X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Programów Katolickich

Historie zapisane w kościach

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2018 06:00
Co można odkryć szukając śladów sprzed 1050 lat, czy współcześnie pamięć, buduje naszą tożsamość i czy warto pamiętać historie sprzed ponad 1000 lat? W Familijnej Jedynce spojrzymy na 1050 - lat pierwszego biskupstwa w Polsce, okiem świeckich i duchownych.
Audio
Poznań
PoznańFoto: Pixabay/tpsdave

„Poznań. Chrystus i my” – pod takim hasłem upływa Wielkopolski jubileusz 1050-lecia pierwszego biskupstwa w Polsce. Od 22 do 24 czerwca w Poznaniu, trwać będą główne obchody. Kościołem jubileuszowym będzie katedra poznańska na Ostrowie Tumskim.

Biskupstwo poznańskie w latach 968-1000 obejmowało całe państwo polskie i było wprost zależne od Stolicy Apostolskiej. Biskup Jordan, ustanowiony przez papieża Jana XIII, zapoczątkował historię polskiej hierarchii kościelnej, a książę Mieszko I zbudował w Poznaniu pierwszą katedrę na ziemiach polskich. Do 1798 r. do biskupstwa poznańskiego należała m.in. Warszawa, a dopiero w 1821 r. podniesiono je do rangi arcybiskupstwa i metropolii. W momencie przybycia biskupa Kościół przybiera widzialną strukturę i wnosi porządek prawny, kanoniczny w życie społeczne. To jest przełom zarówno w sensie wiary, jak i w sensie kultury, cywilizacji – podkreślił abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, który jest 97. biskupem poznańskim, czyli 96. następcą biskupa Jordana.

35 lat temu, 20 czerwca 1983 r. w katedrze poznańskiej Jan Paweł II mówił o Poznaniu, jako mieście wielkiej tradycji i mieście, które wyznacza w życiu narodu styl budowania współczesnego dobra. W opinii abp. Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego, słowa te są aktualne również dziś. – To wyzwanie budowania dobra wspólnego jest ważne od wieków. Szczególnie widoczne było to w XIX wieku, kiedy to podczas zaborów, ziemie pod władaniem Prus były wzorem dla pozostałej części podzielonej ojczyzny. Naszym największym dziedzictwem jest to, co wywodzi się sprzed 1050-lecia, kiedy to wraz z biskupem Jordanem rozpoczęliśmy wspólną drogę ku cywilizacji zachodniej Europy i ewangelicznym standardom życia – mówił arcybiskup i dodał, że pamięć, która zwraca uwagę na długą drogę, jaką przebyliśmy i to jak nie wolno ulegać pesymizmowi jest bardzo ważna, aby nie lekceważyć wysiłku naszych przodków w odzyskanie niepodległości państwa.

- Człowiek nie może funkcjonować w świecie społecznym, bez świadomości posiadania własnej przeszłości wyróżniającej go od innych i kształtujących jego tożsamość – mówił Jan Paweł II. Papież Franciszek zwracał zaś uwagę, że kiedy narody tracą pamięć, tracą również swoją tożsamość.

Jak tłumaczył prof. Radosław Lolo, z Akademii Humanistycznej im Aleksandra Gieysztora, człowiek jest tak skonstruowany, że lubi wiedzieć, ale lubi też dotknąć. - W najstarszej diecezji poznańskiej, mamy taki artefakt, który pozwala wrócić do początku historii Kościoła w Polsce, miejsca które było zalążkiem naszej 1050-letniej historii – mówił ekspert.

Gość audycji zwrócił też uwagę, że istnieje pamięć, która tworzy tożsamość. - Jest ona oparta nie tylko na informacji, ale także na wiedzy uwewnętrznionej, która mówi o tym kim jesteśmy i tworzy kontekst w którym żyjemy. O tym, jak ważna jest pamięć mówi także wielokrotnie Pismo Święte – dodał prof. Lolo.

Z tą opinią zgodził się o. Paweł Krupa, historyk teologii. – Historia jest niezmienna, ale nasz sposób pamiętania to zupełnie inna rzecz. – Powinniśmy dokładać wszelkich starań, aby zapamiętać to co było i opowiedzieć to w taki sposób, aby móc z historii wyciągać wnioski. Przez wiele lat używaliśmy historii do pocieszania, teraz trzeba zaś pilnować, aby nie wydobywać z niej tylko niechlubnych elementów – dodał dominikanin.

Dwa lata temu w 1050-lecie chrztu Polski powstała monstrancja, w której użyto złoto i drzewo dębowe, ścięte w 966 r. Zdaniem archeolog prof. Hanny Marii Kóčki-Krenz, to namacalny dowód połączenia początków chrześcijaństwa ze współczesnymi czasami. - Daje to dużą satysfakcję, ale także poczucie, że jesteśmy tylko ogniwem w długim ciągu zdarzeń naszego narodu. Jesteśmy na tym świecie tylko pewien czas, a miejsce w jakim się obecnie znajdujemy, to konsekwencja decyzji podejmowanej przed ponad 1050 lat w centrum piastowskiej domeny. My jesteśmy jedynie spadkobiercami tej decyzji – oceniła archeolog.

Jan Paweł II w książce „Pamięć i tożsamość. Rozmowy na przełomie tysiącleci” definiuje pojęcie ojczyzny: Wyraz ojczyzna łączy się z pojęciem i rzeczywistością ojca. Ojczyzna to jest poniekąd to samo co ojcowizna, czyli zasób dóbr, które otrzymaliśmy w dziedzictwie po ojcach. Ojczyzna więc to jest dziedzictwo, a równocześnie jest to wynikający z tego dziedzictwa stan posiadania – w tym również ziemi, terytorium, ale jeszcze bardziej wartości i treści duchowych, jakie składają się na kulturę danego narodu.

 

W audycji także rozmowa z ks. prof. Andrzejem Choromańskim z Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan z okazji papieskiej pielgrzymki do Genewy, gdzie Ojciec Święty udaje się w związku z 70-leciem Światowej Rady Kościołów.


Posłuchaj
03:43 [ PR1]PR1 (mp3) 17 czerwiec 2018 06_50_53.mp3 Rozważania do niedzielnych czytań

01:37 [ PR1]PR1 (mp3) 17 czerwiec 2018 06_15_34.mp3 Kochane życie - felieton Elżbiety Nowak

12:05 [ PR1]PR1 (mp3) 17 czerwiec 2018 08_24_01.mp3 Ważne sprawy

11:50 [ PR1]PR1 (mp3) 17 czerwiec 2018 08_37_21.mp3 Magazyn Z Życia Kościoła

    


Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Mariola i Maciej Orłowscy.

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Mariola i Maciej Orłowscy.

Data emisji: 17.06.2018 r.

Godzina emisji: 06.00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak