X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Programów Katolickich

Kobiety przy grobie Jezusa

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2018 09:00
W opisach poranka zmartwychwstania, jakie znamy z Ewangelii, kobiety pełnią rolę szczególną. To dobra okazja, aby podjąć temat miejsca i roli kobiety w Kościele w dawnych wiekach i obecnie. Dlatego dziś w Familijnej Jedynce chcemy spytać: jakie obrazy kobiecości wyłaniają z nauczania Kościoła i Biblii, w jaki sposób są one odbierane przez współczesne kobiety i czy są one odpowiedzią na ich aspiracje? Gośćmi audycji byli: dr Monika Waluś teolog, gospodyni domowa, dr Dominika Żukowska-Gardzińska z teolog z Centrum Myśli Jana Pawła II i dr Sebastian Duda teolog i publicysta „Więzi”.
Audio
na zdjęciu fragment obrazu Alberta Cornelisa
na zdjęciu fragment obrazu Alberta CornelisaFoto: Wikipedia/domena publiczna

Zgodnie z opisami ewangelicznymi to kobiety, które rankiem wyruszyły do grobu, odkrywają, iż jest on pusty. A anioł, który im się ukazał posyła je do apostołów, aby przekazały wieść o zmartwychwstaniu. Niekiedy podkreśla się, jak bardzo doniosła rola w tym kluczowym momencie przypadła właśnie kobietom, a nie mężczyznom. 

Jak zwróciła uwagę dr Dominika Żukowska-Gardzińska, w Kościele kobiety i mężczyźni mają pełnić inne role. - Ten poranek wielkanocny pokazuje, że kobiety, które przychodzą do grobu kontynuują tradycję Starego Testamentu. Pokazuje to również, że funkcja społeczna kobiet jest bardzo ważna, ponieważ mogą być one świadkami Chrystusa – podkreśliła gość audycji.

- Z drugiej strony ciekawe wydaje się, że najważniejszą nowinę w chrześcijaństwie czyli odkrycie pustego grobu przekazują światu właśnie kobiety, a nie choćby apostołowie – zastanawiał się dr Sebastian Duda.-  Istotne jest również to, że kobiety towarzyszyły Jezusowi w jego drodze. Pytanie więc na ile świat w ówczesnej Palestyny był dla nich zamknięty – zaznaczył publicysta.

Innego zdania była dr. Monika Waluś, która przypomniała, że w Izraelu mamy do czynienia z kobietami które przewodziły, nauczały, rozsądzały i miały inne role. - Mamy w Starym Testamencie mnóstwo kobiet które były wielkimi autorytetami. Mamy Deborę, która rozsądza spory i wszyscy szanują jej autorytet, Judytę i wiele innych ciekawych kobiet – dodała teolog. Dr Sebastian Duda zaznaczył jednak, że przekazy na temat kobiet są raczej sporadyczne, stąd teza o kulturze patriarchalnej dowodzi, że kobiety miały wówczas dużo mniej do powiedzenia.

- Jeżeli chcemy zestawić miejsce objawienia i zmartwychwstania Jezusa z innymi kulturami sąsiadującymi, to nie jestem przekonana czy Izrael to było takie najgorsze miejsce na objawienie Bożej miłości i relacji Boga z kobietami – powiedziała dr Monika Waluś. 


W audycji mówiliśmy także o 13 rocznicy śmierci Jana Pawła II, która przypada w tym roku w poniedziałek wielkanocny. Papieża Polaka wspominali w audycji: kard. Stanisław Nagy, o. prof. Witold Kawecki i o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry.

Papież Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku w sobotę - w dzień maryjny o godz. 21.37 w wigilię Niedzieli Miłosierdzia Bożego, mając prawie 85 lat, 59 i pół roku kapłaństwa oraz 27 i pół roku pontyfikatu. Jan Paweł II przeszedł w nocy 30 marca ciężki zawał, ale po reanimacji odmówił przewiezienia do kliniki Gemelli i zmarł w swoim łóżku na Watykanie.

Jak co roku, 2 kwietnia Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza na wieczorne skupienie i modlitwę na Placu Piłsudskiego w Warszawie.  

 

Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zaprasza: Jan Pniewski


Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadził: Jan Pniewski

Data emisji: 2.04.2018 r.

Godzina emisji: 06.00

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak