X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Programów Katolickich

Jubileusz 500-lecia reformacji dla chrześcijan

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2017 09:00
31 października 1517 roku, augustianin ks. dr Marcin Luter przybił do drzwi Kościoła w Wittenberdze 95 tez, które miały stać się przedmiotem akademickiej dyskusji, a które dały początek reformacji i doprowadziły do podziału zachodniego chrześcijaństwa. Jakie przemiany wniosło to wydarzenie w kulturę religijną Zachodu?
Audio
Pomnik Marcina Lutra w Dreźnie
Pomnik Marcina Lutra w DreźnieFoto: Pixabay.com/domena publiczna

Centralne obchody jubileuszu 500 lat od reformacji zakończyły się w Warszawie 29 października. W ramach tego wydarzenia zorganizowano dwudniową, międzynarodową sesję naukową pod hasłem "500 lat Reformacji - tradycja, dziedzictwo, teraźniejszość". - Reformacja to wiele kościołów wywodzących się z tradycji XVI w. Są one w dużej mierze nastawione ekumenicznie, do innych religii i świata. To wielki potencjał reformacyjny - podkreślił ks. prof. Bogusław Milerski, rektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. - Wydarzenie, które zapoczątkował Marcin Luter dowartościowało ludzką subiektywność, wiarę i podmiotowość. Sprawiło również, że działanie człowieka w innych obszarach życia powinno być podyktowane wiarą i rozsądkiem – powiedział rektor. Gość audycji dodał również, że reformacja stworzyła pewne obszary wolności dla ludzkiego działania, myślenia, nauki i kultury.

Po raz pierwszy w tym roku, katolicy i protestanci wspólnie obchodzili jubileusz reformacji. Stało się to dzięki trwającemu od 50 lat dialogowi ekumenicznemu. O stereotypie protestanta ukształtowanego na przestrzeni wieków, mówił w audycji historyk, prof. Tadeusz Stegner z Uniwersytetu Gdańskiego. – Było to związane z wyznaniem, poziomem kultury, osiągnięciami cywilizacyjnymi i narodowością. Za protestantów byli uznawani głównie Niemcy, co było dość krzywdzące, ponieważ dużą cześć ewangelików stanowili także Polacy. W sferze kulturowej protestanci byli kojarzeni z ludźmi lepiej zorganizowanymi i pracowitymi - dodał ekspert.

Jak tłumaczył bp. Krzysztof Nitkiewicz przewodniczący Radu Konferencji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu, Chrystus chce abyśmy dążyli do jedności. - Powinno się to realizować nie tylko na płaszczyźnie dialogu doktrynalnego i wyjaśnienia kwestii spornych, ale przede wszystkim w byciu razem. Przykład na to dał sam papież Franciszek, który pojechał do luterańskiej katedry w Lund, gdzie 31 października 2017 roku zainaugurowane zostały światowe obchody 500-lecia reformacji. Dlatego uczestniczymy w święcie naszych braci - podkreślił biskup i dodał, że Kościół katolicki wiele się nauczył ramach dialogu ekumenicznego.  

„Dziękujemy za duchowe i teologiczne dary otrzymane za pośrednictwem reformacji” - głosiła wspólna deklaracja Światowej Federacji Luterańskiej i Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan na zakończenie roku wspólnego upamiętnienia reformacji. Dokument wydany został 31 października, w ostatnim dniu obchodów 500 lat reformacji.

Na zakończenie komunikatu przedstawiciele Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan oraz Światowej Federacji Luterańskiej zadeklarowali chęć dalszego rozeznawania spraw dotyczących tematu Kościoła, Eucharystii i kapłaństwa tak, aby przezwyciężyć różnice, które są źródłem istniejącego jeszcze podziału.


Posłuchaj
01:57 [ PR1]PR1 (mp3) 5 listopad 2017 06_17_40.mp3 Kochane życie - felieton Elżbiety Nowak

Posłuchaj
03:27 [ PR1]PR1 (mp3) 5 listopad 2017 06_47_54.mp3 Rozważania do czytań

 

W Ważnych sprawach temat: „Handel w niedzielę, a katolicka nauka społeczna. Świętowanie niedzieli” - ks. prof. Piotrem Mazurkiewiczem rozmawiała Małgorzata Glabisz-Pniewska.


Posłuchaj
11:43 [ PR1]PR1 (mp3) 5 listopad 2017 08_24_24.mp3 Ważne sprawy

 

Posłuchaj
12:43 [ PR1]PR1 (mp3) 5 listopad 2017 08_39_37.mp3 Magazyn z życia Kościoła

 


Oprócz tego w audycji:

- gra miejska organizowana przez Centrum Myśli Jana Pawła II z okazji 99. rocznicy niepodległości

- IV Kongres Nowej Ewangelizacji, który odbędzie się w dniach 23 - 26 listopada na Jasnej Górze pod hasłem: „Bierzmowanie – matura czy inicjacja chrześcijańska”.

- postać prof. Jacka Hilszczańskiego, laureata Nagrody im. bp. Romana Andrzejewskiego.


 

Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zaprasza: Jan Pniewski


Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Jan Pniewskii

Data emisji: 5.11.2017 r.

Godzina emisji: 06.00

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak