Redakcja Programów Katolickich

Wspomnienie kard. Józefa Glempa

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2018 09:00
Pięć lata temu, 23 stycznia 2013 roku o godz. 21.30, w szpitalu przy ul. Płockiej w Warszawie, zmarł kard. Józef Glemp. Miał 83 lata. Wspomnienia i rozmowy archiwalne z Prymasem Glempem, skomentował w Familijnej jedynce prof. dr hab. Wiesław Jan Wysocki - historyk z UKSW.
Audio
Kardynał Józef Glemp.
Kardynał Józef Glemp.Foto: Przemysław Goławski

Jego zawołaniem było „Caritati in iustitia” (Przez sprawiedliwość do miłości). Należał do grona Prymasów Polski przełomu czasów współczesnych. Jako ostatni przez wiele lat łączył funkcję metropolity warszawskiego i gnieźnieńskiego oraz przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Jak podkreślił Marian Romaniuk, Prymas heroicznie bronił Polaków przed rozlewem krwi w czasie stanu wojennego i wspierał przez kolejne lata. - Nawoływał do wszelkich antagonizmów i bratobójczych wojen a przy tym był bardzo życzliwy w kontaktach. - Przychodziło się do niego jak do ojca i wówczas miał czas dla swoich rozmwówców – wspominał gość audycji.

Kard. Glemp otrzymał nominację na Prymasa Polski 7 lipca 1981 r., w 1,5 miesiąca po śmierci prymasa Stefana Wyszyńskiego. Rządy w obu archidiecezjach kanonicznie objął 9 lipca tegoż roku, a uroczyste ingresy odbył: 13 września do bazyliki prymasowskiej w Gnieźnie i 24 września do archikatedry warszawskiej. Jak podkreślił prof. dr hab. Wiesław Jan Wysocki objęcie stanowiska po prymasie Wyszyńskim, nie było z pewnością łatwe jednak jak przekonywał gość audycji ks. abp Józef Glemp miał zupełnie inną osobowość i nie próbował naśladować swojego poprzednika. – Wchodził na swój urząd w bardzo trudnym momencie, tuż przed stanem wojennym, a już po śmierci kardynała Wyszyńskiego i zamachu na Jana Pawła II – powiedział prof. Wysocki i dodał, że ówczesna władza liczyła na to, że będzie to człowiek podatny na sugestie. Okazało się jednak, że był on zwolennikiem dialogu i właśnie w ten sposób próbował rozwiązywać konflikty.

- Będziemy go pamiętać jako dobrotliwego ojca, człowieka pełnego humoru, życzliwego i przyjaznego wszystkim ruchom którym patronował – wspominał gość Familijnej Jedynki.


Posłuchaj
01:58 [ PR1]PR1 (mp3) 4 luty 2018 06_15_44.mp3 Kochane życie - felieton Elżbiety Nowak

Posłuchaj
03:11 [ PR1]PR1 (mp3) 4 luty 2018 06_51_24.mp3 Rozważania do niedzielnych czytań

Posłuchaj
12:56 [ PR1]PR1 (mp3) 4 luty 2018 08_20_41.mp3 Ważne sprawy

Posłuchaj
11:57 [ PR1]PR1 (mp3) 4 luty 2018 08_37_06.mp3 Magazyn Z życia Kościoła

   


Oprócz tego w audycji:

- XXII Dzień Życia Konsekrowanego. W piątek, 2 lutego o godz. 17.30 papież Franciszek odprawił Mszę Świętą w bazylice św. Piotra. Mszy Świętej w Bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie przewodniczył bp Michał Janocha.

- 100. rocznica urodzin abp. Ignacego Tokarczuka, która przypada 1 lutego.

- IV Międzynarodowy Dzień Modlitwy i Refleksji na temat Walki z Handlem Ludźmi, obchodzony w dniu 8 lutego.

- rozmowa z bp Krzysztofem Zadarko nawiązująca do czterech działań w stosunku do osób ubiegających się o azyl, uchodźców, migrantów oraz ofiar handlu ludźmi: przyjmowanie, chronienie, promowanie i integrowanie.

    

Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Mariola i Maciej Orłowcy.


Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Mariola i Maciej Orłowcy

Data emisji: 4.02.2017 r.

Godzina emisji: 06.00