Redakcja Programów Katolickich

Kryzys migracyjny wyzwaniem dla chrześcijaństwa

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2017 11:00
Z narażeniem życia przybywają do Europy, uciekając przed prześladowaniami, wojną i głodem. Jakie są obawy europejskich społeczeństw i czy istnieją jakieś wspólne drogi ku integracji?
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

Dla Europy stanowią wyzwanie polityczne, społeczne, ale przede wszystkim moralne. Liczne problemy, które niczym chmury gradowe gromadzą się wokół uchodźców biorą się głównie z niewiedzy. Zdaniem Doroty Stępniak z Centrum Edukacji Obywatelskiej, boimy się ponieważ się nie znamy. - Istnieje duża potrzeba rozmowy, bo piętrzące się emocje mogą doprowadzić do narastania problemu wokół uchodźców. Dzięki rozmowie można wiele kwestii wyjaśnić np. różnych uogólnień, jak choćby odróżnienie uchodźców od imigrantów ekonomicznych.

- To rozróżnienie bierze się z konwencji Genewskiej z 1951 r. ONZ i reguluje problem uchodźców. Są nimi ci, którzy są zmuszeni opuścić swoje miejsce zamieszkania ze względu na wojnę, czy prześladowania – tłumaczył ks. prof. Janusz Balicki z Międzyinstytutowego Zakładu Badań nad Migracją UKSW. - Zgodnie z prawem uchodźca powinien szukać schronienia w najbliższym kraju zagranicznym. Jeśli go przekroczy i znajdzie się w następnym, może być uważany za imigranta ekonomicznego. Granica ta jest więc bardzo płynna – zaznaczył ks. prof. Janusz Balicki i dodał, że nie chodzi więc o polepszenie swojego statusu, ale ratowanie zdrowia i życia.

Stereotypy i brak krytycznej refleksji są zdaniem prof. Haliny Grzymały - Moszczyńskiej z Instytutu Religioznawstwa UJ, głównymi przyczynami niechęci niesienia pomocy uchodźcom. – Wiedza na temat Koranu ogranicza się według badań do informacji, że jest to księga zachęcająca wyłącznie do krwawej walki, poniżania kobiet i podporządkowywania świata – powiedziała gość audycji. -Należy dać ludziom szansę, aby się spotkali. Najpierw trzeba zobaczyć drugiego człowieka, potem dopiero jego poglądy. Spróbujmy się poznać, a później zdecydujmy, czy chcemy się bać. Na razie boimy się zamiast - dodała prof. Halina Grzymała- Moszczyńska.

Tymczasem jak zauważył bp. Krzysztof Zadarka, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. imigracji, ponad połowa Polaków nie zgadza się na pomoc uchodźcom poprzez utworzenie tzw. korytarzy humanitarnych - za czym opowiada się Episkopat. – Badania, jakie są prowadzone w tym temacie odzwierciedlają emocje i widzenie tej sytuacji jako gigantycznego zagrożenia. Jeszcze kilka lat temu pochodzenie etniczne, czy wyznanie nie odgrywały takiej roli w przypadku pomocy osobom potrzebującym. Od ostatnich dwóch lat jesteśmy zdominowani jednak przekazami lękotwórczymi.

Jak stwierdził Ziad Abou Saleh, socjolog z Wrocławia, który przyjechał z Syrii i mieszka w Polsce od ponad 30 lat, większość Arabów, którzy wyemigrowali w latach 90-tych, potrafili się odnaleźć w naszym kraju. - Mimo tego absurdu, który jest przekazywany w mediach, w dalszym ciągu uważam, że gdyby sprawa migrantów była zależna od ludzi nie zaś polityków czy mediów na pewno udałoby się ten problem wzorowo rozwiązać – powiedział Syryjczyk.

- Prawo do bycia przyjętym jest podstawowym prawem człowieka który ucieka od głodu, ognia i śmierci. Noszę w sobie ludzkie prawo bycia przyjętym przez każdą inną osobę – powiedział o. Ibrahim Al Sabaghi, franciszkanin, proboszcz parafii św. Franciszka w Aleppo, autor książki „Tuż przed świtem. Syria. Kroniki czasu wojny i nadziei z Aleppo”. Zdaniem zakonnika, trzeba jednak rozróżniać prawdziwego przybysza od oszusta. – Naturalny jest lęk przed terroryzmem, trzeba zachować życie broniąc się. Nie możemy zamykać jednak drzwi przed dzieckiem czy przerażonym człowiekiem, który szuka szczęścia. To przyjmowanie rozumne dzięki któremu wielu zrozpaczonych mogło odzyskać wiarę w życie. Dziękuję krajom które postanowiły tak postępować – powiedział o. Ibrahim Al Sabaghi.

 

 

Oprócz tego w audycji:

- prezentacja oficjalnego hymnu 34. Światowych Dni Młodzieży, Panama 2019.

- postać nowego Prefekta Kongregacji Doktryny Wiary, abp Luisa Ladarii.

- przesłanie Papieża Franciszka do obradującej w Rzymie 40. Konferencji FAO (agendy ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa”).

- letni obóz studentów wspieranych przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia w Tarnowie.

- porozumienie w sprawie doktryny o usprawiedliwieniu, do której przystąpili już katolicy, luteranie i metodyści.

- 29. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży

- rozmowa z nowym dyrektorem Caritas Polska, ks. Marcinem Iżyckim

- zapowiedź Międzynarodowego Ekumenicznego Festiwalu Muzycznego Song of songs, który odbędzie się w dniach 14-15 lipca w Toruniu.


 

Posłuchaj
03:46 abys.mp3 Rozważania do czytań

 


Posłuchaj
12:30 wazne.mp3 Ważne sprawy

 


Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zaprasza Jan Pniewski

 

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadził: Jan Pniewski

Data emisji: 9.07.2017 r.

Godzina emisji: 06.00

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak