Redakcja Programów Katolickich

Upadnij na kolana

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2017 11:00
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwana powszechnie Bożym Ciałem, obchodzona jest 60 dni po Wielkanocy. W tym roku mija 700 lat od wprowadzenia tej uroczystości do kalendarza świąt w Kościele katolickim. Skąd wzięła się tradycja ulicznego manifestowania wiary i jaka była historia tej uroczystości?
Audio
Nieodłącznym elementem obchodów Bożego Ciała są barwne procesje, podczas których przy czterech ołtarzach polowych czytane są fragmenty Ewangelii
Nieodłącznym elementem obchodów Bożego Ciała są barwne procesje, podczas których przy czterech ołtarzach polowych czytane są fragmenty EwangeliiFoto: wikipedia.com

Istotą Bożego Ciała jest uwielbienie dla Jezusa Chrystusa, który stał się człowiekiem, a następnie oddał mu się w postaci chleba i wina. Chleb ma być symboliką codziennego życia, a wino radości i świętowania.

O historii i obchodach święta Bożego Ciała opowiedział w Familijnej Jedynce ks. Paweł Cieślik – liturgista i wykładowca Seminarium Diecezji Warszawsko-Praskiej. – To święto jest po to, aby szczególnie zaakcentować prawdę wiary obecności Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Swoją genezę ma zaś w XIII wieku, kiedy to belgijska zakonnica, a później święta Julianna z Cornillon dostąpiła objawień Jezusa – dodał duszpasterz.

Początkowo uroczystość została wprowadzona tylko lokalnie dla diecezji Liège. W 1252 r. praktykowano ją już w całej Germanii. Następnie z objawieniami św. Julianny z Cornillon zetknął się archidiakon Liège Jacques Pantaléon, który jako papież Urban IV wprowadził to święto bullą Transiturus, do kalendarza liturgicznego.

W 1849 r. ustanowiono zaś uroczystość Krwi Chrystusa, a z czasem zintegrowano oba święta. Jak podkreślił ks. Paweł Cieślik, świadczy to o rozwoju myśli teologicznej.

W Polsce pierwsza z procesji Bożego Ciała przeszła ulicami Krakowa w roku 1320 i prawdopodobnie w tym samym roku lub niedługo potem podobne procesje urządzono w Gnieźnie, Poznaniu, Wrocławiu, Płocku.

Dzisiejsze święto to zaproszenie do adoracji. Wierzący klękają przed Najświętszym Sakramentem niesionym w monstrancji. Wiele z takich sakralii składających się na wyposażenie liturgiczne powstaje w pracowni Drapikowski studio. – Wykonujemy monstrancje, które nawiązują do wizerunku Matki Bożej, bo to Ona jak uczył nas Jan Paweł II jest pierwszym tabernakulum – podkreślił Mariusz Drapikowski. - Monstrancje wykonane w naszym studiu sprawiają, że Eucharystia jest rozświetlona, powoduje poczucie, że rzeczywiście Chrystus jest światłością – dodał artysta.

Boże Ciało to uroczystość, która przypomina nam o tym, jak ważna jest cześć oddawana Najświętszej Eucharystii. Służą temu z pewnością śpiewy, choćby te napisane przez Najświętszego Tomasza z Akwinu. Zostawił on Kościołowi wspaniałe dziedzictwo w postaci hymnów, którzy do dziś śpiewają wierni. - Boże Ciało to czas, żeby zamanifestować nasze chrześcijaństwo. Głosić możemy tylko głośno, a nie w ciszy. Obserwując praktykę naszych parafialnych procesji widać grupy aktywne, które się angażują jednak są też tacy, którzy idą „szurając sandałami po asfalcie” – zaznaczył Jan Pospieszalski. - Dajmy z siebie coś. Idźmy więc na procesję, śpiewajmy głośno i razem, bo mamy za co dziękować  - dodał Jan Pospieszalski.

Procesje, ołtarze, feretrony, to polska tradycja, ale też zewnętrzny wyraz czci oddawanej Najświętszej Eucharystii. Jak podkreślił ks. Cezary Winiarek - wikary jednej z podwarszawskich parafii, procesje Eucharystyczne na trwałe zakorzeniły się w tradycji katolickiej. - Niesienie Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie to majestatyczny przykład królewskiego orszaku. Pan Jezus jest królem, a my idziemy w jego orszaku. To wyraża naszą wiarę, że jest naszym Bogiem i Zbawicielem – dodał wikary.

Jak podkreślił zaś o. Krzysztof Ołdakowski, Boże Ciało to ukazanie świętości całemu światu. - Wychodzimy z zamkniętej przestrzeni kościoła i cały świat staje się świątynią. Słońce staje się światłem na ołtarzu. Szum wiatru zlewa się z pieśnią ludzi. Ta uroczystość mówi o nas, że jesteśmy pielgrzymami, którzy idą z Bogiem – dodał jezuita.

Zdaniem kard. Kazimierza Nycza, tego dnia mówimy szczególnie o wymiarze adoracji , która ma wymiar społeczny. - Boże Ciało jest tym świętem, kiedy ludzie wychodzą na ulice, aby dziękować Jezusowi za łaski otrzymane w swoim życiu. Tego typu świadectwo jest w obecnie niesłychanie potrzebne – powiedział kardynał.

 

Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Małgorzata Bartas-Witan i Przemysław Goławski

 

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Małgorzata Bartas-Witan i Przemysław Goławski

Data emisji: 15.06.2017 r.

Godzina emisji: 06.00


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak