X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Programów Katolickich

Wspomnienie kard. Józefa Glempa

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2018 09:00
Pięć lata temu, 23 stycznia 2013 roku o godz. 21.30, w szpitalu przy ul. Płockiej w Warszawie, zmarł kard. Józef Glemp. Miał 83 lata. Wspomnienia i rozmowy archiwalne z Prymasem Glempem, skomentował w Familijnej jedynce prof. dr hab. Wiesław Jan Wysocki - historyk z UKSW.
Audio
Kardynał Józef Glemp.
Kardynał Józef Glemp.Foto: Przemysław Goławski

Jego zawołaniem było „Caritati in iustitia” (Przez sprawiedliwość do miłości). Należał do grona Prymasów Polski przełomu czasów współczesnych. Jako ostatni przez wiele lat łączył funkcję metropolity warszawskiego i gnieźnieńskiego oraz przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Jak podkreślił Marian Romaniuk, Prymas heroicznie bronił Polaków przed rozlewem krwi w czasie stanu wojennego i wspierał przez kolejne lata. - Nawoływał do wszelkich antagonizmów i bratobójczych wojen a przy tym był bardzo życzliwy w kontaktach. - Przychodziło się do niego jak do ojca i wówczas miał czas dla swoich rozmwówców – wspominał gość audycji.

Kard. Glemp otrzymał nominację na Prymasa Polski 7 lipca 1981 r., w 1,5 miesiąca po śmierci prymasa Stefana Wyszyńskiego. Rządy w obu archidiecezjach kanonicznie objął 9 lipca tegoż roku, a uroczyste ingresy odbył: 13 września do bazyliki prymasowskiej w Gnieźnie i 24 września do archikatedry warszawskiej. Jak podkreślił prof. dr hab. Wiesław Jan Wysocki objęcie stanowiska po prymasie Wyszyńskim, nie było z pewnością łatwe jednak jak przekonywał gość audycji ks. abp Józef Glemp miał zupełnie inną osobowość i nie próbował naśladować swojego poprzednika. – Wchodził na swój urząd w bardzo trudnym momencie, tuż przed stanem wojennym, a już po śmierci kardynała Wyszyńskiego i zamachu na Jana Pawła II – powiedział prof. Wysocki i dodał, że ówczesna władza liczyła na to, że będzie to człowiek podatny na sugestie. Okazało się jednak, że był on zwolennikiem dialogu i właśnie w ten sposób próbował rozwiązywać konflikty.

- Będziemy go pamiętać jako dobrotliwego ojca, człowieka pełnego humoru, życzliwego i przyjaznego wszystkim ruchom którym patronował – wspominał gość Familijnej Jedynki.


Posłuchaj
01:58 [ PR1]PR1 (mp3) 4 luty 2018 06_15_44.mp3 Kochane życie - felieton Elżbiety Nowak

Posłuchaj
03:11 [ PR1]PR1 (mp3) 4 luty 2018 06_51_24.mp3 Rozważania do niedzielnych czytań

Posłuchaj
12:56 [ PR1]PR1 (mp3) 4 luty 2018 08_20_41.mp3 Ważne sprawy

Posłuchaj
11:57 [ PR1]PR1 (mp3) 4 luty 2018 08_37_06.mp3 Magazyn Z życia Kościoła

   


Oprócz tego w audycji:

- XXII Dzień Życia Konsekrowanego. W piątek, 2 lutego o godz. 17.30 papież Franciszek odprawił Mszę Świętą w bazylice św. Piotra. Mszy Świętej w Bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie przewodniczył bp Michał Janocha.

- 100. rocznica urodzin abp. Ignacego Tokarczuka, która przypada 1 lutego.

- IV Międzynarodowy Dzień Modlitwy i Refleksji na temat Walki z Handlem Ludźmi, obchodzony w dniu 8 lutego.

- rozmowa z bp Krzysztofem Zadarko nawiązująca do czterech działań w stosunku do osób ubiegających się o azyl, uchodźców, migrantów oraz ofiar handlu ludźmi: przyjmowanie, chronienie, promowanie i integrowanie.

    

Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Mariola i Maciej Orłowcy.


Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Mariola i Maciej Orłowcy

Data emisji: 4.02.2017 r.

Godzina emisji: 06.00

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak