Redakcja Programów Katolickich

Ukoronowana służebnica

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2017 11:00
Centralne obchody jubileuszu 300-lecia koronacji jasnogórskiego wizerunku Matki Bożej już za nami. W Familijnej Jedynce wspominamy to wielkie wydarzenie, które odbyło się w 1717 r. oraz jego rocznicę 26 sierpnia 2017 r. Jaki jest główny cel obchodów tego wydarzenia, na czym polega królewska godność Maryi i w czym przejawiało się jej panowanie przez wieki? 
Audio
Na Jasnej Górze odbywają się główne obchody jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej
Na Jasnej Górze odbywają się główne obchody jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej CzęstochowskiejFoto: PAP/Marcin Kmieciński

300 lat temu ikona Matki Bożej Częstochowskiej została ukoronowana, co stało się dopełnieniem ślubów złożonych przez króla Jana Kazimierza po cudownej obronie jasnogórskiego klasztoru przed Szwedami. Koronacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej odbyła się 8 września 1717 roku. Wizerunek został udekorowany koronami papieskimi przez biskupa Krzysztofa Szembeka. Wydarzenie to zgromadziło wówczas ok. 200 tys. pielgrzymów, co na owe czasy było ogromną rzeszą. Było to pierwsze w świecie takie wydarzenie poza Rzymem.

Prawie 300 lat później, w dniu uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej, 26 sierpnia ojcowie paulini gościli na jasnogórskim wzgórzu przedstawicieli władz państwowych, episkopat Polski i rzesze wiernych, którzy przyjechali na główne obchody rocznicy tego wydarzenia. Głównym punktem obchodów była Msza Święta dziękczynna pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce, arcybiskupa Salvatore Pennacchio. Homilię wygłosił prymas Polski abp Wojciech Polak. W trakcie Mszy odnowione zostały Jasnogórskie Śluby Narodu. Tekst odczytał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. 

Jak wspomniała Małgorzata Bartas-Witan, Jasna Góra, po wczorajszych uroczystościach właściwie nie kładła się spać. - Centralne obchody 300-lecia koronacji, ale także uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej przyciągnęły tu rzesze pielgrzymów – powiedziała dziennikarka.

- Ukoronowaniem tego dnia było zaś wspaniałe widowisko historyczno-muzyczne, jakiego tutaj jeszcze nie było – dodał ks. Krzysztof Ołdakowski.

Zdaniem o. Mariana Waligóry, przeora klasztoru na Jasnej Górze, to widowisko było zwieńczeniem świętowania dnia jubileuszu. - Uroczysta eucharystia w obecności setek tysięcy pielgrzymów, to był mocny akord, który był wyrazem naszej wdzięczności za to, że Maryja jest z nami i opiekuje się naszą ojczyzną i narodem – powiedział gość audycji.

Biskup Grzegorz Ryś tłumaczył istotność koronacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. – To nie było tak, że papież Klemens zgodził się na tę koronację, a biskup Szembek jej dokonał. Koronacja musi być rozeznaniem tego, co pan Bóg czyni. Bóg objawia nam królewską godność Maryi, abyśmy zobaczyli też swoją godność królewską, do której jesteśmy powołani od czasu chrztu – podkreślił biskup.

Wagę koronacji Matki Bożej w dziejach Polski przypomniała zaś Zofia Rozanow historyk sztuki, pisarka i badaczka zabytków klasztoru na Jasnej Górze. – Klemens XI, życzliwy dla Jasnej Góry, postanowił ją uhonorować ważnym gestem. Koronacja papieska była bardzo ważna w hierarchii Kościoła. Dotychczasowe były bowiem koronacjami królewskimi, ale nie przykładała się do nich bezpośrednio ręka ojca świętego – tłumaczyła w audycji, dla Radia Jasna Góra.

Jak podkreślił o. Arnold Chrapkowski, generał zakonu ojców Paulinów. Koronacja obrazu Matki Bożej, nie ogranicza się do ozdobienia czcigodnego wizerunku dziełem rąk jubilera. – Te korony, to zbyt mało. Bóg żąda, aby do tego symbolu włączyć samych siebie. Tegoroczna akcja pokazała, jak polski naród rozproszony po całym świecie jest głęboko związany z cudownym wizerunkiem jasnogórskiej Maryi – podkreślił generał zakonu.

Podczas Mszy Świętej z telebimu do zgromadzonych pod Jasną Górą wiernych przemówił papież Franciszek. - Jeśli Częstochowa jest w sercu Polski, oznacza to, że Polska posiada serce matczyne; oznacza to, że każdy puls życia złączony jest z Matką Bożą. Macie zwyczaj Jej powierzać wszystko: przeszłość, teraźniejszość, przyszłość, radości i troski waszego osobistego życia i życia waszego umiłowanego kraju - zauważył Ojciec Święty.

Zdaniem abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, celem tego wydarzenia jest przede wszystkim oddanie należnej chwały Maryi. - Różne wizerunki, tytuły i wyobrażenia Maryi to nasze bogactwo i historyczne dziedzictwo religijności Polaków. To wyraz żywej, gorącej wiary człowieka, który chce mieć się do kogo zwracać, a jednocześnie prosić o wstawiennictwo – tłumaczył w audycji.

Uroczystość koronacyjna w 1717 r. zjednoczyła Polaków stając się ogólnonarodową manifestacją wiary. To wydarzenie uznające Maryję za Królową Polski był punktem odniesienia w trudnych momentach polskiej historii. Jasna Góra stała się duchową stolicą Polski i celem licznych pielgrzymek, a tym samym źródłem odnowy życia w wymiarze indywidualnym i społecznym.


Posłuchaj
03:07 roz.mp3 Rozważania do niedzielnych czytań

Posłuchaj
01:53 kż.mp3 Kochane życie - felieton Elżbiety Nowak

Posłuchaj
12:17 ważne.mp3 Ważne sprawy

   


W audycji była również mowa o:

- bieżącej działalności Ojca Świętego,

- wizycie w Rosji kard. Pietro Parolina, Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej,

- uroczystym zakończeniu 9. Kampanii Społecznej: „Tornister Pełen Uśmiechów” w Zamościu.

- jubileuszowym banknocie NBP oraz znaczku Poczty Polskiej.

 

Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Sylwia Sułkowska oraz Małgorzata Bartas-Witan i Krzysztof Ołdakowski

 

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Sylwia Sułkowska oraz Małgorzata Bartas-Witan i Krzysztof Ołdakowski

Data emisji: 27.08.2017 r.

Godzina emisji: 06.00