X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Programów Katolickich

Święty władca

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2018 09:00
W imieniny Kazimierza 4 marca powiemy o postaci królewskiego syna, który przygotowywany był w specjalny sposób do pełnienia władzy w państwie. O tym dlaczego został świętym patronem Litwy i skąd wzięła się jego popularność, która do dziś przejawia się min. w popularnych tzw. Kaziukach – jarmarkach organizowanych od 400 lat w Wilnie, mówiliśmy w Familijnej Jedynce.
Audio
Wileńskie Kaziuki
Wileńskie KaziukiFoto: Wikipedia

Kazimierz urodził się 3 października 1458 r. w Krakowie na Wawelu. Był drugim z kolei spośród sześciu synów Kazimierza Jagiellończyka. Jego matką była zaś Elżbieta, córka cesarza Niemiec, Albrechta II. Od najmłodszych lat odznaczał się wielką pobożnością i umiłowaniem modlitwy, a cała rodzina królewska codziennie uczestniczyła we Mszy św. 

Jak podkreślił prof. Radosław Lolo - historyk, mediewista, nie wojował on mieczem przeciwko poganom, ale wyrzekł się swej królewskiej godności, aby stać się człowiekiem przez Bogiem. - To piękna i mistyczna tajemnica - wyjaśnił.

Pierwsi święci Kościoła to męczennicy, św. Kazimierz nie był nim jednak. – On zasłynął świętością, co pokazuje jak wielka tajemnica tkwi w procesie kanonizacyjnym – tłumaczył ks. prof. Józef Naumowicz – patrolog. - Nie wszyscy ludzie manifestują swoją świętość, ale po ich śmierci Kościół odczytuje, że dany człowiek był wyjątkowy - dodał.

Kazimierz zmarł w niedzielę, 4 marca 1484 r. w Grodnie. Miał tylko 26 lat, ale po latach stał się jednym z  najpopularniejszych polskich świętych i patronem Litwy. Jego imieniem najpierw obdarzani byli władcy i arystokracja. Z czasem zaczęli je nosić królowie i książęta z dynastii Piastów i Jagiellonów.

Jak podkreślił prof. Radosław Lolo, to imię pojawia się dość wcześnie. - Mamy przecież Kazimierza Odnowiciela, Kazimierza Sprawiedliwego czy Kazimierza Wielkiego, ale przez długi czas dynastia Piastów nie miała w swoim gronie świętego koronowanego władcę - powiedział mediewista. - Jako pierwsza kanonizowana została dopiero św. Jadwiga w XX w przez papieża Jana Pawła II. Do tej pory rolę tę pełnił królewicz Kazimierz, który był kompletnym przeciwieństwem średniowiecznych królów wzniesionych na ołtarze. 

Przez pięć wieków św. Kazimierz czczony był przede wszystkim jako patron dwóch narodów: Polski i Litwy. Jego orędownictwu przypisywano zwycięstwa nad Rosjanami i Szwedami, m.in. pod Połockiem i Kircholmem. Dzisiaj mówi się, że św. Kazimierz powinien patronować tym, którzy pełnią służbę publiczną w państwie.

Ze wspomnieniem św. Kazimierza, łączy nie nierozerwalnie tradycja kaziukowego jarmarku, która sięga początku XVII wieku. Kiedy w 1636 r. do wileńskiej katedry uroczyście przeniesiono relikwie świętego królewicza, było to bardzo podniosłe wydarzenie, o którym powiadomiono władców wielu państw europejskich. Prawdopodobnie to właśnie wtedy odbył się po raz pierwszy jarmark ku czci św. Kazimierza.

Jak wspomina Halina Sugier z Mazowieckiego Oddziału PTTK, Kaziuki to wyjątkowo sentymentalne święto. - Dawniej z okazji patrona miasta, przez Wilno przejeżdżało tysiące furmanek i wozów. Każdy z nich pięknie przystrojony, a ludzie którzy w nich siedzieli, ubrani byli w stroje wileńskie i z pieśnią na ustach przekraczali bramy miasta – zaznaczyła Halina Sugier i dodała, że na św. Kazimierza palmy wielkanocne powinny być zrobione, pokazane i poświęcone.


Oprócz tego w audycji:

- rozmowa z prof. Anielą Dylus o wyzwaniu jakie stanowią dla Kościoła wolne niedziele (od 1 marca 2018 roku wchodzi ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele),

- relacja z wręczenia Nagrody im. Księdza Biskupa Romana Andrzejewskiego,

- o kościelnych obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz o odbywających się we Wrocławiu uroczystościach upamiętniających 80. Rocznica ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła

- rozmowa z ojcem Zacheuszem Drążkiem, kustoszem Bazylki Grobu Pańskiego w Jerozolimie o zamknięciu tego miejsca aż do odwołania.


Posłuchaj
01:54 [ PR1]PR1 (mp3) 4 marzec 2018 06_16_04.mp3 Kochane życie - felieton Elżbiety Nowak

11:54 [ PR1]PR1 (mp3) 4 marzec 2018 08_36_00.mp3 Magazyn Z Życia Kościoła

03:36 [ PR1]PR1 (mp3) 4 marzec 2018 06_51_23.mp3 Rozważania do niedzielnych czytań

12:17 [ PR1]PR1 (mp3) 4 marzec 2018 08_20_39.mp3 Ważne sprawy

    

    

Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Mariola i Maciej Orłowscy.


Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Mariola i Maciej Orłowscy

Data emisji: 4.03.2018 r.

Godzina emisji: 06.00

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak