X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Programów Katolickich

200 lat Archidiecezji Warszawskiej

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 09:00
Jubileusz Archidiecezji Warszawskiej to dobra okazja, by przypomnieć sobie jej historię i pokazać serce archidiecezji czyli Katedrę Warszawską. Wraz z gośćmi mówiliśmy o historii tego miejsca przez pryzmat niezwykłych wydarzeń i postaci związanych z katedrą św. Jana Chrzciciela oraz o tym czym było ona dla ludzi w trudnych dziejowych chwilach.
Audio
Widok na stołeczne Stare Miasto.
Widok na stołeczne Stare Miasto.Foto: Pixabay.com/Public Domain/studioyayo

Mija 200 lat od ustanowienia Archidiecezji Warszawskiej, której gospodarzem od 2007 r. jest ks. kard. Kazimierz Nycz. W opinii kardynała, to wielkie wydarzenie także w skali ogólnopolskiej, jako że jest to jubileusz stołecznej diecezji. - Czuję, że jest w tym okresie wielki potencjał chrześcijaństwa i katolicyzmu, ale również ogrom zasług Kościoła warszawskiego w przetrwaniu okresu rozbiorów, odzyskania niepodległości, czy pokazania siły wiary w czasie wojennym i okresu komunizmu – podkreślił ks. kard. Kazimierz Nycz.

Sercem archidiecezji jest zaś bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela. Jej największym skarbem jest krucyfiks baryczkowski, który znajduje się w specjalnej kaplicy usytuowanej na końcu lewej nawy katedry. Figura Chrystusa, którą można zaliczyć do najwybitniejszych dzieł późnogotyckiej plastyki na terenie Warszawy wyrzeźbiona jest w gruszkowym drewnie, obciągnięta płótnem i polichromowana. – Przed nią modlili się królowie, dowódcy powstań a także warszawiacy od wielu pokoleń – powiedział ks. Mirosław Nowak, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego i przypomniał, że rzeźba została cudownie uratowana podczas Powstania Warszawskiego, dzięki czemu zachowała się do dziś.

Do jednych z jej najcenniejszych ozdób archikatedry należą także witraże autorstwa słynnego polskiego twórcy Wacława Taranczewskiego. Opowiedział o nich prof. Paweł Taranczewski, syn artysty. – To są dzieje świata spięte klamrą Genesis i Apokalipsy, które znajdują się od strony ul. Świętojańskiej. Witraże zostały zrobione w taki sposób, aby akcentowały 1000-lecie chrztu Polski. To barwna kompozycja inspirowana francuskimi witrażami – wyjaśnił gość audycji.

- Taka jest logika witraży w gotyckim wnętrzu – to ma być wnętrze prześwietlone Bożym światłem, mówiącym o misterium obecności Boga w swoim Kościele poprzez dzieje zbawienia - powiedział ks. Mirosław Nowak.

Jak przypomniał ks. Piotr Staniewicz, historyk kościoła, katedra to również miejsce związane ze współczesną historią, np. pielgrzymkami papieskimi. - Aż pięciokrotnie katedrę odwiedził Jan Paweł II, a raz Benedykt XVI. Do dziś odbywają się tutaj także uroczystości dziękczynne związane z najważniejszymi świętami państwowymi.

Ks. Mirosław Nowak zaprosił wszystkich Słuchaczy na uroczystości związane z jubileuszem archidiecezji warszawskiej, które rozpoczną się 3 marca sesją historyczną o godz. 10, a następnie o godz. 11.00 odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta dziękczynna.

 

Posłuchaj
03:59 [ PR1]PR1 (mp3) 25 luty 2018 06_48_17.mp3 Rozważania do niedzielnych czytań

Posłuchaj
11:21 [ PR1]PR1 (mp3) 25 luty 2018 08_39_30.mp3 Magazyn z Życia Kościoła

01:36 [ PR1]PR1 (mp3) 25 luty 2018 06_16_12.mp3 Kochane Życie - Felieton Elżbiety Nowak

11:13 [ PR1]PR1 (mp3) 25 luty 2018 08_25_04.mp3 Ważne sprawy

    

Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Małgorzata Bartas-Witan i Przemysław Goławski.


Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Małgorzata Bartas-Witan i Przemysław Goławski

Data emisji: 18.02.2017 r.

Godzina emisji: 06.00

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak