X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Programów Katolickich

I Światowy Dzień Ubogich: "Nie miłujmy słowem, ale czynem”.

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2017 09:00
W tym roku po raz pierwszy obchodzimy Światowy Dzień Ubogich. Papież Franciszek ustanowił go na zakończenie Jubileuszowego Roku Miłosierdzia i zaznaczył też, będzie on obchodzony w każdą XXXIII Niedzielę Zwykłą – tydzień przed uroczystością Chrystusa Króla. Swoje orędzie na I Światowy Dzień Ubogich Ojciec Święty opatrzył hasłem „Nie miłujmy słowem, ale czynem”, zaczerpniętym z 1 Listu św. Jana.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/Leroy_Skalstad

Bezdomność to jedna z najbardziej skrajnych postaci ubóstwa, występuje we wszystkich państwach na świecie, zarówno tych słabo rozwiniętych jak i tych o prężnych gospodarkach. To skomplikowany problem, który zamyka osobę nim dotkniętą w samotności. O pomocy w wychodzeniu z bezdomności mówiła w Familijnej Jedynce Joanna Kaułp-Markiewicz, kierownik schroniska Przystań prowadzonej przez Caritas archidiecezji warszawskiej.

- Dziennie zgłasza się do nas 5-7 osób, w okresie zimowym te liczby się podwajają lub nawet potrajają. Nasza placówka jest miejscem specjalistycznym i przyjmuje osoby po leczeniu szpitalnym, aby nie trafiały one z powrotem na ulice, a mogły kontynuować leczenie – tłumaczyła gość audycji. Muszą one jednak szybko się usamodzielnić, ponieważ na ich miejsce czekają już inni potrzebujący. W ten sposób w schronisku liczącym 100 miejsc, aż trzykrotnie w skali roku wymieniają się mieszkańcy. – Chcemy, aby nasi podopieczni zmienili swój sposób życia, wrócili do rodziny lub usamodzielnili się – dodała Joanna Kaułp-Markiewicz.

Jak podkreśliła psycholog Marzena Kamińska, przyczyn bezdomności jest bardzo wiele, a samo uzależnienie jest raczej skutkiem niż przyczyną. – Z naszymi podopiecznymi pracujemy po partnersku, staramy się budować wzajemne zaufanie i układamy plan działania. Z doświadczenia widzę, że największym problemem jest przerażająca samotność, której towarzyszy nadszarpnięte zaufanie do siebie i innych.

Fundacja Kapucyńska istnieje już 7 lat, i przez ten czas prężnie pomaga najuboższym w wychodzeniu z bezdomności. Jak zaznaczyła Edyta Foryś, staramy się pomagać wielopłaszczyznowo: doraźnie podając ciepłe obiady, ale również w zakresie psychologicznym i duchowym. - Organizujemy wiele spotkań z kulturą, Pismem Świętym zachęcamy do aktywności, aby lepiej się poznać i pomóc – mówiła gość audycji.

„Niech Światowy Dzień Ubogich stanie się wezwaniem, abyśmy coraz bardziej byli przekonani do tego, że dzielenie się z biednymi pozwala zrozumieć Ewangelię w jej najgłębszej prawdzie. Biedni nie są problemem, ale zasobem, z którego możemy zaczerpnąć, aby przyjąć i żyć istotą Ewangelii” – napisał Franciszek w orędziu na Dzień Ubogich.

Zdaniem ks. Marka Deca, zastępcy dyrektora Caritas Polska, taki dzień to okazja aby uwrażliwić serca na potrzeby ludzi biednych. - Kiedy widzimy wolontariuszy czy placówkę Caritas, czujemy się spokojni, ponieważ wiemy, że pomagają oni najbardziej potrzebującym. Jednak to, że inni pracują na rzecz ubogich, nie zwalnia nas samych z tego obowiązku – powiedział duszpasterz i dodał, że po raz kolejny Caritas chce się pochylić nad ubogimi w Polsce, pobudzić wrażliwość na ich los oraz być ich głosem w społeczeństwie

Według danych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w Polsce ponad 33 tys. osób nie ma domu, z czego 83,5% to mężczyźni. Caritas prowadzi w Polsce 96 placówek dla osób bezdomnych, w tym schroniska, noclegownie i ogrzewalnie w normalnym trybie mogące udzielić pomocy ponad 2600 osób. W trakcie silnych mrozów placówki te przyjmują jednak większą liczbę potrzebujących. W pomocy osobom bezdomnym placówki Caritas współpracują z policją i strażą miejską.

 

W audycji powiedziano również o IV Międzynarodowej konferencji naukowej „O wolność i sprawiedliwość… Chrześcijańska Europa – między wiarą i rewolucją”. Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie zorganizowała międzynarodową interdyscyplinarną konferencję poświęconą refleksji nad problemem chrześcijaństwa wobec rewolucji. Zgromadziła ona wybitnych uczonych wielu dyscyplin z kilku kontynentów. IV Międzynarodowa Konferencja Naukowa z cyklu „Człowiek, wiara, kultura” nawiązywała tradycyjnie do przesłania i myśli św. Jana Pawła II.


Oprócz tego w audycji:

- relacja z uroczystej Gali z okazji 50-lecia Komisji Episkopatu ds. Misji, która odbyła się w dniu 13 listopada na Zamku Królewskim w Warszawie,

- konferencja: „The Bible and Cultures”, którą zorganizowano na UKSW,

- III Europejski Kongres „W Obronie Chrześcijan”, który odbędzie się 17 listopada w Krakowie,

- konferencja zapowiadająca wydarzenia związane z obchodami 1050-lecia pierwszego biskupstwa w Polsce,

- książka Moniki Rogozińskiej: „polowanie na Matkę”,

- film Jona Grunna „Sprawa Chrystusa”.


Posłuchaj
02:02 [ PR1]PR1 (mp3) 19 listopad 2017 06_16_22.mp3 Kochane życie - felieton Elżbiety Nowak

Posłuchaj
06:31 [ PR1]PR1 (mp3) 19 listopad 2017 06_44_00.mp3 Abyś dzień święty święcił

Posłuchaj
10:43 [ PR1]PR1 (mp3) 19 listopad 2017 08_29_31.mp3 Ważne sprawy

Posłuchaj
13:35 [ PR1]PR1 (mp3) 19 listopad 2017 08_43_17.mp3 Magazyn z życia Kościoła

    

 

Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zaprasza: Jan Pniewski


Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadził: Jan Pniewski

Data emisji: 19.11.2017 r.

Godzina emisji: 06.00

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak