Redakcja Programów Katolickich

Kościół misyjny z natury

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2017 10:00
„Misja w centrum wiary chrześcijańskiej” – to tytuł orędzia na tegoroczny 91. Światowy Dzień Misyjny, który obchodziliśmy 22 października. W Familijnej Jedynce opowiedzieliśmy o pracy misjonarzy w Korei Południowej i innych zakątkach świata.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

Już od 91 lat, w przedostatnią niedzielę października, katolicy wspierają modlitewnie i materialnie młode Kościoły na terytoriach misyjnych. W ubiegłym roku Polacy przeznaczyli na ten cel ponad 1,1 mln dol.

W Polsce światowy dzień solidarności w modlitwie i pomocy materialnej rozpoczyna Tydzień Misyjny. Wszystkie inicjatywy podejmowane w tym dniu, według wskazań Stolicy Apostolskiej powinny mieć charakter powszechny, czyli pokazywać jedność Kościoła. W pierwszych zdaniach swojego przesłania Ojciec Święty wskazuje, że Kościół jest misyjny ze swej natury. „Gdyby tak nie było, to nie byłby on Kościołem Chrystusa, ale stowarzyszeniem pośród wielu innych, które bardzo szybko wyczerpałoby swój cel i zanikły” – podkreśla Franciszek.

Jak zauważył o. Luca Bovio misjonarz Matki Bożej Pocieszenia i sekretarz Papieskiej Unii Misyjnej, Tydzień Misyjny to bardzo intensywny czas. - Cały świat zaangażowany jest we wspieranie dzieł misyjnych. Mamy wiele zaproszeń do różnych wspólnot i kościołów, gdzie opowiadamy o tym, które misje są najbardziej aktualne i potrzebne – powiedział gość audycji i dodał, że chociaż w Polsce nie są potrzebni misjonarze, to możemy tu rozwijać animacje misyjne, która mają na celu pobudzenie świadomości w ludziach o istocie misji na świecie.

Korea Południowa to kraj, który nazywana jest czasem katolickim tygrysem Azji. Jak przekonywał o. Luca Bovio, Kościół w Korei jest solidny i ma dużo wspólnot, ale duch misyjny jest tam wciąż bardzo ważny. - Mieszkańcy Korei proszą głównie o modlitwę w intencji pokoju – powiedział misjonarz.

Agnes Kanabugian, katoliczka z Korei, tłumaczyła zaś, że jej rodacy nie mają dużej znajomości wiary, kiedy jednak dołączają do Kościoła i zostają ochrzczeni stają się bardzo gorliwi i zaangażowani, czego brakuje czasem nawet w Polsce. - Jedynym źródłem pokoju jest Pan Jezus w Eucharystii i mam nadzieję, że modlitwa która promieniuje z Korei dotknie wszystkich ludzi – powiedziała gość audycji.

Na świecie pracuje 350 tys. misjonarzy i misjonarek, z czego 2023 to Polacy, rozsiani na misjach w 97 krajach na wszystkich kontynentach. Jedną z nich jest Anna Jagiełło z inicjatywy Dzieło na Misji, która pojechała do Etiopii.

- To co było dla mnie wyjątkowym doświadczeniem to Msza Święta, która w Etiopii jest bardzo radosna ponieważ towarzyszą jej tańce i śpiewy – powiedziała misjonarka świecka. - Pojechałam tam jako dar dla ludzi którym chciałam służyć. Chciałam dawać z siebie wszystko, kiedy jednak zobaczyłam ich biedę ogarnęła mnie bezradność i zastanawiałam się co mogę dać tym ludziom. Pomyślałam, że skoro nie jestem w stanie zbudować im domu, to dam im Pana Boga – dodała misjonarka.

W Niedzielę Misyjną w świątyniach przeprowadzana jest zbiórka na Fundusz Solidarności Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. Zebrane środki służą wsparciu tworzenia różnych projektów misyjnych: budowy szkół, szpitali i innych placówek służby zdrowia, studni, domów parafialnych i kościołów, a także formację katechistów i rozbudowę ewangelizacji medialnej.

Do wsparcia misji zachęcać ma także nowa inicjatywa, tzw. „Misyjny Budzik”. W akcję „budzenia misji” włączyli się także metropolita lubelski abp Stanisław Budzik i abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Episkopatu Polski podkreśla, że obchodząc 1050. rocznicę chrztu Polski, powinniśmy nie tylko okazywać wdzięczność, ale też pamiętać, że chrzest niesie ze sobą konkretne zobowiązania do apostolstwa i do głoszenia Ewangelii tym, którzy jej nie znają.

W audycji można było również wysłuchać rozmowy z byłym rzecznikiem Watykanu księdzem Federico Lombardim, który na UKSW odebrał doktorat honoris causa z teologii środków społecznego przekazu. 

 

Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Małgorzata Bartas–Witan i Przemysław Goławski.


Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Małgorzata Bartas – Witan i Przemysław Goławski

Data emisji: 29.10.2017 r.

Godzina emisji: 06.00