Redakcja Programów Katolickich

100-lecie Rycerstwa Niepokalanej

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2017 10:00
Maksymilian Maria Kolbe - wielki polski święty, świadek miłości, męczennik obozu w Auschwitz, a także wielki marzyciel, którego plany zostały spełnione. Jego dzieła, jednoczą wokół siebie wielu ludzi i już od ponad wieku prowadzą ich do Boga dzięki Niepokalanej.
Audio
Zdjęcia z planu filmowego Dwie Korony.
Zdjęcia z planu filmowego "Dwie Korony".Foto: http://www.kolbe.org.pl

Rajmund Kolbe urodził się w roku 1894 w Zduńskiej Woli jako syn tkaczy. Będąc młodym chłopakiem wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. Tu otrzymał imię Maksymilian. Studia filozoficzne i teologiczne odbył w Rzymie i tam też w roku 1918 przyjął święcenia kapłańskie.

Kiedy w 1917 r. Matka Boża ukazała się trójce dzieci w małej portugalskiej wiosce Fatimie i przyniosła światu orędzie pokoju, w tym samym czasie w Rzymie młody franciszkanin św. Maksymilian Kolbe zrozumiał, że każdą łaskę - w tym łaskę zwycięstwa duchowego i prawdziwego pokoju - można otrzymać tylko przez ręce Niepokalanej.

- Ta zbieżność dat uderza w perspektywie proroctwa– tłumaczył o.  Grzegorz Bartosik, franciszkanin, przewodniczący Towarzystwa Mariologicznego. - Kościół zaakceptował dzieło św. Maksymiliana, co oznacza, że powstało ono pod wpływem Ducha Świętego. Powstanie Rycerstwa to jest pierwsza odpowiedź z Ziemi na orędzie z Nieba – dodał duchowny.

- Marzeniem Rajmunda było polecieć w kosmos. Potem, kiedy do nieba porwała go miłość, pragnął dla swojej ukochanej zdobyć cały świat. W końcu został pierwszym Rycerzem Niepokalanej – powiedział Przemysław Goławski.

W tym roku mija 100 lat odkąd wraz ze swoimi przyjaciółmi w Rzymie, założył Rycerstwo Niepokalanej, które dzięki apostolskim celom, polegało na pogłębieniu świadomego i odpowiedzialnego życia chrześcijańskiego oraz nawróceniu i uświęceniu wszystkich pod opieką i za pośrednictwem Niepokalanej.

Jak podkreślił Małgorzata Bartas-Witan, rycerstwo powstało w sercu i marzeniach polskiego franciszkanina, do szaleństwa zakochanego w Niepokalanej, przez którą chciał zdobyć cały świat dla Boga. – Bardzo mi zależy, aby Maksymilian był powszechnie znany, jednak nie tylko z wątku męczeńskiego – stwierdził Michał Kondrat - reżyser filmu „Dwie Korony”, w której została ukazana aktywność ewangelizacyjna franciszkanina, wizjonerstwo i wyjątkowa charyzma, z której słynął. - Dzięki tym cechom udało mu się zrealizować wiele dzieł: prasa, radio, telewizja, czy choćby wybudowanie w Niepokalanowie największego, męskiego klasztoru na świecie, który może pomieścić nawet 800 braci - dodał reżyser fabularyzowanego filmu dokumentalnego. 

Ojciec Maksymilian jest znany również jako wizjoner mediów. - Zauważył, że mają one ogromne znaczenie. Mogą służyć zarówno do szerzenia złych, jak i dobrych ideologii. Dzięki prasie, radiu i telewizji chciał gościć Chrystusa, aby zdobyć świat dla jego Matki – tłumaczył o. Robert Maria Stachowiak franciszkanin z Niepokalanowa wiceprezes Stowarzyszenia Rycerstwa Niepokalanej w Polsce

Zdaniem s. Teresy Michałek, rzeczniczki prasowej Stowarzyszenia Rycerstwa Niepokalanej, św. Maksymilian wynikało to z jego wewnętrznej zasady. - Uważał, że wszystkie godziwe środki, w tym także zdobycze techniki mogą służyć do szerzenia królestwa Chrystusowego i głoszenia dobra - powiedziała gość audycji i dodała, że św. Maksymilian wyniósł tę wielką miłość do Matki Niepokalanej już domu rodzinnym, z czasem wiele wydarzeń z jego życia dodatkowo wskazało mu, że Maryja jest najkrótszą drogą do Pana Boga.

Myśl św. Maksymiliana sięga aż po dzisiejsze czasy. - Każdy Rycerz wezwany jest do tego, aby szukać dobra i zwalczać zło, jego zadaniem jest dbać o swoje nawrócenie i tych, którzy gdzieś zbłądzili – powiedział o. Piotr Socha franciszkanin z Niepokalanowa redaktor naczelny, który kontynuuje dzieło św. Maksymiliana. - Walka między dobrem, a złem trwa codziennie. Charakter rycerski stowarzyszenia które założył miało uświadomić że ma się konkretne narzędzia do walki, takie jak medalik, różaniec czy modlitwa i trzeba być dogotowym do starcia o każdej porze – dodał franciszkanin.


Posłuchaj
02:01 [ PR1]PR1 (mp3) 15 październik 2017 06_16_20.mp3 Kochane życie - felieton Elżbiety Nowak

Posłuchaj
04:21 [ PR1]PR1 (mp3) 15 październik 2017 06_48_36.mp3 Rozważania do czytań
 

Posłuchaj
13:45 [ PR1]PR1 (mp3) 15 październik 2017 08_20_05.mp3 Ważne sprawy

   


Posłuchaj
14:21 [ PR1]PR1 (mp3) 15 październik 2017 08_38_44.mp3 Magazyn Z życia Kościoła

 


Ponadto w audycji:

- premiera piosenki Jesus is Life przygotowaną przez Fundację Holy Mary Team,

- Ewa Wysocka z Fatimy o zakończeniu obchodów 100-lecia objawień Matki Bożej,

- o książce o. Zygmunta Kwiatkowskiego „Daleki Bliski Wschód”,

- Międzynarodowy Festiwal Filmów Niepokalanów, który odbędzie się w dniach 22-27 października we Wrocławiu,

- o konferencji wieńczącej XVII Dzień Papieski „Europa – kryzys i nadzieja”,

- zapowiedź Międzynarodowego Kongresu Ruchu „Europa Christi”, „Otwórzcie Drzwi Chrystusowi”.

- o obchodach 300-lecia znalezienia  figury Matki Bożej w Aparecidzie, w Brazylii.

- relacja z zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, która odbędzie się w dniach 13-15 października w Lublinie,

- III edycja wydarzenia „Dziedziniec dialogu”

 

Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Małgorzata Bartas-Witan i Przemysław Goławski.


Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Małgorzata Bartas-Witan i Przemysław Goławski

Data emisji: 15.10.2017 r.

Godzina emisji: 06.00