Redakcja Programów Katolickich

I Światowy Dzień Ubogich: "Nie miłujmy słowem, ale czynem”.

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2017 09:00
W tym roku po raz pierwszy obchodzimy Światowy Dzień Ubogich. Papież Franciszek ustanowił go na zakończenie Jubileuszowego Roku Miłosierdzia i zaznaczył też, będzie on obchodzony w każdą XXXIII Niedzielę Zwykłą – tydzień przed uroczystością Chrystusa Króla. Swoje orędzie na I Światowy Dzień Ubogich Ojciec Święty opatrzył hasłem „Nie miłujmy słowem, ale czynem”, zaczerpniętym z 1 Listu św. Jana.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/Leroy_Skalstad

Bezdomność to jedna z najbardziej skrajnych postaci ubóstwa, występuje we wszystkich państwach na świecie, zarówno tych słabo rozwiniętych jak i tych o prężnych gospodarkach. To skomplikowany problem, który zamyka osobę nim dotkniętą w samotności. O pomocy w wychodzeniu z bezdomności mówiła w Familijnej Jedynce Joanna Kaułp-Markiewicz, kierownik schroniska Przystań prowadzonej przez Caritas archidiecezji warszawskiej.

- Dziennie zgłasza się do nas 5-7 osób, w okresie zimowym te liczby się podwajają lub nawet potrajają. Nasza placówka jest miejscem specjalistycznym i przyjmuje osoby po leczeniu szpitalnym, aby nie trafiały one z powrotem na ulice, a mogły kontynuować leczenie – tłumaczyła gość audycji. Muszą one jednak szybko się usamodzielnić, ponieważ na ich miejsce czekają już inni potrzebujący. W ten sposób w schronisku liczącym 100 miejsc, aż trzykrotnie w skali roku wymieniają się mieszkańcy. – Chcemy, aby nasi podopieczni zmienili swój sposób życia, wrócili do rodziny lub usamodzielnili się – dodała Joanna Kaułp-Markiewicz.

Jak podkreśliła psycholog Marzena Kamińska, przyczyn bezdomności jest bardzo wiele, a samo uzależnienie jest raczej skutkiem niż przyczyną. – Z naszymi podopiecznymi pracujemy po partnersku, staramy się budować wzajemne zaufanie i układamy plan działania. Z doświadczenia widzę, że największym problemem jest przerażająca samotność, której towarzyszy nadszarpnięte zaufanie do siebie i innych.

Fundacja Kapucyńska istnieje już 7 lat, i przez ten czas prężnie pomaga najuboższym w wychodzeniu z bezdomności. Jak zaznaczyła Edyta Foryś, staramy się pomagać wielopłaszczyznowo: doraźnie podając ciepłe obiady, ale również w zakresie psychologicznym i duchowym. - Organizujemy wiele spotkań z kulturą, Pismem Świętym zachęcamy do aktywności, aby lepiej się poznać i pomóc – mówiła gość audycji.

„Niech Światowy Dzień Ubogich stanie się wezwaniem, abyśmy coraz bardziej byli przekonani do tego, że dzielenie się z biednymi pozwala zrozumieć Ewangelię w jej najgłębszej prawdzie. Biedni nie są problemem, ale zasobem, z którego możemy zaczerpnąć, aby przyjąć i żyć istotą Ewangelii” – napisał Franciszek w orędziu na Dzień Ubogich.

Zdaniem ks. Marka Deca, zastępcy dyrektora Caritas Polska, taki dzień to okazja aby uwrażliwić serca na potrzeby ludzi biednych. - Kiedy widzimy wolontariuszy czy placówkę Caritas, czujemy się spokojni, ponieważ wiemy, że pomagają oni najbardziej potrzebującym. Jednak to, że inni pracują na rzecz ubogich, nie zwalnia nas samych z tego obowiązku – powiedział duszpasterz i dodał, że po raz kolejny Caritas chce się pochylić nad ubogimi w Polsce, pobudzić wrażliwość na ich los oraz być ich głosem w społeczeństwie

Według danych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w Polsce ponad 33 tys. osób nie ma domu, z czego 83,5% to mężczyźni. Caritas prowadzi w Polsce 96 placówek dla osób bezdomnych, w tym schroniska, noclegownie i ogrzewalnie w normalnym trybie mogące udzielić pomocy ponad 2600 osób. W trakcie silnych mrozów placówki te przyjmują jednak większą liczbę potrzebujących. W pomocy osobom bezdomnym placówki Caritas współpracują z policją i strażą miejską.

 

W audycji powiedziano również o IV Międzynarodowej konferencji naukowej „O wolność i sprawiedliwość… Chrześcijańska Europa – między wiarą i rewolucją”. Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie zorganizowała międzynarodową interdyscyplinarną konferencję poświęconą refleksji nad problemem chrześcijaństwa wobec rewolucji. Zgromadziła ona wybitnych uczonych wielu dyscyplin z kilku kontynentów. IV Międzynarodowa Konferencja Naukowa z cyklu „Człowiek, wiara, kultura” nawiązywała tradycyjnie do przesłania i myśli św. Jana Pawła II.


Oprócz tego w audycji:

- relacja z uroczystej Gali z okazji 50-lecia Komisji Episkopatu ds. Misji, która odbyła się w dniu 13 listopada na Zamku Królewskim w Warszawie,

- konferencja: „The Bible and Cultures”, którą zorganizowano na UKSW,

- III Europejski Kongres „W Obronie Chrześcijan”, który odbędzie się 17 listopada w Krakowie,

- konferencja zapowiadająca wydarzenia związane z obchodami 1050-lecia pierwszego biskupstwa w Polsce,

- książka Moniki Rogozińskiej: „polowanie na Matkę”,

- film Jona Grunna „Sprawa Chrystusa”.


Posłuchaj
02:02 [ PR1]PR1 (mp3) 19 listopad 2017 06_16_22.mp3 Kochane życie - felieton Elżbiety Nowak

Posłuchaj
06:31 [ PR1]PR1 (mp3) 19 listopad 2017 06_44_00.mp3 Abyś dzień święty święcił

Posłuchaj
10:43 [ PR1]PR1 (mp3) 19 listopad 2017 08_29_31.mp3 Ważne sprawy

Posłuchaj
13:35 [ PR1]PR1 (mp3) 19 listopad 2017 08_43_17.mp3 Magazyn z życia Kościoła

    

 

Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zaprasza: Jan Pniewski


Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadził: Jan Pniewski

Data emisji: 19.11.2017 r.

Godzina emisji: 06.00