X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Programów Katolickich

Ziarna na zasiew wolności

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2017 09:00
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: PR

„Odrodzenie polityczne naszej Ojczyzny, którego się od Boga a nie od ludzi spodziewamy ma iść w parze z odrodzeniem duchowym, a przyczyniać się do tego odrodzenia modlitwą i pracą jest obowiązkiem każdego kto szczerze kocha Ojczyznę”  pisał abp Józef Sebastian Pelczar w wydanym po raz pierwszy w 1915 roku „Wezwaniu do pracy nad duchowym odrodzeniem się narodu Polskiego”

Odpowiedzialność tę na swój sposób podejmowali ludzie, którzy swoje życie poświęcili zachowaniu tożsamości narodowej i religijnej Polaków - Swoiste ziarna na zasiew wolności - rozrzucone i znaczące polskie drogi do niepodległości - a zapisane w pamięci i …. w kalendarzach

 

Kalendarz  Postaci Niepodległości

- o. Rafał Kalinowski i br. Adam Chmielowski - powstańcy styczniowi, późniejsi zakonnicy.

- bp. Zygmunt Szczęsny Feliński - uczestnik powstania poznańskiego, ranny w bitwie pod  Miłosławiem. Później - jako abp Warszawy za odważne upominanie się o prawa Polaków do wolności zesłany na wschód bez możliwości powrotu do stolicy.

- bp Józef Sebastian Pelczar bp Przemyski

Ci i wielu, wielu innych ukrytych bohaterów zmagania o wolność, która zanim mogła zaowocować niepodległością rozpalała serca dzielące się jej pragnieniem z innymi.


Posłuchaj
06:56 00EC6100 (online-audio-converter.com).mp3 Kalendarz Postaci Niepodległości

 

Świadkowie wiary, ale i aktywnie oddziałujący na swoje środowiska patrioci, ludzie Kościoła, których świętość później Kościół potwierdził oficjalnie. W zależności od miejsca gdzie przeżywali los zniewolonej Ojczyzny, na swój sposób podejmowali konkretne działania nad pracą umacniającą tożsamość religijną i narodową Polaków. Nie mniej niż o dążenia niepodległościowe troszcząc się  o odnowę duchową Narodu, który aspirował do walki o wolność polityczną. Tę walkę rozumieli rozmaicie - ale wszyscy wiedzieli, że zaczyna się ona tu i teraz bez oglądania się na okoliczności. Czego niezłomnym i znamiennym przykładem był o. Honorat Koźmiński, o którym opowiadają s. Julia Elżbieta Wąsala - Wynagrodzicielka Najświętszego oblicza – zgromadzenia założonego przez błogosławionego kapucyna oraz o. Grzegorz Filipiuk kapucyn, koordynujący obchody przeżywanego Roku o. Honorata Koźmińskiego.

Posłuchaj
12:02 Niepodlagły Honorat (online-audio-converter.com).mp3 Niepodległy Honorat

 

Dążenia niepodległościowe -  to z jednej strony zewnętrze wysiłki – ale także ukryta praca nad podtrzymywaniem tożsamości i odrodzeniem moralnym Polaków. Motywem tych działań była wiara i odpowiedzialność przed Bogiem za losy Kościoła i Narodu. A umocnieniem ducha dla wielu mniej lub bardziej znanych bohaterów tej walki było miejsce, które w intuicji i nadziei wielu Polaków - narodowi rozbitemu i antagonizowanemu przez trzech zaborców przywracało jedność.  Jasna Góra i związany z nią tytuł Maryi Królowej Korony Polskiej. Zapraszamy na spotkanie z o. Grzegorzem  Prusem - przeorem klasztoru na Skałce w Krakowie, wykładowcą historii Kościoła i Rektorem Wyższego Seminarium Duchownego zakonu oo. Paulinów. 

 

Posłuchaj
15:15 JASNA GORA Niepodległości.mp3 JASNA GÓRA Niepodległości

 


Dziejowy moment  odzyskania Niepodległości stał się progiem weryfikacji wysiłków, zmagań o dobre przygotowanie do wolności podejmowanych także przez ludzi Kościoła.  Zasiane ziarna wolności mogły  wykiełkować.  Na ile i w jakim stopniu? - to już inna historia….


Posłuchaj
00:49 Jan Paweł II 1991 rok - Teatr Narodowy do ludzi kultury.mp3 Jan Paweł II 1991 rok - Teatr Narodowy do ludzi kultury

  

 

Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zaprasza: Małgorzata Bartas-Witan.


Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadziła: Małgorzata Bartas-Witan

Data emisji: 11.11.2017 r.

Godzina emisji: 10.25

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak