X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Programów Katolickich

Ojciec trędowatych

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2018 09:00
W życiu prowadziła go prosta dewiza - nie jest trudno być dobrym - wystarczy tylko chcieć. W tym roku, w Indiach z którymi związał swoje życie zainicjowany został właśnie jego proces beatyfikacyjny. Kim był o. Marian Żelazek, polski misjonarz werbista? Dziś podążaliśmy jego śladami.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Nazywany był opiekunem i „ojcem” trędowatych. Ojciec Marian Żelazek urodził się 30 stycznia 1918 r. w Palędziu koło Poznania. Był siódmym z szesnaściorga dzieci i chociaż bardzo kochał swój kraj, to na 56 lat związał swoje życie z Indiami.

O jego życiu opowiadał w Familijnej Jedynce o. Andrzej Danielewicz SVD, sekretarz ds. Misji Polskiej Prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego. Gość audycji zwrócił uwagę na korzenie trudnej posługi o. Mariana, który w czasie swojej młodości był wywieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau i w Gusen. – To czas, który go ukształtował i dał siłę do pracy z trędowatymi w Indiach – powiedział o. Andrzej Danielewicz.

Ojciec Marian został aresztowany razem z 25 współbraćmi, z których zginęło 14. - Za każdym razem kiedy ginął jeden z nich, czuł się spadkobiercą tego konkretnego powołania. Chciał pracować za nich wszystkich i postanowił przeżyć ten obóz, aby móc zrealizować ten plan – wspominał gość audycji.

Marzeniem każdego werbisty, który wstępuje do zakonu są misje. Kiedy więc o. Żelazek został uwolniony, a następnie wyświęcony miał zadecydować do którego kraju pojedzie głosić Ewangelię. - Chciał, aby było to miejsce, gdzie żyje dużo ludzi, aby jak najwięcej z nich mógł dotknąć Dobrą Nowiną. Do Chin nie mógł pojechać, ale otwierano właśnie placówkę w Indiach i to właśnie tam się wybrał, aby spędzić większość swojego życia – dodał o. Andrzej Danielewicz.

Rozpoczął pracę w 1950 roku. Przez 25 lat żył w dżungli wśród Adibasów - tamtejszych koczowników. W 1968 r. zaczął organizować placówkę misyjną w Bondamunda. Zaś od 1 czerwca 1975 do końca życia niósł pomoc trędowatym w Puri. 


Jak podkreślił o. Tomasz Szyszka misjolog z UKSW wszystkie rzeczy, których podejmował się o.  Żelazek były dobrze przemyślane, potem przemodlone, a potem znów przemyślane. - Realizował te plany z wielką pokorą, ale też konsekwencją. Chciał poznać dogłębnie nie tylko język, kulturę i ludzi, którym pomagał, ale wgłębiał się też tajniki medycyny dotyczące trądu – zaznaczył gość audycji dodał, że jego postawa zjednywała mu dużo uznania wśród hindusów ze środowiska religijnego.

Jak przyznała Anna Pietraszek reżyserka filmów dokumentalnych o ojcu Marianie, kiedy myśli o nim ożywają w niej obrazy i wspomnienia. - Ojciec Marian nie powinien być postrzegany jako misjonarz pracujący w egzotycznym kraju. Swoim przykładem sięgał on bowiem dużo dalej i przygarniał ludzi z całego świata – mówiła Anna Pietraszek.

O. Marian Żelazek w 2002 r. został zgłoszony jako oficjalny kandydat Polski do Pokojowej Nagrody Nobla. Przez Sejm RP został uznany za wzór Polaka przełamującego bariery w duchu chrześcijańskiego ekumenizmu. W 2003 r. otrzymał Medal im. Karola Marcinkowskiego za zasługi w niesieniu pomocy trędowatym, a w 2005 r. otrzymał Honorowe Obywatelstwo Miasta Poznania.

10 lutego w Puri w Indiach, podczas świętowania 100-lecia rocznicy urodzin o. Mariana Żelazka, tamtejszy biskup ogłosił wszczęcie procesu beatyfikacyjnego na szczeblu diecezjalnym.Posłuchaj
01:54 [ PR1]PR1 (mp3) 11 marzec 2018 06_16_44.mp3 Kochane życie felieton Elżbiety Nowak

12:07 [ PR1]PR1 (mp3) 11 marzec 2018 08_23_38.mp3 Magazyn z Życia Kościoła

03:46 [ PR1]PR1 (mp3) 11 marzec 2018 06_49_29.mp3 Rozważania do czytań

12:36 [ PR1]PR1 (mp3) 11 marzec 2018 08_37_30.mp3 Ważne sprawy

    


    

Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Małgorzata Bartas-Witan i Przemysław Goławski.


Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Małgorzata Bartas-Witan i Przemysław Goławski

Data emisji: 11.03.2018 r.

Godzina emisji: 06.00

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak