X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Programów Katolickich

Śladami majowych kapliczek

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2018 09:00
Maj najpiękniejszy miesiąc roku jest w Kościele katolickim poświęcony Matce Bożej. Odprawiane w kościołach, przy grotach, kapliczkach i przydrożnych figurach słynne "majówki", czyli majowe nabożeństwa, na stałe wpisały się w krajobraz Polski. Wieczorami szeroko po okolicy niesie się majowa pieśń ku czci Maryi jak przed wiekami, tak i teraz. Skąd tradycja majowych nabożeństw? Czy tradycja budowania kapliczek i przydrożnych krzyży powraca? Zapraszamy państwa na wyprawę śladami majowych kapliczek.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay (Domena publiczna)

Wierni modlą się wieczorami w kościołach, kapliczkach i przydrożnych figurach, gdzie często powtarzane są słowa Litanii Loretańskiej. – Korzenie tej modlitwy tkwią w średniowieczu. Wypowiadanie słów pochwalnych w kierunku Matki Bożej jest bardzo stare. W dokumentach watykańskich pojawiają się na to dowody dopiero w XVI w. ale wiemy, że Litania była odmawiana w Loretto już w XIII w. – tłumaczył o. Marek Kotyński, redemptorysta teolog duchowości. - Litania jest bardzo teologiczna, zawiera dwa wezwania, czyli tytuł Matki Bożej, a w drugiej części jest zawarta modlitwa błagalna. Jest ona nie tylko piękna, ale jest także kontemplacyjna. Powtarzamy te słowo, po aby myśleć o dziełach zbawieniach, których dokonał Jezus. Ta Litania pomaga nam trwać przy Matce Najświętszej, a to w rzeczywistości chodzi - dodał.

Przykładem jednej z wielu figur Matki Bożej, które są rozsiane po całym kraju, może być ta znajdująca się w Ludźmierzu. Maryja nazywana jest tam Gaździną Podhala. Opowiedział o niej bp. pomocniczy archidiecezji warszawskiej ks. Michał Janocha, prof. historii sztuki i teolog. - To pełna uroku i bardzo ciekawa rzeźba gotycka Maryi z Dzieciątkiem. Należy ona do szczególnego okresu sztuki gotyckiej z około 1400 wykonana tzw. stylem pięknym. Najłatwiej to rozpoznać po draperiach szat, które nieomal całkowicie zakrywają anatomię postaci i układają się w miękki, falisty sposób – tłumaczył ks. bp. Michał Janocha.

„W różańcu róża ukryta rozkwita” – to tytuł konkursu fotograficznego, który ma na celu wyeksponowanie miejsc związanych z polską tradycją, kulturą i historią, a także przybliżenie historycznych i artystycznych wartości polskich przydrożnych kapliczek oraz krzyży. O konkursie i odkrywaniu unikatowych na skalę międzynarodową, elementów małej architektury, które stanowią bezcenny dorobek historyczno-artystyczny i dziedzictwo kulturowe Polaków mówiła dziennikarka, poetka Marlena Wilbik. – Uwielbiam piesze wycieczki w odludne miejsca. Preferuję na takie wyprawy szczególnie Bieszczady. Znajduje się tam wiele kapliczek zapomnianych i zrujnowanych, które warto przywrócić ludzkiej pamięci – mówiła gość audycji, tłumacząc jednocześnie pomysł na zorganizowanie tego konkursu.

 

Więcej informacji na temat konkursu fotograficznego można znaleźć na stronie internetowej: www.przydroznekapliczki.pl

Posłuchaj
13:55 [ PR1]PR1 (mp3) 6 maj 2018 08_37_15.mp3 Magazyna z kraju i ze świat 6 maja 2018 r.
07:05 [ PR1]PR1 (mp3) 6 maj 2018 08_26_21.mp3 Ważne sprawy 6 maja 2018 r.
04:21 [ PR1]PR1 (mp3) 6 maj 2018 06_49_40.mp3 Rozważania do niedzielnych czytań 6 maja 2018 r.
Posłuchaj
01:44 [ PR1]PR1 (mp3) 6 maj 2018 06_15_54.mp3 Felieton Elżbiety Nowak 6 maja 2018 r.
       
Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Mariola i Maciej Orłowscy.

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Mariola i Maciej Orłowscy

Data emisji: 6.05.2018 r.

Godzina emisji: 06.00

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak