X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Programów Katolickich

„Uparli się, by żyć we własnych domach…”

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2018 09:00
Tydzień przed światowym Dniem Imigranta i Uchodźcy w Familijnej Jedynce opowiemy o tragedii Aleppo i o książce, będącej zapisem podróży Adama Bujaka i ks. Rafała Cyfki. Nasi goście kilka tygodni temu udali się na Bliski Wschód i pod przewodnictwem ks. prof. Waldemara Cisło dokumentowali życie tamtejszych chrześcijan.
Audio
Aleppo, dzieci w drodze do szkoły
Aleppo, dzieci w drodze do szkołyFoto: Fundacja Świętego Mikołaja/Caritas Polska

 - Jesteśmy pokoleniem obrazkowym. Możemy opowiadać godzinami, ale jeden obraz potrafi czasem powiedzieć więcej niż setki słów – powiedział ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor polskiej sekcji papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. W ten sposób argumentował on potrzebę obecności fotografa relacjonującego pobyt w Aleppo za pomocą zdjęć. W albumie chcieliśmy pokazać kontrast pomiędzy światem wojny, a zwykłym życiem, które toczy się w Aleppo. – Szkoda starożytnych zabytków, jednak największymi ofiarami wojny są ludzie – powiedział przewodnik po Aleppo.

Jak podkreślił Adam Bujak, nie czuł strachu, ale chciał zrobić jak najlepsze zdjęcia, które pokażą tragedię tego miejsca. - W swojej pamięci mamy obrazy niemal całkowitego zniszczenia Warszawy, teraz przychodzi nam zmierzyć się z okrucieństwem XXI wieku na Bliskim Wschodzie - powiedział fotograf.

Ks. Rafał Cyfka, autor tekst do albumu, zaznaczył zaś, że za każdym razem kiedy jedziemy do Syrii, chcemy przede wszystkim towarzyszyć tamtym ludziom. - Niezależnie od tego, co robimy tam zawodowo, zawsze mamy jeden cel, aby pokazać, że chrześcijanie z Polski i całego świata są z Syryjczykami w tym trudnym okresie - powiedział gość audycji.

Działania wojenne zakończyły się w Aleppo rok temu i chociaż Syria objęta jest jeszcze wojną, to jest już jednak względnie bezpieczna. - Wraca tu normalne życie - stwierdził ks. Rafał Cyfka. - Kiedy byłem tam najpierw w marcu minionego roku, a potem w listopadzie, widoczne są już duże zmiany na ulicach, a ludzie powoli wracają do miasta. Aleppo zaczyna być porządkowane z gruzów, mieszkańcy zaczynają zaś uruchamiać pierwsze sklepy i naprawiać swoje domy. Jest już bieżąca woda i prąd - relacjonował ks. Cyfka. 

W niedzielę 7 stycznia o godz. 20.00 odbył się charytatywny koncert kolęd „Rodzina Rodzinie. Pomoc dla Aleppo” w wykonaniu Polskiej Orkiestry Królewskiej. Koncert transmitowany był przez TVP 2, a w czasie jego trwania prowadzona była zbiórka SMS-owa dla ofiar wojny w Syrii.

Za tydzień, 14 stycznia 2018 roku, w niedzielę, obchodzony będzie Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Jest to dobra okazja, żeby w naszych parafiach, wspólnotach i kościołach pomodlić się za tych, którzy z różnych powodów muszą poszukiwać nowego miejsca do budowania bezpiecznej przyszłości. Wielu duchownych w Polsce odprawi w tym dniu Msze Święte według specjalnego, mało znanego i używanego formularza Mszy za uchodźców i wygnańców (dostępny w mszale, pozycja 40). W akcję zainicjowaną przez Janinę Ochojską włączył się portal Deon oraz dominikanie. Przedsięwzięciu patronują: Abp Wojciech Polak, Prymas Polski oraz Bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.

Oprócz tego w audycji powiemy:

- o badaniach nt. religijności Polaków.

- podsumujemy Polski Orszaki Trzech Króli odbywający się ulicami 644 miejscowości w kraju i 16 poza granicami.

- o obchodach Bożego Narodzenia w tradycji wschodniej,

- o spotkaniu młodych inaugurującym ostatni rok przygotowań do ŚDM w Panamie (22-27 stycznia 2019), które odbędzie się 7 stycznia o godz. 15.00 w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Warszawie.

 

Posłuchaj
01:26 [ PR1]PR1 (mp3) 7 styczeń 2018 06_16_32.mp3 Kochane życie - felieton Elżbiety Nowak

Posłuchaj
03:24 [ PR1]PR1 (mp3) 7 styczeń 2018 06_51_02.mp3 Rozważania do niedzielnych czytań

Posłuchaj
14:18 [ PR1]PR1 (mp3) 7 styczeń 2018 08_17_48.mp3 Ważne sprawy

Posłuchaj
12:11 [ PR1]PR1 (mp3) 7 styczeń 2018 08_36_01.mp3 Magazyn z życia Kościoła

    

Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Mariola i Maciej Orłowscy.


Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Mariola i Maciej Orłowscy

Data emisji: 7.01.2017 r.

Godzina emisji: 06.00

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak