które znamy.

- Każda forma jest dobra, aby dotrzeć do ludzi. Takie widowiska to subiektywna wizja reżysera, trzeba bowiem wybrać to, co najważniejsze z 1050 lat naszej historii – powiedział dr Radosław Lolo, mediewista z Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora. – Każdy człowiek, który zastanawia się skąd się wziął, chce wiedzieć gdzie jest jego początek, od którego momentu można powiedzieć że to My. Warto spojrzeć wstecz i wyznaczyć sobie taki moment – tłumaczył historyk.

Jerzy Zelnik, który w spektaklu użycza swojego głosu tłumaczył, że jego udział w przedstawieniu był dla niego istotny ponieważ tekst dotyczył historii naszej ojczyzny, w której jestem zakochany. – Treści te są mi bliskie i utożsamiam się z nimi. Chrześcijaństwo odegrało dużą rolę w historii Polski. To są nasze korzenie, których się wypiera Europa. Jeśli my będziemy to robić - uschniemy. Jeśli odwrócimy się od własnej historii, nie będziemy mieć poczucia dziedziczenia. Wiara zaś jest fundamentem naszej tożsamości narodowej, patriotyzm i umiłowanie historii to zobowiązanie wielu pokoleń - dodał aktor.

– Robimy ten spektakl własnymi siłami. Jestem Gośliniakiem, prowadzę teatr w Ośrodku Kultury – zaznaczył Marcin Matuszewski, reżyser i autor muzyki. - To co pokazujemy widzom to cała historia Polski od Lecha, Czecha i Rusa, do Solidarności i Jana Pawła II. To jest historia Polski w pigułce. Chcieliśmy uwzględnić najistotniejsze wydarzenia z historii Polski, z których najważniejszym filarem był chrzest Mieszka I i to jest najbardziej rozbudowana scena. Jak zauważył Marcin Matuszewski, chrześcijaństwo wpływa na to kim jesteśmy, co myślimy. To musi zrobić wrażenie, ponieważ spektakl jest o wszystkich Polakach.

Z roku na rok do Murowanej Gośliny przejeżdża coraz więcej miłośników historii. W 2013 było to 2 300 widzów, a minionego lata spektakl zatytułowany „Husaria pod Gnieznem” obejrzało blisko 7 tysięcy osób. W tym roku twórcy spektaklu chcą zaprosić do Murowanej Gośliny jeszcze więcej widzów.

Widowisko „Orzeł i Krzyż” będzie odbywać się na terenie Parku „Dzieje”, wzorowanym na jednej z największych atrakcji Francji – Puy du Fou. W Murowanej Goślinie powstaje park historyczny z obozowiskiem rycerskim, kuźnią, stanowiskiem archeologicznym, warsztatem tkackim i garncarskim. Ze wszystkich tych atrakcji będzie można skorzystać do końca lipca, bo choć premiera spektaklu odbyła się 30 czerwca, to  będzie on powtarzany przez cały bieżący miesiąc.


Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Mariola i Maciej Orłowscy.

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Mariola i Maciej Orłowscy

Data emisji: 3.07.2016 r.

Godzina emisji: 06.00


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak