X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Programów Katolickich

Droga na ołtarze Prymasa Tysiąclecia

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2018 09:00
Papież Franciszek ogłosił właśnie dekret o heroiczności cnót kard. Stefana Wyszyńskiego. Kończy on tym samym pierwszy etap procesu beatyfikacyjnego. Dziś w Familijnej Jedynce opowiemy o człowieku, który był moralnym i duchowym przywódcą wierzących i wszystkich tych, którzy marzyli o wolnej Polsce.
Audio
Kardynał Stefan Wyszyński podczas obchodów Tysiąclecia Chrztu Polski
Kardynał Stefan Wyszyński podczas obchodów Tysiąclecia Chrztu PolskiFoto: Wikimedia Commons/Domena publiczna/CC-PD-Mark

Kard. Stefan Wyszyński, był prymasem w bardzo trudnych czasach dla polskiego narodu. Mimo to zdołał utrzymać jedność Kościoła w czasach PRL-u, a przy tym reprezentował go i nieugięcie bronił. Przywódca, polityk, maż stanu - przeszedł do historii jako jedna z najwybitniejszych postaci XX wieku i pozostaje autorytetem dla współczesnych pokoleń.

Zdaniem prof. Jana Żaryna, historyka Kościoła był człowiekiem, który rozumiał znaki czasu i wiedział, że predestynują one go do reprezentowania narodu polskiego w jego ciągłości historycznej. - Prymas Wyszyński stawiał na pierwszym miejscu naród, widząc w nim wspólnotę i byt, który musi być chroniony i zachować swoją niepodległość – podkreślił gość audycji. – Prymas wziął na siebie odpowiedzialność przygotowania wiernych i poprowadzenia ich przez 9 lat do wielkiej nowenny. W ten sposób Polska miała odzyskać zatraconą tożsamość i ciągłość historyczną – tłumaczył historyk.

Kiedy w roku 1948 umiera Prymas August Hlond. Biskup Wyszyński zapisał w swoich notatkach: Tak często radowałem się myślą, że w niezwykle trudnej sytuacji Kościoła w Polsce, błogosławieństwem jego jest Sternik, pewną dłonią prowadzący poprzez męki. Człowiek czuł się dziwnie spokojny w pobliżu prymasa Hlonda. A teraz coś się zawaliło. Runął mur oporowy. Kto teraz będzie antemurale (przedmurzem).

Wówczas nie wiedział jeszcze, że odtąd to on będzie tym sternikiem prowadzącym Kościół w Polsce. Stało się tak na prośbę umierającego prymasa Hlonda, który przed śmiercią podyktował bp. Antoniemu Baraniakowi, swojemu sekretarzowi, list do Ojca Świętego Piusa XII prosząc, aby jego następcą mianował biskupa lubelskiego Stefana Wyszyńskiego.

Zdaniem historyka, Ewy Czaczkowskiej, gdyby prymas Hlond żył dalej stosunki między państwem, a Kościołem układałyby się znacznie gorzej.

 

W audycji również o:

- Dniu Migranta i Uchodźcy, który przypadał 14 stycznia,

- XXI Dniu Judaizmu,

- miejscu kolejnej pielgrzymki Papieża Franciszka,

- prezentacji hasła XVIII Dnia Papieskiego,

- uroczystości nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie prof. Remiemu Brague’owi,

- debacie społecznej z udziałem ekspertów pt. „Lekarz w służbie życia”, która odbyła się 11 stycznia w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski,

 - Noworocznym Ogólnopolskim Spotkaniu Opłatkowym, organizowanym przez Ordynariat Polowy i Krajowe Duszpasterstwo Honorowych Dawców Krwi,

 - wręczeniu wyróżnień Benemerenti, w Klubie Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, ul. Kaliskiego 25 A.


 

Posłuchaj
03:08 [ PR1]PR1 (mp3) 14 stycze+ä 2018 06_51_17.mp3 Rozważania do czytań

Posłuchaj
02:22 [ PR1]PR1 (mp3) 14 stycze+ä 2018 06_16_30.mp3 Kochane życie - felieton Elżbiety Nowak

Posłuchaj
41:24 [ PR1]PR1 (mp3) 14 stycze+ä 2018 08_16_53.mp3 Ważne sprawy

Posłuchaj
12:01 [ PR1]PR1 (mp3) 14 stycze+ä 2018 08_25_20.mp3 Magazyn z życia Kościoła

    

    

Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zaprasza: Mariola Orłowska.


Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadziła: Mariola Orłowska

Data emisji: 14.01.2017 r.

Godzina emisji: 06.00

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak