Redakcja Programów Katolickich

XVII Dzień Papieski - Idźmy naprzód z nadzieją

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2017 06:00
Od 2001 r w niedzielę poprzedzającą 16 października, czyli dzień wyboru Karola Wojtyły na papieża, wierni gromadzą się w kościołach, aby podziękować za 27 lat jego pontyfikatu. W tym roku dzień ten obchodzony był 8 października pod hasłem: „Idźmy naprzód z nadzieją”. W całym kraju, a także w środowiskach polonijnych na świecie miały miejsce liczne wydarzenia duchowe i kulturalne.
Audio
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: IAR/Łukasz Kowalski

W każdym miejscu Polski najważnieszym wydarzeniem Dnia Papieskiego była Msza Święta, podczas której dziękowano Bogu za dar posługi apostolskiej Jana Pawła II. Centralne obchody Dnia Papieskiego miały zaś miejsce w Warszawie. Tego dnia stypendyści modlili się w intencji darczyńców Fundacji podczas Mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej, celebrowanej przez kard. Kazimierza Nycza o godz. 12:00. Tradycyjnie, po Mszy Św., odbył się zaś Koncert Galowy Dnia Papieskiego. Jak podkreślił Grzegorz Głuch, lider zespołu Gospel Rain i kierownik muzyczny koncertu, jesteśmy tu po to, aby piękno uchwycić i piękno wypowiedzieć. - To wielki przywilej móc wziąć udział w tym koncercie - dodał muzyk.

"Człowiek współczesny tak bardzo potrzebuje nadziei" – mówił w 1987 r. na Jasnej Górze Jan Paweł II. Podkreślił też, co znaczy dla współczesnego człowieka nadzieja. „Znaczy: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj!” (Rz 12, 21). Zło można zwyciężać. To jest właśnie siła nadziei.”

- „Idźmy naprzód z nadzieją” było zaś tegorocznym hasłem, które ma nam przypominać o tym, aby szukać pięknych autorytetów - osób które mogą nam pokazać, jak wygląda nadzieja. Te słowa znaczą również, aby nigdy się nie poddawać - tłumaczył Seweryn Chojnacki, stypendysta Fundacji. - W domu często odtwarzaliśmy sobie fragmenty, kiedy ogłoszono wybór papieża Jana Pawła II w 1978 r. Za każdym razem pojawiała się łezka w oku, a jednocześnie dużo radości. Jestem dumny z tego, że dziś jako stypendysta mogę być żywym pomnikiem Jana Pawła II - dodał student.

Jak wspominał ks. Dariusz Kowalczyk prezes Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, pamiętam kiedy jako dziecko oglądałem dobranockę, a po chwili w Dzienniku Telewizyjnym została ogłoszona wiadomość o papieżu Polaku. Wówczas mój tata powiedział do mamy, że to będzie koniec komunizmu w Polsce - wspominał duszpasterz.

Szczególnie widocznym znakiem święta Dnia Papieskiego była także przykościelna i publiczna zbiórka na fundusz stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Wszystkie ofiary zasilają fundusz stypendialny dla uczniów i studentów.

Jak podkreślił ks. Dariusz Kowalczyk, wszyscy ludzie dobrej woli mogą ofiarować swoją pomoc finansową wolontariuszom, których spotkamy w tym czasie na ulicach miast, a także poprzez wysłanie SMSa na numer 74265 o treści Pomoc lub wpłatę na konto. - Dziękuję w imieniu 2 tys. stypendystów i ich rodzin, to świetnie zainwestowane pieniądze, w realizowanie ich talentów - podkreślił dyrektor Fundacji.

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia powstała jako owoc pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1999 r. Organizacja od 17 lat wspiera zdolną młodzież pochodzącą z niezamożnych domów i niewielkich miejscowości.


W sobotę 7 października, w przededniu XVII Dnia Papieskiego, na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się zaś wielka uroczystość rozdania nagród TOTUS TUUS.

Wśród nagrodzonych laureatów znaleźli się: rzeźbiarz Jerzy Kalina, psychoterapeuta Jan Arczewski, Radio Plus, Progimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie oraz twórcy oprawy muzyczno-choreograficznej Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Nagrody TOTUS TUUS, przyznawane są osobom i instytucjom, które przyczyniają się do promowania nauczania św. Jana Pawła II. 

Jak zaznaczył Paweł Łukaszewski, nagrody inspirują do dalszych działań i pokazują, że są odbiorcy, którym ta muzyka się podoba. - Sacrum to nie tylko temat muzyczny. Do niego dochodzi się latami. To coś głębokiego, czego nie można dostrzec. Nie można nawet założyć napisanie utworu sakralnego, ponieważ wtedy zwykle się to nie udaje - tłumaczył nominowany za „osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej”.Posłuchaj
04:00 roz.mp3 Rozważania do czytań

Posłuchaj
01:52 kż.mp3 Kochane życie - felieton Elżbiety Nowak

Posłuchaj
11:15 ważne.mp3 Ważne sprawy

Posłuchaj
14:22 magazyn.mp3 Magazyn Z życia Kościoła

    


Oprócz tego w programie:

- zarys programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce na lata 2017-2019,

- relacja z Rzymu na temat „pierwszej globalnej konferencji” nt. pedofilii w internecie,

- przebieg I Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej,

- wspólna Akcji Policji, Polskiej Rady Ekumenicznej i Kościoła Katolickiego: „Świeć przykładem” o potrzebie noszenia elementów odblaskowych po zmroku,

- o kolejnym ołtarzu wykonanym przez pracownię Drapikowskich, tym razem dla sanktuarium w Namyang w Korei Płd.


Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Mariola i Maciej Orłowscy


Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Mariola i Maciej Orłowscy

Data emisji: 8.10.2017 r.

Godzina emisji: 06.00

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak