Redakcja Programów Katolickich

Wielka Pokuta na Jasnej Górze

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2016 12:00
Ponad stutysięczny tłum wiernych podjął wyzwanie aby zjednoczyć się w Częstochowie i podjąć wyzwanie do Wielkiej Pokuty Narodowej. Wpisuje się ona w jubileuszowy rok miłosierdzia oraz 1050 rocznicę chrztu Polski.
Audio
Wielka Pokuta na Jasnej Górze

02:09 kochane.mp3 Felieton Kochane życie, p.t.: "Dzień papieski"

 

Wielka Pokuta to modlitewna odpowiedź na niedomagania duchowe i moralne współczesnych Polaków, m.in.: podziały społeczne, złości i niechęci we wzajemnych relacjach. Do tego wydarzenia przygotowywali zgromadzonych misjonarze z Przymierza Miłosierdzia z Brazylii: Antonello Cadeddu i Henrique Porcu.

- W sprawach Bożych nic nie dzieje się przez przypadek, myślę że Pan Bóg pomyślał już o tym w czasach chrystianizacji, aby Polska była tym miejscem miłosierdzia. Pojawiła się więc siostra Faustyna, Jan Paweł II i wielu męczenników - tłumaczył Antonello Cadeddu. - Jednak zło chce zniszczyć wszystko, co do tej pory zostało zbudowane. Najpierw przez nazizm, potem komunizm a teraz konsumpcjonizm. Naród Polski powinien się obudzić i pomyśleć o tych korzeniach miłosierdzia jakie ma i kultywować je. Wielka Pokuta jest związana z miłosierdziem. Każdy z nas jest dotknięty grzechem, byłoby piękne gdyby w obliczu tego wydarzenia cały naród prosił o wybaczenie za grzech społeczny - dodał misjonarz.

Spotkanie Wielkiej Pokuty rozpoczęło się od gestu przyjęcia do serca Jezusa Chrystusa.– Nie czekajcie na później. Zróbcie to teraz! Teraz!  W samym sercu wielkiej wojny duchowej, która toczy się życie – wołali misjonarze z Brazylii.

Spotkanie, które rozpoczęło się o godzinie 11.00 poprowadził ceniony rekolekcjonista ks. Dominik Chmielewski oraz egzorcysta ks. Piotr Glas. Mszę Świętą celebrował zaś Jego Ekscelencja ks. abp Stanisław Gądecki. Całe nabożeństwo trwało do godziny 21.00, a oprócz modlitw złożyły się na nie także różne konferencje.

Jasna Góra była tego dnia konfesjonałem narodu. - Prosiliśmy, aby wszyscy święci i aniołowie wspierali nas w tym przedsięwzięciu. To było niesamowite doświadczenie z jednej strony osobiste, a z drugiej wspólnotowe. Każdy przyniósł swoje cierpienia i grzechy życia, które składaliśmy przed Panem Jezusem i jestem przekonany, że to było coś realnego. To była modlitwa sercem, która mam nadzieję, że została wysłuchana i przyniesie pozytywny efekt - powiedział Maciej Bodasiński, jeden ze współorganizatorów.

– Mieliśmy głębokie przekonanie, że to wezwanie poruszy wielu ludzi, myślę że dla wielu ważne było, aby stanąć w prawdzie przed Panem Bogiem i sobą samym. Był to niezwykły czas dla wszystkich zgromadzonych - dodał Lech Dokowicz, współorganizator wydarzenia.


Ważne sprawy
12:28 ważne.mp3 Ważne sprawy
Rozważania
04:35 rozważania.mp3 Rozważania do niedzielnych czytań
 

 

Jak udało się powstrzymać rozprzestrzeniającą się jak pożar herezję katarów w średniowiecznej Europie i dlaczego tysiące bezbronnych manifestantów mogło zwyciężyć uzbrojone po zęby oddziały wojska na Filipinach?

To różaniec, Psałterz anielski, kontemplacyjna modlitwa Kościoła będąca skutecznym orężem przeciwko złu. „Wszystko o różańcu, który może wszystko” opowiedział w Familijnej Jedynce autor książki Wincenty Łaszewski. – Początek różańca wiąże się z pytaniem, jak zjednoczyć się z Jezusem i jak myśleć o nim nieustannie. To jest formuła, aby rozmawiać z Bogiem i jest to klucz, aby być z Nim zawsze i wszędzie. Dzięki tej modlitwie otwiera się porzed nami nadprzyrodzoność – tłumaczył autor książki – to jest łańcuch, który zamyka bramy piekieł, a paciorki różańca niczym kamienie służą do odpędzania diabła.

 

Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Małgorzata Bartas-Witan i Przemysław Goławski.

 

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Małgorzata Bartas-Witan i Przemysław Goławski

Data emisji: 16.10.2016 r.

Godzina emisji: 06.00