X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Programów Katolickich

Znaczenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2018 09:00
„Prawica Twoja wsławiła się mocą” to hasło tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, który rozpoczął się w czwartek 18 stycznia. Doroczny Tydzień to dobra okazja, aby porozmawiać o wieloaspektowej współpracy międzywyznaniowej, jaka jest i jaka może być podejmowana  w obliczu problemów współczesnego świata, a także o dialogu mającym prowadzić ku jedności między chrześcijanami.
Audio
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan
Tydzień Modlitw o Jedność ChrześcijanFoto: pixabay.com

Tygodnie Ekumeniczne są obchodzone w Kościele od ponad 100 lat. To pokazuje, jak bardzo zmieniło się chrześcijaństwo od ponad wieku. Jak przypomniał dr Sebastian Duda - teolog Kościoła katolickiego, dawniej nie organizowano żadnych spotkań ekumenicznych, ponieważ uniemożliwiały to toczone konflikty międzywyznaniowe. - W XX wieku wśród wielu wyznawców różnych religii dojrzała jednak myśl, że warto się nie tylko spierać, ale spotykać i rozmawiać – powiedział gość audycji i dodał, że chociaż kilka dekad temu byłoby to powodem zgorszenia dla wielu ludzi, dziś Tydzień Ekumeniczny nikogo już nie dziwi.

Dr Jerzy Sojka – teolog Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego zwrócił zaś uwagę, że organizowanie Tygodnia Ekumenicznego ma bardzo ciekawą historię. - Inicjatywę rozpoczęły środowiska anglikańskie już w XIX w., co przejął po jakimś czasie Kościół katolicki. – W pierwotnym etapie polegało to na modlitwie o powrót wszystkich wyznawców do Rzymu. Dopiero o. Paul Couturier, pionier ekumenizmu, wpadł na tę formułę, która jest fundamentem Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Jego zdaniem wszyscy wierni powinni się modlić nie o to jak widzimy ekumenizm i cel jedności, ale o to aby to Bóg przywrócił jedność swoimi metodami – tłumaczył gość audycji i dodał, że to podejście stało się przełomem dla większości chrześcijan.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan odbywa się co roku między 18 a 25 stycznia. To czas, gdy chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na całym świecie na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach i innych spotkaniach. - Tu chodzi o spotkanie i wspólną modlitwę, która tworzy jedność na zupełnie innym poziomie – podkreślił dr Sebastian Duda. – Budujemy jedność na innych podstawach i szukamy jej jednocześnie.

Jak zauważył dr Jerzy Sojka jest takie poczucie, że miesiąc styczeń to czas ekumenicznych spotkań. - Ekumenia zaczyna się od personaliów. To nie tylko kwestia otwartości osób, ale także uwrażliwianie na bardzo różne konteksty chrześcijaństwa światowego – wyjaśnił teolog Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

- Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan służy temu, aby się spotkać, wymienić różne poglądy i pobożne życzenia – powiedział ks. dr Doroteusz Sawicki z sekcji teologii prawosławnej na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. - Chodzi o to aby, cały ten rok, który rozpoczynamy wprowadzili zagadnienie dążenia do jedności na co dzień.  To realizacja obowiązku, który nakłada na nas Pan Bóg, abyśmy kochali bliźniego i to zadanie powinno być kontynuowane przez cały rok – tłumaczył gość audycji.

Nabożeństwo centralne Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 2018 odbyło się w tym roku 21 stycznia w prawosławnej cerkwi Św. Trójcy w Siedlcach. Kazanie wygłosił bp Krzysztof Nitkiewicz z Kościoła Rzymskokatolickiego, przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski. - Temat tegorocznego Tygodnia akcentują Bożą moc i siłę, która zajaśniała swoją potęgą wyzwalając naród Izraela z niewoli egipskiej. Ta prawica Boża ciągle jaśnieje swoją mocą, musimy się w nią wpatrywać i znajdować nadzieje, bo sami jesteśmy za słabi, aby przeciwstawić się złu, które jest wokół nas – powiedział bp Krzysztof Nitkiewicz i dodał, że jeśli złączymy nasze dłonie, będziemy silni mocą samego Boga.

 

W „Ważnych sprawach” rozmawialiśmy o XVIII Dniu Islamu, który jest obchodzony pod hasłem: „Chrześcijanie i muzułmanie: troska o wspólny dom”. Gościem był ks. dr hab. Janusz Balicki, prof. UKSW z Międzyinstytutowego Zakładu Badań Nad Migracją UKSW.

Posłuchaj
03:23 [ PR1]PR1 (mp3) 28 styczeń 2018 06_50_56.mp3 Rozważania do niedzielnych czytań

Posłuchaj
09:47 [ PR1]PR1 (mp3) 28 styczeń 2018 08_26_59.mp3 Ważne sprawy


Posłuchaj
13:35 [ PR1]PR1 (mp3) 28 styczeń 2018 08_40_40.mp3 Magazyn Z życia Kościoła

Posłuchaj
01:57 [ PR1]PR1 (mp3) 28 styczeń 2018 06_19_32.mp3 Kochane życie - felieton Elżbiety Nowak

 

Oprócz tego w audycji mówiliśmy o:

- 5. rocznicy śmierci Kard. Józefa Glempa,

- orędziu Ojca Świętego Franciszka na 52. Światowy Dzień Środków Społecznego Komunikowania: „Prawda was wyzwoli” (J 8, 32), „Fake news a dziennikarstwo pokoju”,

- obchodach 100-lecia otrzymania stygmatów przez Św. Ojca Pio oraz 50-lecia Jego przejścia do domu Ojca,

- pierwszej rocznicy śmierci wolontariuszki Heleny Kmieć,

- 65. Światowym Dniu Trędowatych

- nagrodzie im. bł. Ks. Emiliana Kowcza, przyznawanej przez Ukraiński Kościół Greckokatolicki. 

     

    

Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zaprasza Jan Pniewski.


Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadził: Jan Pniewski

Data emisji: 28.01.2017 r.

Godzina emisji: 06.00

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak