X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Programów Katolickich

Nawiedzenie niosącej Jezusa

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2017 09:00
Adwentowe oczekiwanie na przyjście Jezusa, kryje w sobie ważną tajemnicę: nawiedzenie Maryi. Matka Boża czekając na narodziny syna z pośpiechem wyruszyła w góry, by nawiedzić swoją krewną Elżbietę. Symbolem tego jest współczesna peregrynacja kopii Jasnogórskiego wizerunku Matki Bożej po polskich parafiach.
Audio
Matka Boża Częstochowska
Matka Boża CzęstochowskaFoto: Wikipedia/Emman

Z inicjatywy Prymasa Wyszyńskiego od 60 lat Matka Boża w jasnogórskim wizerunku wędruje po Polskich miastach i wioskach. Jak podkreślił o. Józef Płatek, Prymas Wyszyński wyprzedzał swoimi decyzjami różne wydarzenia. - Widział on ogromną rolę Jasnej Góry, stąd po napisaniu Ślubów Jasnogórskich, przyszła idea peregrynacji obrazu Matki Bożej – tłumaczył gość audycji. - Po złożeniu Ślubów na Jasnej Górze, biskupi błogosławili zgromadzonych obrazem Matki Bożej. Ludzie płakali i wołali „Maryjo przyjdź do nas, zostań z nami”. Zrodziła się wówczas myśl, aby znak obecności Matki Bożej przyszedł do nich - dodał o. Józef Płatek.

Pierwsza peregrynacja rozpoczęła się 26 sierpnia 1957 roku i zakończyła w 1980. Była związana z przełomowymi wydarzeniami w historii Polski stanowiącymi o naszej tożsamości. Trwa druga peregrynacja obrazu nawiedzenia. W różnych parafiach poprzedzają ją rekolekcje dla parafian. – Wiara nasza bierze się ze słuchania i podczas misji chcemy wypracować w sobie postawę Maryi. Kiedy przyszedł do niej archanioł Gabriel, ona najpierw słuchała, a potem odpowiedziała „tak”, przez co weszła w najpiękniejszą relację z Bogiem – powiedział o. Waldemar Kowalczyk i wyjaśnił, że podczas misji, które mają przygotować na spotkanie z Matką Bożą, chcemy otworzyć swoje serca, aby to spotkanie było jak najbardziej owocne.

Najważniejszym rysem tego wydarzenia jest oczekiwanie na spotkanie z Tą która przynosi Jezusa. Od kilku lat w drodze po polskich parafiach towarzyszy Maryi paulin o. Stanisław Jarosz. – W człowieczeństwie przebóstwionym nie ma barier cielesności. Czuję, że Maryja jest zawsze obok mnie. Jest Matką dla każdego, nawet jeżeli ktoś tego nie chce, ona i tak czuwa. Mama tak ma, kocha nawet niegrzeczne dzieci – tłumaczył kierowca samochodu wożącego wizerunek Matki Bożej od kilku lat jeżdżący po Polsce z kopią jasnogórskiego wizerunku Maryi.

 

Oprócz tego w audycji:

- rozmowa na temat inicjatywy: „Wigilia bez granic” o przyjmowaniu cudzoziemców,

- Dzień Modlitw za Ofiary Stanu Wojennego,

- uroczystości wręczenia doktoratu honoris causa Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie ks. prof. Markowi Starowieyskiemu,

- akcja „Kolędnicy Misyjni”,

- odsłonięcie i poświęcenie Bursztynowego Ołtarza Ojczyzny w kościele św. Brygidy,

- akcja Caritas Polska: „Trochę ciepła dla bezdomnego”.

Posłuchaj
02:38 [ PR1]PR1 (mp3) 17 grudzień 2017 06_16_54.mp3 Kochane życie - felieton Elżbiety Nowak

Posłuchaj
11:13 [ PR1]PR1 (mp3) 17 grudzień 2017 08_26_30.mp3 Ważne sprawy

Posłuchaj
12:23 [ PR1]PR1 (mp3) 17 grudzień 2017 08_39_31.mp3 Magazyn z życia Koscioła

Posłuchaj
03:57 [ PR1]PR1 (mp3) 17 grudzień 2017 06_43_58.mp3 Rozważania niedzielnych czytań

    

   

Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Małgorzata Bartas-Witan i Przemysław Goławski.


Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Małgorzata Bartas-Witan i Przemysław Goławski

Data emisji: 17.12.2017 r.

Godzina emisji: 06.00

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak