X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Programów Katolickich

Ku trzeźwości narodu

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2017 11:00
Czy abstynencja to powstrzymanie się od picia alkoholu, walka z nałogiem, a może coś więcej np. sposób na realizację swojej wolności? Dobiegł końca Narodowy Kongres Trzeźwości, pora na wnioski i skuteczne działania.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

Nie śpijmy przeto jak inni, ale czuwajmy i bądźmy trzeźwi! Ci, którzy śpią, w nocy śpią, a którzy się upijają, w nocy są pijani. My zaś, którzy do dnia należymy, bądźmy trzeźwi, odziani w pancerz wiary i miłości oraz hełm nadziei zbawienia (1 Tes 5, 6-9)


Od 21 do 23 września na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego odbywał się Narodowy Kongres Trzeźwości. Spotkali się przedstawiciele różnych środowisk: państwa, samorządów, organizacji pozarządowych, wspólnot, ruchów, bractw w służbie trzeźwości, Kościoła i rodzin, aby połączyć swoje energie i inicjatywy w trosce o trzeźwość.

Ponad 3 mln Polaków pije alkohol ryzykownie i szkodliwie. Blisko 1 mln spożywa go nałogowo. Polacy piją dziś o 50 proc więcej alkoholu, niż za czasów PRL, a statystyczny Polak wypija 3 razy więcej piwa niż mleka. 60 proc naszych rodaków tarkuje alkohol, jako absolutnie zwykły produkt spożywczy, taki sam jak jabłka czy barszcz. 

Pijaństwo jest jedną z największych wad narodowych Polaków, również tych wierzących w Boga i to już od wielu lat. Jak podkreślił o. Oskar Puszkiewicz, franciszkanin z prowincji Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych, członek Zespołu Apostolstwa Trzeźwości, trzeźwość to wartość i cnota a także zachowanie umiaru. - Trzeba o nią walczyć i szerzyć ją. Ta walką odbywa się przede wszystkim w nas samych - podkreślił gość audycji.

Fundacja Signum Magnum to organizacja istniejąca od 1991 r., założona przez braci Franciszkanów, której misją jest pomaganie dzieciom we wszechstronnym i pełnym rozwoju, z poszanowaniem ich godności ludzkiej. Jedną z konkretnych form działalności fundacji jest szerzenie ruchu Krucjaty Niepokalanej, która jest rozumiana jako profilaktyka przeciw różnym uzależnieniom.

Małgorzata Sojka prezes Fundacji, zwróciła uwagę, że życie w trzeźwości, jest radosne i szczęśliwe. To podstawa, która gwarantuje prawdziwą wolność.

- Obecnie od 40 do 50 proc. osób dorosłych pochodzi z rodzin dotkniętych jakąś dysfunkcją. Ich problememami są często: niskie poczucie własnej wartości, samotność czy brak zdolności do trwałych relacji. Rozpadające się małżeństwa, wchodzenie w uzależnienia to może być tego efekt - powiedział ks. dr hab. Grzegorz Polok z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Jego zdaniem warto jednak szerzej spojrzeć na problem alkoholizmu. – Mówi się o trzeźwym umyśle lub trzeźwym spojrzeniu, jako o postawie która charakteryzuje się roztropnością i rozumnością. Oprócz alkoholu jest jeszcze wiele innych uzależnienień, które wpływają na sposób myślenia, działania, funkcjonowania, czy godność człowieka - dodał duszpasterz.

Każda złotówka płynąca ze sprzedaży alkoholu w budżecie państwa powoduje, że cztery złote trzeba wydać na rozwiązywanie problemów związanych z nadmiernym spożyciem. Rynek sprzedaży napojów wyskokowych pozbawiony jest jakiejkolwiek regulacji, a alkohol staje się czasami artykułem spożywczym pierwszej potrzeby. Jak podkreślił Krzysztof Brzózka dyrektor PARPA, emisja takiej ilości reklam dotyczących alkoholu to jest zbrodnia na naszej młodzieży. - Oczekujemy od młodych ludzi odpowiedzialnego zachowania, z drugiej strony serwujemy im wielotysięczno godzinny serial pokazujący dobre strony alkoholu. W ten sposób łapie się nowych konsumentów - powiedział ekspert i dodał, że alkohol wprost „wlewa się” obecnie w nasze oczy i uszy: reklamy, sklepy otwarte całą dobę, powszechna dostępność alkoholu, przede wszystkim na stacjach paliw to największy problem w Polsce.

W latach 50-tych, po przełomie październikowym, to co zostawiło wielkie spustoszenie w narodzie polskim po wojnie i okresie stalinizmu, to problem nadużycia alkoholu. Jak zazanczył ks. dr Piotr Kulbacki, prof. KUL, który przez 15 lat był moderatorem Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, ówczesnym władzom państwowym zależało na tym, aby łatwiej manipulować ludźmi. W odpowiedzi na zalewającą Polskę falę alkoholizmu powstał wówczas Apostolat Trzeźwości, z którego 8 września 1957 r. została proklamowana Krucjata Wstrzemięźliwości, do której wstąpiło około 100 tys. osób, deklarujących całkowitą wstrzemięźliwość. Abstynencja w Krucjacie jest narzędziem dla wyzwolenia człowieka – tłumaczył gość audycji.


Oprócz tego w audycji:

- relacja z Narodowej Pielgrzymki chorych, niepełnosprawnych, kapelanów, lekarzy i wolontariuszy do Lourdes, z okazji 25. Rocznicy Światowego Dnia Chorego,

- przygotowania do Synodu Biskupów w Panamie,

- sympozjum na Papieskim Wydziale Teologicznym „Bobolanum”: Dialog Chrześcijańsko-Muzułmański w Polsce: 20 lat Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów,

- rozmowa z Gian Franco Svidercoschim na temat jego ostatniej książki: „Papież, który zapalił świat”.

 


Posłuchaj
02:08 kz.mp3 Kochane życie - felieton Elżbiety Nowak

Posłuchaj
04:03 roz.mp3 Rozważania do niedzielnych czytań

Posłuchaj
11:15 ważne.mp3 Ważne sprawy

   

Posłuchaj
12:51 magazyn.mp3 Magazyn z życia Kościoła

 

Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Małgorzata Bartas-Witan i Przemysław Goławski.


Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Małgorzata Bartas-Witan i Przemysław Goławski

Data emisji: 24.09.2017 r.

Godzina emisji: 06.00

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak