X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Programów Katolickich

Owoce papieskiej podroży do Azji

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2017 09:00
Dwie wielkie celebracje eucharystyczne, spotkania z biskupami, duchowieństwem i młodzieżą, a także przedstawicielami władz to jedne z najważniejszych wydarzeń podczas wizyty Ojca Świętego w Mjanmie i Bangladeszu. O znaczeniu papieskiej pielgrzymki i jej owocach opowiedzieliśmy w Familijnej Jedynce.
Audio
Papież Franciszek
Papież Franciszek Foto: Christoph Wagener/CC BY-SA 3.0/Wikimedia

To pierwsza w historii wizyta papieska w Mjanmie i druga w Bangladeszu. Jan Paweł II odwiedził ten kraj podczas podróży apostolskiej w 1986 r. Obecna pielgrzymka szczególnie zasługuje jednak na miano skomplikowanej ze względu na kwestie Rohingjów, czyli muzułmańskiej grupy etnicznej poddanej prześladowaniom.

- Wszyscy, z którymi rozmawiałem w Mjanmie podkreślali, że to co jest obecnie najbardziej potrzebne to miłość i pokój, ponieważ ich kraj jest nękany wieloma konfliktami, przede wszystkim o podłożu etnicznym – powiedział Krzysztof Renik, wysłannik Polskiego Radia, który uczestniczył w pielgrzymce papieża. - Podróż Ojca Świętego do Mjanmy postrzega się więc jako impuls do zmian - dodał korespondent.

Projekty misyjne niosące pomoc na świcie to główna część działań salezjańskiego ośrodka misyjnego w Warszawie. Jak zaznaczył Maciej Olszewski pomagamy najbiedniejszym krajom na świecie. - Obecnie prowadzimy zaś dwa projekty pomocowe dla tamtych rejonów – dodał gość audycji.

Jak podkreślił ks. Jacek Zdzieborski, dyrektor salezjańskiego ośrodka misyjnego w Warszawie, papież stara się docierać z Ewangelią na krańce świata. - Sam wyszukuje miejsca, gdzie mieszkają ludzie ubodzy i potrzebujący pomocy. Bangladesz to kraj o połowę mniejszy od Polski, w którym żyje czterokrotnie więcej ludzi. Pośród nich katolicy stanowią jedynie niecały procent populacji. Papież pojechał jednak nie tylko do nich, ale aby zaszczepić we wszystkich ducha tolerancji i pokoju – powiedział gość audycji.

W liczącej ponad 50 milionów mieszkańców Mjanmie, która była pierwszym etapem 21. zagranicznej podróży Franciszka, żyje około pół miliona katolików. Franciszek odwiedził również w większości muzułmański Bangladesz, w którym wśród 160 milionów jego mieszkańców chrześcijanie stanowią 0,3-procentową mniejszość.

- Cieszymy się, że papież przyjechał do takich zapomnianych miejsc – podkreślił ks. Paweł Kociołek pracujący w Bangladeszu. – papież przyjechał do nas z pięknym hasłem mówiącym o pokoju, wzajemnym współistnieniu i harmonii. Przez trzy dni pobytu papież podkreślił, że każdy z nas jest odpowiedzialny za to aby budować mosty porozumienia. Pokazywał jak ważne są kontury spotkania, dialogu i współpracy oraz wielkość Jezusa i jego nauki - mówił gość audycji.

Jak przyznał o. Wojciech Kluj misjonarz oblat, wykładowca UKSW, papież Franciszek przyzwyczaił nas do tego, że zwraca uwagę na problemy, które wydają się być peryferyjne, choć nie zawsze tak jest w rzeczywistości. - Miejsca, które odwiedził mają duże znaczenie dla problemów Indii, czy Chin i chociaż nie ma tam wielu katolików, papież uznał że tym bardziej trzeba ich umocnić - dodał misjonarz.

Tuż przed pielgrzymką Franciszek skierował do mieszkańców Bangladeszu przesłanie, w którym powiedział: „Przybywam jako sługa Ewangelii Jezusa Chrystusa, aby głosić Jego orędzie pojednania, przebaczenia i pokoju. Moja wizyta ma na celu umocnienie wspólnoty katolickiej Bangladeszu w jej wierze i jej świadectwie Ewangelii, która uczy o godności każdego człowieka i wzywa nas do otwarcia naszych serc na innych, a zwłaszcza na najuboższych i potrzebujących”.

 

Oprócz tego w audycji:

- o licznych akcjach charytatywnych m.in.: Choinki Jedynki, Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom,

- nowości książkowe, które mogą stanowić ciekawy prezent pod choinkę, a więc „Pismo Święte dla młodych” wydane przez Pallotinum i Rafael oraz „Karol Wojtyła. Noc Wigilijna”, która to książka ukazała się nakładem wydawnictwa Biały Kruk,

- Dzień Modlitw w intencji Kościoła na Wschodzie, połączony ze zbiórką pieniężną do puszek na jego potrzeby,

- sympozjum organizowane przez Wydział Politologii UKSW,

- krucjata więźniów o obronie przed terrorystami: „Skazani za skazujących”.Posłuchaj
02:22 [ PR1]PR1 (mp3) 3 grudzień 2017 06_15_02.mp3 Kochane życie - felieton Elżbiety Nowak

Posłuchaj
04:12 [ PR1]PR1 (mp3) 3 grudzień 2017 06_48_58.mp3 Rozważania do czytań

Posłuchaj
12:39 [ PR1]PR1 (mp3) 3 grudzień 2017 08_21_18.mp3 Ważne sprawy

Posłuchaj
12:48 [ PR1]PR1 (mp3) 3 grudzień 2017 08_37_26.mp3 Magazyn z życia Kościoła

    


Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Małgorzata Bartas-Witan i Przemysław Goławski


Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Małgorzata Bartas-Witan i Przemysław Goławski

Data emisji: 3.12.2017 r.

Godzina emisji: 06.00

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak