X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Programów Katolickich

100-lecie Rycerstwa Niepokalanej

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2017 10:00
Maksymilian Maria Kolbe - wielki polski święty, świadek miłości, męczennik obozu w Auschwitz, a także wielki marzyciel, którego plany zostały spełnione. Jego dzieła, jednoczą wokół siebie wielu ludzi i już od ponad wieku prowadzą ich do Boga dzięki Niepokalanej.
Audio
Zdjęcia z planu filmowego Dwie Korony.
Zdjęcia z planu filmowego "Dwie Korony".Foto: http://www.kolbe.org.pl

Rajmund Kolbe urodził się w roku 1894 w Zduńskiej Woli jako syn tkaczy. Będąc młodym chłopakiem wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. Tu otrzymał imię Maksymilian. Studia filozoficzne i teologiczne odbył w Rzymie i tam też w roku 1918 przyjął święcenia kapłańskie.

Kiedy w 1917 r. Matka Boża ukazała się trójce dzieci w małej portugalskiej wiosce Fatimie i przyniosła światu orędzie pokoju, w tym samym czasie w Rzymie młody franciszkanin św. Maksymilian Kolbe zrozumiał, że każdą łaskę - w tym łaskę zwycięstwa duchowego i prawdziwego pokoju - można otrzymać tylko przez ręce Niepokalanej.

- Ta zbieżność dat uderza w perspektywie proroctwa– tłumaczył o.  Grzegorz Bartosik, franciszkanin, przewodniczący Towarzystwa Mariologicznego. - Kościół zaakceptował dzieło św. Maksymiliana, co oznacza, że powstało ono pod wpływem Ducha Świętego. Powstanie Rycerstwa to jest pierwsza odpowiedź z Ziemi na orędzie z Nieba – dodał duchowny.

- Marzeniem Rajmunda było polecieć w kosmos. Potem, kiedy do nieba porwała go miłość, pragnął dla swojej ukochanej zdobyć cały świat. W końcu został pierwszym Rycerzem Niepokalanej – powiedział Przemysław Goławski.

W tym roku mija 100 lat odkąd wraz ze swoimi przyjaciółmi w Rzymie, założył Rycerstwo Niepokalanej, które dzięki apostolskim celom, polegało na pogłębieniu świadomego i odpowiedzialnego życia chrześcijańskiego oraz nawróceniu i uświęceniu wszystkich pod opieką i za pośrednictwem Niepokalanej.

Jak podkreślił Małgorzata Bartas-Witan, rycerstwo powstało w sercu i marzeniach polskiego franciszkanina, do szaleństwa zakochanego w Niepokalanej, przez którą chciał zdobyć cały świat dla Boga. – Bardzo mi zależy, aby Maksymilian był powszechnie znany, jednak nie tylko z wątku męczeńskiego – stwierdził Michał Kondrat - reżyser filmu „Dwie Korony”, w której została ukazana aktywność ewangelizacyjna franciszkanina, wizjonerstwo i wyjątkowa charyzma, z której słynął. - Dzięki tym cechom udało mu się zrealizować wiele dzieł: prasa, radio, telewizja, czy choćby wybudowanie w Niepokalanowie największego, męskiego klasztoru na świecie, który może pomieścić nawet 800 braci - dodał reżyser fabularyzowanego filmu dokumentalnego. 

Ojciec Maksymilian jest znany również jako wizjoner mediów. - Zauważył, że mają one ogromne znaczenie. Mogą służyć zarówno do szerzenia złych, jak i dobrych ideologii. Dzięki prasie, radiu i telewizji chciał gościć Chrystusa, aby zdobyć świat dla jego Matki – tłumaczył o. Robert Maria Stachowiak franciszkanin z Niepokalanowa wiceprezes Stowarzyszenia Rycerstwa Niepokalanej w Polsce

Zdaniem s. Teresy Michałek, rzeczniczki prasowej Stowarzyszenia Rycerstwa Niepokalanej, św. Maksymilian wynikało to z jego wewnętrznej zasady. - Uważał, że wszystkie godziwe środki, w tym także zdobycze techniki mogą służyć do szerzenia królestwa Chrystusowego i głoszenia dobra - powiedziała gość audycji i dodała, że św. Maksymilian wyniósł tę wielką miłość do Matki Niepokalanej już domu rodzinnym, z czasem wiele wydarzeń z jego życia dodatkowo wskazało mu, że Maryja jest najkrótszą drogą do Pana Boga.

Myśl św. Maksymiliana sięga aż po dzisiejsze czasy. - Każdy Rycerz wezwany jest do tego, aby szukać dobra i zwalczać zło, jego zadaniem jest dbać o swoje nawrócenie i tych, którzy gdzieś zbłądzili – powiedział o. Piotr Socha franciszkanin z Niepokalanowa redaktor naczelny, który kontynuuje dzieło św. Maksymiliana. - Walka między dobrem, a złem trwa codziennie. Charakter rycerski stowarzyszenia które założył miało uświadomić że ma się konkretne narzędzia do walki, takie jak medalik, różaniec czy modlitwa i trzeba być dogotowym do starcia o każdej porze – dodał franciszkanin.


Posłuchaj
02:01 [ PR1]PR1 (mp3) 15 październik 2017 06_16_20.mp3 Kochane życie - felieton Elżbiety Nowak

Posłuchaj
04:21 [ PR1]PR1 (mp3) 15 październik 2017 06_48_36.mp3 Rozważania do czytań
 

Posłuchaj
13:45 [ PR1]PR1 (mp3) 15 październik 2017 08_20_05.mp3 Ważne sprawy

   


Posłuchaj
14:21 [ PR1]PR1 (mp3) 15 październik 2017 08_38_44.mp3 Magazyn Z życia Kościoła

 


Ponadto w audycji:

- premiera piosenki Jesus is Life przygotowaną przez Fundację Holy Mary Team,

- Ewa Wysocka z Fatimy o zakończeniu obchodów 100-lecia objawień Matki Bożej,

- o książce o. Zygmunta Kwiatkowskiego „Daleki Bliski Wschód”,

- Międzynarodowy Festiwal Filmów Niepokalanów, który odbędzie się w dniach 22-27 października we Wrocławiu,

- o konferencji wieńczącej XVII Dzień Papieski „Europa – kryzys i nadzieja”,

- zapowiedź Międzynarodowego Kongresu Ruchu „Europa Christi”, „Otwórzcie Drzwi Chrystusowi”.

- o obchodach 300-lecia znalezienia  figury Matki Bożej w Aparecidzie, w Brazylii.

- relacja z zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, która odbędzie się w dniach 13-15 października w Lublinie,

- III edycja wydarzenia „Dziedziniec dialogu”

 

Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Małgorzata Bartas-Witan i Przemysław Goławski.


Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Małgorzata Bartas-Witan i Przemysław Goławski

Data emisji: 15.10.2017 r.

Godzina emisji: 06.00

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak