Redakcja Programów Katolickich

Niedziela Palmowa

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2018 09:00
Radość i dramat. Wydarzenie liturgiczne i zwyczaj. Nowoczesność i tradycja. Można powiedzieć, że wszystko to przenika się ze sobą w  rzeczywistości Niedzieli Palmowej. Nieodłączne procesje z palmami, śpiewy, misteria pasyjne i wydarzenia biblijne, głęboka teologia Niedzieli Palmowej, która rozpoczyna Wielki Tydzień. Radość wiosny i dramat historii, która właśnie rozpoczyna się na naszych oczach. Jakie wydarzenia w Kościele rozpoczyna Niedziela Palmowa? Jak kalendarz liturgiczny tego okresu, przenika życia codziennego? W Familijnej Jedynce przedstawiliśmy wszystkie barwy i odcienie Niedzieli rozpoczynającej Wielki Tydzień.
Audio
Pietro Lorenzetti, fresk Wjazd do Jerozolimy, Asyż. Wydarzenia Wielkiego Tygodnia inspirowały najwybitniejszych twórców sztuki oraz muzyki
Pietro Lorenzetti, fresk "Wjazd do Jerozolimy", Asyż. Wydarzenia Wielkiego Tygodnia inspirowały najwybitniejszych twórców sztuki oraz muzykiFoto: domena publiczna, wikipedia

Niedziela Palmowa zwana jest także Niedzielą Męki Pańskiej, kwietną lub wierzbną i obchodzona jest w Kościele od końca IV wieku. W tym dniu sama natura wysławia Boga, który oddał swoje życie na zbawienie świata. Wspominamy uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, kiedy to na ulicach słano przed nim gałązki palmowe, ale jak podkreślił abp. Marek Jędraszewski jest to jednocześnie wstęp do tego, co ma się wkrótce wydarzyć. - Arcykapłan Kajfasz formuje już wówczas pewien program polityczny, że lepiej żeby zginął jeden człowiek niż cały naród. Narasta poczucie zła, ale także gotowość Chrystusa do tego, co przygotował dla niego Ojciec – tłumaczył duszpasterz i dodał, że ta scena ukazuje, że warto wyjść z odwagą na spotkanie tego, co będzie.

Wielki Post to także tradycje kościoła wschodniego i zachodniego. Opowiadał o nich o. Marek Blaza. - Na wschodzie Wielki Post kończy się w piątek przed Niedzielą Palmową, niedziela nazywana jest zaś Niedzielą Łazarza, kiedy to można jeść kawior, który zwiastuje przyszłe zmartwychwstanie – tłumaczył duszpasterz.

W tym dniu warto również zwrócić uwagę na kolor szat liturgicznych. - Na zachodzie jest to kolor czerwony, co nawiązuje do męki Pańskiej. Na wschodzie pożądany kolor to zielony, a niedziela nazywana jest kwietną i wskazuje na to, że sama natura wysławia Boga - wyjaśnił o. Marek Blaza.

Wielki Post i Wielki Tydzień to czas przygotowań do świąt Wielkanocnych, a w tym także wielu różnych zwyczajów ludowych. – W Polsce nie rosną palmy, stąd nazywanie tej niedzieli kwietnej lub wierzbnej – tłumaczył prof. Radosław Lolo, mediewista i historyk. - Wierzba na wsi uważana była od wieków za symbol życia, ponieważ rośnie w każdych warunkach, jest sadzona na terenach nieurodzajnych i szybko wypuszcza liście - nawet z kija wbitego w ziemię. Ponieważ tak szybko odradza się w niej życie, witki wierzbowe musiały znaleźć się w palmie – dodał gość audycji.

Michał Kisiel, mistrz kucharski i dyrektor Domu Polonii w Pułtusku, przez pryzmat zwyczajów przygotowywania potraw na dany czas liturgiczny pokazywał zaś, jak religia przenika życie codzienne. - Jedną z najbardziej tradycyjnych potraw wielkopostnych był dawniej śledź postny tzw. polski. Podawany z ziemniakami okraszony odrobiną oleju roślinnego i cebuli. Wielkanoc kojarzy się nam jednak przede wszystkim z jajkami, które są podawane na kilka sposobów. Ten najbardziej popularny to faszerowane jajka w skorupkach. W dawnych czasach w skład farszu wchodziły ryby: śledzie lub łososie serwowane na sałatce jarzynowej. Poza tym gospodynie przygotowywały oczywiście ciasta i żur na żytnim zakwasie - objaśniał Michał Kisiel.

Niedziela Palmowa to pierwszy dzień Wielkiego Tygodnia. Od 1986 roku w Niedzielę Palmową Kościół katolicki obchodzi Światowy Dzień Młodzieży w wymiarze diecezji, o czym opowiedział w audycji abp. Marek Jędraszewski.


Posłuchaj
11:39 [ PR1]PR1 (mp3) 25 marzec 2018 08_39_13.mp3 Magazyn Z życia Kościoła

03:28 [ PR1]PR1 (mp3) 25 marzec 2018 06_50_38.mp3 Rozważania do czytań

09:26 [ PR1]PR1 (mp3) 25 marzec 2018 08_27_12.mp3 Ważne sprawy

01:49 [ PR1]PR1 (mp3) 25 marzec 2018 06_15_58.mp3 Kochane życie - felieton Elżbiety Nowak

    


Przepis na pieczeń cielęcą

Składniki:

Cielęcina udziec, olej, papryka, sól, pieprz, ocet winny.

Sposób wykonania:

Mięso z udźca cielęcego umyć, podzielić na części, zamarynować, zawinąć w rękaw do pieczenia obwiązać szpagatem i pozostawić na kilka godzin. Pieczenie w zależności od pieca i wieku cielęcia 170 st. C przez około 70-90 minut.


Przepis ma żur wielkanocny

Składniki:

2 l wywaru z wędzonki, 50 g korzenia chrzanu, 10 białych kiełbas, parzonych, 10 jaj ugotowanych, majeranek, czosnek, pieprz, sól.

Sposób wykonania:

Do wywaru z wędzonki dodać żuru. Chrzan oskrobać nożem i zetrzeć na tarce również dodać do wywaru, przyprawić do smaku. Podawać z jajkiem i białą kiełbasą.

Składniki:

0.75 szkl. mąki żytniej, 3 ząbki czosnku, 2 szkl. wody - ciepła, przegotowana, 1 kromka chleba razowego - gruba, 1 pęczek włoszczyzny, 15 dag boczku wędzonego, chudego, 1 cebula, 4 ziarna ziela angielskiego, 4 ziarna pieprzu, 1 odrobina liścia laurowego, 6 szkl. wody, 3 łyżki śmietany kwaśnej, 1 łyżka mąki - ewentualnie.

Na zakwaszenie żurku: 0.75 szkl. mąki żytniej, 2 - 3 ząbki czosnku, 2 szkl. ciepłej, przegotowanej wody, 1 gruba kromka razowca.

Na zupę: Włoszczyzna bez kapusty, 10 - 15 dag chudego wędzonego boczku, 1 cebula, 3 - 4 ziarna ziela angielskiego, 3 - 4 ziarna pieprzu, listka laurowego, 6 szkl. wody, 3 łyżki kwaśnej śmietany, ew.1 łyżka mąki.

 

Sposób wykonania:

Przygotować zakwas: mąkę zalać w słoju wodą, dodać czosnek, na wierzchu położyć kromkę razowca. Obwiązać słój czystym płótnem i odstawić na tydzień w ciepłym miejscu.

Ugotować wywar z boczku i włoszczyzny z cebulą oraz przyprawami. Wyjęty z wywaru boczek ostudzić. Wywar połączyć z przecedzonym przez durszlak żurem, zagotować, dodać śmietanę, jeśli trzeba wymieszaną z mąką. Pokrojony na drobne kawałki boczek wrzucić do zupy. Można dodać do niej świąteczne jajka na twardo pokrojone w ćwiartki lub posiekane, nieco kiełbasy lub pieczonych mięs. Można też żur podawać z ziemniakami lub po prostu bez żadnych dodatków, jako zdrową, orzeźwiającą zupę.


Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Mariola i Maciej Orłowscy.


Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Mariola i Maciej Orłowscy

Data emisji: 25.03.2018 r.

Godzina emisji: 06.00