Redakcja Programów Katolickich

Światowe Dni Młodzieży już trwają!

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2016 11:00
To prawdziwa mozaika kultur i narodowości, która odwiedziła nasz kraj, aby dać świadectwo wiary i pokazać jej radosny wymiar. Jak wygląda wspólnotowy wymiar Dni w Diecezjach i przygotowania do wydarzeń w Krakowie?
Audio
Wierni z Warszawy oraz pielgrzymi z całego świata, którzy przybyli na Światowe Dni Młodzieży uczestniczą, we Mszy w Świątyni Opatrzności Bożej. To część diecezjalnego spotkania młodzieży Warszawskie uwielbienie.
Wierni z Warszawy oraz pielgrzymi z całego świata, którzy przybyli na Światowe Dni Młodzieży uczestniczą, we Mszy w Świątyni Opatrzności Bożej. To część diecezjalnego spotkania młodzieży "Warszawskie uwielbienie". Foto: PAP/Jakub Kamiński

W tych dniach jesteśmy mekką światowego chrześcijaństwa, gdzie wszystkie drogi prowadzą do Krakowa. To czas, który zmienia i mobilizuje żeby zrobić coś w swoim życiu. Taki charakter mają Dni w Diecezjach. To czas kiedy młodzi mogą się zaangażować i poznać poszczególne diecezje kraju, który jest organizatorem ŚDM. To uczestniczenie w społeczności lokalnego Kościoła pozwala w małej skali przez pryzmat parafii, wspólnot i osób które ich goszczą - doświadczyć spotkania z innymi ludźmi.

W minioną środę młodzi pielgrzymi z całego świata zaczęli zjeżdżać się do Polski.

Do gdyńskiej parafii św. Mikołaja w Chylonii, ks. Witold Lesner przywiózł delegację 11 osób z Kuby. - Chciałem przywieźć tych ludzi do dobrego miejsca. Dla mnie ważne było ich doświadczenie życia Kościoła w Polsce. Żeby poczuli jak mocno można przeżywać wiarę. Mam nadzieję, że ta wiedza zaowocuje także na Kubie – powiedział ks. Witold Lesner.

Jak podkreśliła Rozalia z Kuby, słowa: Jezu ufam Tobie są bardzo ważne u nas na Kubie. – Chcielibyśmy aby miłosierdzie było u nas wyrażane w praktyce. A to oznacza, że musimy iść do braci i czynić je.

Z kolei do Otwocka, przyjechali pielgrzymi z Papui Nowej Gwinei. Ich opiekunem jest ks. Dariusz Kałuża, misjonarz Świętej Rodziny, który pracuje tam od 19 lat i niedawno został nominowany na biskupa jednej z tamtejszych diecezji. Wraz z nim przyjechało do Polski 5 studentów z Uniwersytetu w Marengu. – Przygotowywaliśmy się do tego spotkania finansowo, duchowo i fizycznie bo nie wiedzieliśmy co nas tu spotka. Mam nadzieję, że to wydarzenie zaowocuje tu na miejscu, ale chcemy też to doświadczenie i tą duchowość zawieść z powrotem do naszego kraju – powiedziała Benalin, jedna z uczestniczek.

Światowe Dni Młodzieży to wielkie  wyzwanie zarówno dla pielgrzymów, którzy przyjechali do Polski często z bardzo odległych krajów, jak i dla organizatorów. Wśród nich są setki wolontariuszy, którzy od wielu miesięcy przygotowywali się na przyjęcie gości z zagranicy. - Mamy pod opieką ludzi, którzy są po raz pierwszy w Polsce i musimy ich wprowadzić w kulturę i nasze tradycje. Chcemy im opowiedzieć jak najwięcej o naszym kraju, żeby wypadł on jak najlepiej – opowiadała Ania z diecezji warszawsko praskiej z Legionowa, która dostała pod opiekę grupę Filipińczyków. - To niesamowite przeżycie, bo są to tak odmienni ludzie, a niby tacy sami ponieważ przyjechali tu w tym samy celu co my.

Jak podkreślił ks. Michał Dziedzic z parafii Maryi Matki Kościoła w Sulejówku, człowiek podejmuje czasem rzeczy które go męczą, ale czuje się jednocześnie spełniony. Takie wydarzenia właśnie temu służą. Dzięki nim odkrywa się poczucie sensu życia i radość, które rodzą się często ze zmęczenia – dodał gość audycji.

- Staramy się jak najwięcej czasu spędzać wspólnie, chociaż program, który jest w parafii jest bardzo bogaty – powiedział Michał Seroczyński, który wraz z rodziną gości pielgrzymów z zagranicy.  – Z uwagi na wiele atrakcji, które zostały przygotowane w naszej parafii na Dni w Diecezjach, nasi goście wychodzą zwykle rano i wracają dopiero późnym wieczorem. Potem staramy się zjeść wspólnie kolację i razem z przyjaciółmi i sąsiadami poznać się lepiej i opowiedzieć o swoich krajach.

- To bardzo intensywny odpoczynek, ale dzięki dobrej organizacji udało nam się już dużo zwiedzić. Byliśmy m.in. w Treblince, w domu św. Faustyny w Ostrówku a także w wielu miejscach w Warszawie – wymieniał grekokatolicki ksiądz Sergiusz Wasyliuk, z Ukrainy .

Zbliżające się wydarzenia z udziałem papieża Franciszka podsumował także kardynał Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich. - Fenomen Światowych Dni Młodzieży stał się planetarny i budzi zainteresowanie w całym świecie. Mówi to o tym, jak bardzo potrzebna była idea Jana Pawła II, który swoją inicjatywą wyprzedził historię – powiedział kard. Stanisław Ryłko. - Światowe Dni Młodzieży to odpowiedź na zapotrzebowanie młodych katolików, aby spotkali się razem i dali świadectwo swojej wiary.


Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Małgorzata Bartas-Witan i Przemysław Goławski.

 

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Małgorzata Bartas-Witan i Przemysław Goławski

Data emisji: 24.07.2016 r.

Godzina emisji: 06.00


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak