Redakcja Programów Katolickich

Spacer po Dziedzińcu Dialogu

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2017 10:00
Kto zamyka się na odmienność albo – co gorsza – próbuje tę odmienność zniszczyć, odbiera sobie możliwość zgłębienia tajemnicy ludzkiego życia. Słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II, stały się mottem III edycji Dziedzińca Dialogu. Za tą myślą podążaliśmy również w Familijnej Jedynce. Od historii powstania, aż po najgorętsze debaty i dyskusje. 
Audio
Dziedziniec dialogu
Dziedziniec dialoguFoto: materiały organizatora

Rozpoczęła się trzecia edycja Dziedzińca Dialogu – to polska wersja organizowanego w Europie wydarzenia pod nazwą Dziedziniec pogan, kórego pomysłodawcą był papież senior Benedykt XVI. To przestrzeń dialogu ludzi wierzących z ateistami, agnostykami i obojętnymi religijnie. Ludzie kultury, nauki, liderzy opinii i dziennikarze debatują tam o nauce, kulturze, społeczeństwie, Kościele i mediach.

- Uczestnictwo w dialogu to nie jest pójście na kompromis czy rezygnacja z siebie na rzecz dobrej atmosfery w rozmowie z drugą osobą – tłumaczył Michał Senk – dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II. – Jesteśmy często nastawieni, że to my musimy mówić i przekazywać naszą wiedzę. Czasem warto posłuchać lub wsłuchać się w drugą osobę.

Stąd jak dodała Dominika Żukowska-Gardzińska – koordynator merytoryczny projektu z Centrum Myśli Jana Pawła II, w tegorocznej edycji tego prostu duży nacisk kładziemy na słuchanie drugiej osoby. - Staraliśmy się wydobyć z wielu nauk głoszonych przez Jana Pawła II, przesłanie co współcześnie znaczy słowo dialog - tłumaczyła gość audycji. - Pierwszym krokiem na drodze do spotkania z drugą osobą, jest wsłuchaniem się w to, co ma do powiedzenia. Pozwoli to nie tylko poznać samego siebie, ale i własną tożsamość.

Jak podkreślił ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy Archidiecezji Warszawskiej, dialog to wyjście z moim rozmówcą na drogę w nieznane. – Często nam się zdaje, że taka rozmowa będzie polegała na przekonaniu drugiej osoby do swoich racji oraz znalezieniu wspólnych, kompromisowych wątków. Tymczasem dialog polega na chęci poznania myśli drugiej osoby. Ta droga może nas doprowadzić do zrozumienia siebie nawzajem – powiedział gość audycji i dodał, że nawet jeżeli słowa brzmią tak samo, to nie znaczy, że muszą to samo oznaczać.

Celem Dziedzińca jest więc stworzenie przestrzeni spotkania ludzi o odmiennych światopoglądach oraz reprezentujących różne wyznania czy religie.- Warto sobie uświadomić, że osoba z którą rozmawiam nie jest moim przeciwnikiem, nawet jeśli prezentuje zupełnie inny system wartości. Idziemy razem jedną drogą. Zrozumienie tego faktu pozwoli nam nie szukać „zgniłego kompromisu”, ale dobra – wyjaśnił rzecznik prasowy Archidiecezji Warszawskiej.

Jednym z uczestników debaty p.t.: „Wiara a kryzys demokracji liberalnej” był dr Paweł Kowal, polityk, historyk, publicysta, którego zdaniem Kościół jest obecnie czymś w rodzaju bezpiecznika w społeczeństwie. – Ponieważ nie wykształciły się zbyt mocne instytucje to w momentach kryzysowych, Kościół wchodzi w rolę rozjemcy i buduje protezę dla działań, których świeccy nie wykonali – powiedział gość audycji.

Dziedziniec Dialogu organizuje Archidiecezja Warszawska i stołeczne Centrum Myśli Jana Pawła II. Gospodarzem wydarzenia jest kard. Kazimierz Nycz, którego zdaniem te debaty pokazują, że możliwy jest dialog pomiędzy osobami o różnych poglądach i wyznaniach oraz to jak ciekawe i ważne mogą być owoce tych spotkań. - Jednym z celów dziedzińca jest to, aby dialog w trzech dziedzinach takich jak społeczeństwo, kultura i nauka przedłużyć w różnych środowiskach. Inaczej nie nauczymy się ze sobą rozmawiać - podkreślił arcybiskup.


Posłuchaj
02:01 [ PR1]PR1 (mp3) 22 październik 2017 06_15_07.mp3 Kochane życie - felieton Elżbiety Nowak  

Posłuchaj
03:05 [ PR1]PR1 (mp3) 22 październik 2017 06_50_19.mp3 Rozważania do czytań

Posłuchaj
11:08 [ PR1]PR1 (mp3) 22 październik 2017 08_23_25.mp3 Ważne sprawy

 

Posłuchaj
13:03 [ PR1]PR1 (mp3) 22 październik 2017 08_37_35.mp3 Magazyn Z życia Kościoła

 

 

W audycji pojawiły się również tematy:

- gala wręczenia nagród Ubi Caritas, Miłosierny Samarytanin oraz Dłonie Miłosierdzia,

- Międzynarodowy Kongres: „Otwórzcie Drzwi Chrystusowi”, organizowany w Częstochowie, Łodzi oraz w Warszawie,

- Światowy Dzień Misyjny,

- Międzynarodowy Festiwal Filmów Niepokalanów we Wrocławiu,

- 33. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki.

 

Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Mariola i Maciej Orłowscy.


Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Mariola i Maciej Orłowscy

Data emisji: 22.10.2017 r.

Godzina emisji: 06.00